facebook
Telefon:
+48 32 780 1111
ul. Świerkowicka 36
43-502 Czechowice-Dziedzice
Aktualności
TURECKA GOSPODARKA NOTUJE NAJWYŻSZY WZROST OD 6 LAT

Turcja stała się najszybciej rozwijającą się gospodarką wśród krajów G20 po tym, jak Turecki Instytut Statystyczny (TurkStat) zaraportował wzrost PKB na poziomie 11,1% w trzecim kwartale 2017 roku.

   Tak dobre wyniki sprawiły, że Turcja pozostawiła w tyle Unię Europejską, kraje G20 oraz kraje należące do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Dla porównania Chiny w trzecim kwartale odnotowały wzrost PKB na poziomie 6,8%, a indyjska gospodarka w tym samym okresie zwiększyła się o 6,3%. Rozwój gospodarczy Turcji związany jest z rozwojem wszystkich najważniejszych sektorów tureckiej gospodarki.     
   Jak podaje TurkStat, produkcja przemysłowa zanotowała wzrost na poziomie 14,8%, sektor budowlany na poziomie 18,7%, sektor usług na poziomie 20,7%, a sektor rolniczy 2,8%. TurkStat skorygował również dane za pierwsze dwa kwartały 2017 roku. Wyniki za pierwszy kwartał zostały skorygowane do poziomu 5,3%, w drugim kwartale natomiast odnotowano wzrost PKB na poziomie 5,4%. Wynik 11,1% jest najlepszym wynikiem zanotowanym od 2011 roku.
   W porównaniu z analogicznym okresem 2016 roku turecki eksport wzrósł o 17,2%, natomiast import o 14,5%. Nie bez znaczenia jest także wzrost wydatków gospodarstw domowych (o 11,7%) oraz inwestycji (o 12,4%). Oceniając dane dotyczące wzrostu gospodarczego wicepremier Mehmet Şimşek zwrócił uwagę na fakt, że przez pierwsze dziewięć miesięcy tego roku gospodarka turecka wzrosła o 7,4% i rozwój ten będzie kontynuowany w ostatnim kwartale. Jest wysoce prawdopodobne, iż wzrost PKB w skali rocznej znacznie przekroczy przewidywane 5,5%. Şimşek podkreślił także wpływ Funduszu Gwarancji Kredytowych (CGF) na wzrost gospodarczy wskazując, że dzięki niemu ponad 200 000 firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw uzyskało dostęp do kredytów. "Zbliżamy się do poziomu krajów rozwiniętych" - powiedział wicepremier przypominając, że na początku ubiegłej dekady wartość PKB per capita w Turcji stanowiła jedną trzecią wartości średniej PKB per capita w UE, a przy obecnych tendencjach i osiąganych wynikach wartość ta w tym roku prawdopodobnie wzrośnie do dwóch trzecich. 
   Minister gospodarki Nihat Zeybekci oznajmił, że w przyszłym roku inwestycje i eksport będą nadal stymulować wzrost gospodarczy Turcji, a prognozy ministerstwa dotyczące eksportu są pozytywne. Komentując dane PKB za trzeci kwartał, prezydent Recep Tayyip Erdoğan zauważył, że wzrost gospodarczy Turcji na koniec roku wyniesie około 7%. "Duży wkład naszych inwestorów podkreśla zrównoważenie i trwałość tego wzrostu gospodarczego, Turcja nigdy nie zawiodła nikogo, kto zaufał i zainwestował w jej gospodarkę i strukturę" – dodał Erdoğan.
  
  
Na podst. Anadolu Agency, Daily Sabah