facebook
Telefon:
+48 32 780 1111
ul. Świerkowicka 36
43-502 Czechowice-Dziedzice
Aktualności
POTENCJAŁ TURECKIEJ BRANŻY AUTOMOTIVE

Turcja jest jednym z krajów najaktywniej walczących o zagraniczne inwestycje. W 2016 roku ich wartość wyniosła aż 12,3 mld dolarów. Do jednej z najatrakcyjniejszych pod kątem inwestycyjnym branż należy branża motoryzacyjna.

   Turecki sektor motoryzacyjny od dekady nieustannie notuje wzrost, a samochody i części samochodowe stały się już praktycznie filarem tureckiego eksportu. W 2016 roku w Turcji wyprodukowano ponad 1,4 mln samochodów, czyli o 9% więcej niż rok wcześniej. Jest to wynik gwarantujący Turcji 5 miejsce w Europie i 14 na świecie w rankingu producentów samochodowych. Jak sugerują niektóre analizy, rok 2017 będzie dla tej branży jeszcze lepszy – wyniki za pierwsze półrocze wskazują bowiem na 20% wzrost produkcji w stosunku do analogicznego okresu 2016 roku. W Turcji swoje zakłady i fabryki posiadają najwięksi gracze na rynku motoryzacyjnym – Toyota, Renault, Hyundai, Bosch czy Valeo.
   Zagranicznym inwestycjom w Turcji sprzyja kilka czynników. Pierwszym z nich są doskonale rozwinięte i świetnie zorganizowane strefy ekonomiczne skoncentrowane wokół głównych miast i ośrodków przemysłowych. Umożliwiają one ścisłą współpracę producentów, a co za tym idzie – usprawniają procesy logistyczne. Drugim  ważnym czynnikiem jest dostępność stosunkowo taniej siły roboczej oraz wsparcie tureckiego rządu, który dzięki atrakcyjnemu systemowi dopłat i zachęt aktywnie wspiera inwestycje oraz proces tworzenia nowych miejsc pracy. Nie bez znaczenia jest także dogodne położenie Turcji oraz usprawnienia dla biznesu, które możliwe są dzięki reformom gospodarczym oraz Unii Celnej z UE. 
   Pomimo atrakcyjności Tureckiego rynku liczba polskich firm działających w tym kraju wciąż jest niewielka. Dane tureckiego ministerstwa gospodarki wskazują, że na 55 tysięcy zarejestrowanych w Turcji spółek posiadających zagraniczny kapitał, polskich jest zaledwie 130. Handel pomiędzy Polską a Turcją wciąż rozwija się dynamicznie, lecz niepewność związana z sytuacją polityczną powstrzymuje polskich przedsiębiorców przed decyzją o inwestycjach. Wiele osób na co dzień zajmujących się polsko-tureckimi stosunkami gospodarczymi zwraca jednak uwagę na fakt, że sytuacja już od jakiegoś czasu jest ustabilizowana, gospodarka turecka wzrasta, a stwarzane przez turecki rząd warunki do prowadzenia biznesu są sprzyjające. Specjaliści wskazują, że najbliższe 2-3 lata będą najlepszym czasem dla inwestorów, którzy myślą o zaistnieniu na tureckim rynku automotive, w dalszej perspektywie przewiduje się bowiem jego nasycenie.
  
  
Na podst. Law Business Quality, Puls Biznesu, InnPoland
Fot. Wikipedia/ISAPUT