facebook
Telefon:
+48 32 780 1111
ul. Świerkowicka 36
43-502 Czechowice-Dziedzice
Aktualności
TACHOGRAFY NOWEJ GENERACJI JUŻ ZA DWA LATA

Wszystko wskazuje na to, że cyfrowe urządzenia rejestrujące czas pracy kierowców niedługo odejdą do lamusa. Komisja Europejska chce, by nowe inteligentne tachografy pilnowały kierowców, nie odwrotnie.

   Jak donosi „Puls Biznesu”, Komisja Europejska uznała, że do manipulacji czasu pracy kierowców zawodowych dochodzi coraz częściej. Według ustaleń KE z 2014 roku, w co trzecim pojeździe rejestr czasu pracy i odpoczynku kierowcy jest fałszowany, w związku z czym konieczne jest wprowadzenie zmian pozwalających na zminimalizowanie tego typu oszustw. Ingerowanie w pracę tachografów nie tylko niekorzystnie wpływa na wizerunek branży transportowej i podkopuje pozycję uczciwych przewoźników, lecz przede wszystkim stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.
   Dnia 15 czerwca 2019 roku wejdzie w życie obowiązek montowania we wszystkich nowych samochodach ciężarowych i autobusach tzw. inteligentnych tachografów, które będą pilnować czasu pracy kierowców. Są to ustalenia wynikające z załącznika IC do europejskiego rozporządzenia (UE) nr 165/2014 w sprawie tachografów stosowanych w transporcie drogowym. Opublikowany w zeszłym roku załącznik określa budowę i użytkowanie nowej generacji tachografów, które mają zmniejszyć ryzyko manipulacji i zwiększyć możliwość wykrywania nieprawidłowości podczas kontroli.
   Nowe urządzenia, dzięki wbudowanemu modułowi Bluetooth, pozwolą organom kontrolnym na sczytanie niezbędnych informacji bez konieczności zatrzymywania ciężarówki. Umożliwią także wykrycie zbyt dużego obciążenia pojazdu. Takie kontrole mogłyby odbywać się automatycznie dzięki urządzeniom rejestrującym rozmieszczonym przy drogach. Tachografy nowej generacji będą także wyposażone w GPS, co pozwoli na rejestrowanie dokładnego położenia pojazdu przy rozpoczęciu i zakończeniu trasy, jak również w jej trakcie. Certyfikaty dla nowych tachografów będą wydawane na okres 15 lat.
   
  
Na podst. Puls Biznesu, Money.pl
Fot. Wikipedia/selbst