facebook
Telefon:
+48 32 780 1111
ul. Świerkowicka 36
43-502 Czechowice-Dziedzice
Aktualności
POLSKO-TURECKA WSPÓŁPRACA GOSPODARCZA – NADZIEJE I OCZEKIWANIA

Wzrost wartości wzajemnych obrotów handlowych z 6 mld euro do 10 mld euro – taka idea przyświecała październikowej wizycie tureckiego prezydenta Erdogana w Polsce.

   Wizyta prezydenta Turcji w Warszawie w znaczącym stopniu wiązała się z bilateralną współpracą gospodarczą, dlatego też z tej okazji zorganizowane zostało Polsko-Tureckie Forum Biznesu. Towarzyszące tym wydarzeniom hasło przewodnie o zwiększeniu wartości wzajemnych obrotów handlowych z obecnych 6 mld euro do 10 mld euro w przeciągu najbliższych pięciu lat stanowi wyraz oczekiwań i nadziei obu krajów w zakresie wzajemnej wymiany handlowej.
   Podczas konferencji prasowej, która odbyła się po spotkaniu Prezydenta Andrzeja Dudy z Prezydentem Recepem Tayyipem Erdoğanem oraz uroczystym podpisaniu pięciu ważnych umów międzyrządowych, padło wiele podziękowań oraz deklaracji o wzajemnej współpracy w różnych dziedzinach: dziedzinie wojskowości, kultury, gospodarki i innych. Prezydenci obu krajów podkreślali jasno, że współpraca gospodarcza pomiędzy Polską i Turcją ma ogromny potencjał, który obecnie wykorzystywany jest w stosunkowo niewielkim procencie. Intensyfikacja wzajemnych relacji gospodarczych leży w obustronnym interesie.
   Prezydent Duda podkreślił, że Polska wspierała i wspiera starania Turcji o wejście do struktur UE ze względu na fakt, że Turcja jest bardzo ważnym partnerem Unii w zakresie gospodarki i obronności. Zaznaczył także, że liczy na ścisłą współpracę obu krajów w kontekście rozwoju nowoczesnej gospodarki, w tym energii odnawialnej czy ochrony klimatu. Prezydent Erdogan wyraził nadzieję, że towarzyszące jego wizycie Polsko-Tureckie Forum Biznesu zachęci biznesmenów i przedsiębiorców do zintensyfikowania działań w zakresie współpracy gospodarczej, przyczyni się do dalszej ekspansji handlowej i poszukiwania nowych dróg kooperacji.
   Prezydentowi Erdoganowi podczas wizyty w Polsce towarzyszyli przedstawiciele biznesu reprezentujący najważniejsze sektory tureckiego przemysłu oraz kluczowe organizacje gospodarcze. Wśród nich znaleźli się m.in. przedstawiciele DEIK (Foreign Economic Relations Board), organu zajmującego się organizacją i zarządzaniem zagranicznych relacji ekonomicznych tureckiego sektora prywatnego, oraz MUSIAD (Niezależnego Stowarzyszenia Przemysłowców i Biznesmenów). Sukces Polsko-Tureckiego Forum Biznesu oraz towarzyszących mu spotkań B2B wyraźnie wskazuje na to, że zainteresowanie polsko-turecką współpracą na wielu poziomach jest znaczące zarówno po stronie polskich, jak i tureckich firm.
   Podczas Polsko-Tureckiego Forum Biznesu głos zabrał między innymi prezes Polsko-Tureckiej Izby Gospodarczej, pan Marek Nowakowski. W swoim przemówieniu podkreślił on znaczenie działań Izby, która od dekady wspiera rozwój wzajemnej współpracy gospodarczej poprzez wsparcie udzielane przedsiębiorcom. Wśród najważniejszych partnerów Izby prezes Nowakowski wymienił m.in. Igoriatrade oferującą najszybszą platformę transferu gotówkowego oraz naszą firmę 3 CARGO, która zapewnia pełną obsługę logistyczno-celną w zakresie ruchu towarów pomiędzy Polska a Turcją.