facebook
AEO
Telefon:
+48 32 780 1111
ul. Świerkowicka 36
43-502 Czechowice-Dziedzice
Aktualności
TURCJA PODPISZE Z EFTA NOWĄ UMOWĘ O WOLNYM HANDLU

W styczniu 2018 roku Turcja podpisze z Europejskim Stowarzyszeniem Wolnego Handlu (EFTA) nową umowę o wolnym handlu. Negocjacje trwały od 2014 roku.

   Delegacje z krajów należących do EFTA (Islandia, Norwegia, Szwajcaria oraz Liechtenstein) w dniach 14-16 listopada spotkały się z przedstawicielami Turcji w Ankarze. Była to szósta runda negocjacji w sprawie modernizacji i rozszerzenia istniejącej pomiędzy stronami umowy o wolnym handlu, która została podpisana w grudniu 1991 roku w Genewie. Według przedstawicieli EFTA rozmowy były bardzo produktywne i dotyczyły między innymi reguł pochodzenia, ułatwień w handlu, środków handlowych, praw własności intelektualnej oraz kwestii prawnych (w tym rozstrzygania sporów). 
   W piątek 24 listopada, po spotkaniu ministerialnym EFTA w Genewie, turecki Minister Gospodarki Nihat Zeybekci ogłosił, że porozumienie zostało osiągnięte, a nowa, uaktualniona umowa o wolnym handlu pomiędzy Turcją a krajami EFTA jest nowocześniejsza i bardziej rozbudowana niż obecna umowa celna z UE. We wspólnym oświadczeniu podkreślono bliskie więzi gospodarcze między państwami EFTA i Turcją oraz znaczny potencjał w zakresie rozwoju współpracy gospodarczej i wymiany poprzez dalsze wzmacnianie ramowych warunków handlu i inwestycji. Umowa obejmuje kwestie transportowe, handel elektroniczny, handel usługami oraz produktami przemysłowymi.
   Dwustronna wymiana towarowa pomiędzy państwami EFTA i Turcją od 2001 roku stale wzrasta, a w 2016 roku osiągnęła wartość 6 mld EUR. Głównymi produktami eksportowymi krajów EFTA do Turcji są metale szlachetne, produkty farmaceutyczne, maszyny i paliwa mineralne. Towary sprowadzane z Turcji to głównie metale szlachetne, artykuły odzieżowe i akcesoria oraz pojazdy.
   Obie strony planują podpisać nową umowę w styczniu 2018 roku podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.
  
  
Na podst. Hurriyet Daily News, Daily Sabah, Tax News