facebook
Telefon:
+48 32 780 1111
ul. Świerkowicka 36
43-502 Czechowice-Dziedzice
Aktualności
REKORDOWY POPYT NA POWIERZCHNIE MAGAZYNOWE

Analizy danych płynących z rynku nieruchomości komercyjnych jasno wskazują na to, że rok 2017 dla polskiej branży magazynowej będzie rekordowy.

   Polski rynek magazynowy pod względem wielkości zasobów powierzchni (11,9 mln mkw) zajmuje ósme miejsce w Europie. I choć do liderów rankingu – Niemiec, które dysponują zawrotną liczbą 60 mln mkw powierzchni magazynowej, jeszcze nam daleko, to nasz kraj cechuje dynamika wzrostu zapewniająca nam drugie miejsce w Europie pod względem aktywności deweloperskiej. Doskonale wykorzystujemy nasze atuty i możliwości (relatywnie niskie koszty pracy, dostępność terenów pod budowę, konkurencyjne stawki), dzięki czemu Polska staje się magazynowym liderem Europy Środkowo-Wschodniej.
   Pierwsza połowa 2017 roku okazała się dla polskiego rynku magazynowego najlepsza w historii. Podpisano umowy najmu na 1,72 mln mkw powierzchni, do użytku oddano 715 tys. mkw nowej powierzchni magazynowej, a w budowie jest kolejnych 1,66 mln mkw. Takie wyniki dają nam trzecie miejsce w Europie tuż za Niemcami i Holandią. Specjaliści przewidują, że pod koniec 2017 roku popyt na powierzchnię w naszym kraju osiągnie rekordowe 3 mln mkw.
   Do głównych odbiorców powierzchni magazynowej w pierwszym półroczu tego roku należały sieci handlowe (35,7%), operatorzy logistyczni (27,7%) oraz lekka produkcja (16,6%). Największe umowy najmu w tym okresie podpisali tacy potentaci, jak Amazon, Castorama, BSH czy H&M. 
   Wskaźnik powierzchni niewynajętej w Polsce spada systematycznie od 2013 roku i obecnie wynosi średnio 5,8%. Najwięcej wolnej powierzchni magazynowej można znaleźć w Krakowie (10,5%), natomiast wolnych powierzchni dostępnych od ręki na próżno szukać w takich rejonach, jak Opole czy województwo lubuskie. Stawki wynajmu utrzymują się na stabilnym, stosunkowo niskim poziomie, a na dalszy rozwój branży będą miały niewątpliwie wpływ takie czynniki, jak rozwój e-commerce oraz dobre wyniki polskiej gospodarki i gospodarek zachodnich. 
  
Na podst. dlahandlu.pl, dyskusja.biz, wyborcza.biz
fot. Wikipedia/Profix11