facebook
AEO
Telefon:
+48 32 780 1111
ul. Świerkowicka 36
43-502 Czechowice-Dziedzice
Aktualności
TURECKO-EUROPEJSKIE ROZMOWY NA SZCZYCIE

Kilka najbliższych tygodni upłynie pod znakiem spotkań na linii Turcja-UE. Ich celem będzie między innymi omówienie aspektów związanych z obustronną współpracą gospodarczą.

   Końcem listopada i początkiem grudnia przedstawiciele Turcji oraz Unii Europejskiej spotkają się w Brukseli, by przedyskutować kwestie obustronnej współpracy w różnych obszarach, takich jak lotnictwo, energetyka czy transport. Spotkania mają stanowić platformę do pogłębienia dialogu gospodarczego między obiema stronami. Stały delegat Turcji do UE Faruk Kaymakcı podkreślił, że więź Turcji z UE będzie się utrzymywać dzięki wspólnym oczekiwaniom, celom oraz interesom, a zaplanowane rozmowy ułatwią postęp w negocjacjach związanych z przystąpieniem Turcji do struktur unijnych.
   W pierwszym etapie nadchodzących spotkań omówiona zostanie współpraca energetyczna. Posiedzenie, które ma się odbyć 20 listopada, skoncentruje się na projektach bezpośrednio związanych zarówno z Turcją, jak i z UE (m.in. Południowy Korytarz Gazowy). Strony spodziewają się także omówienia nowych możliwości energetycznych i wymiany doświadczeń w zakresie czystych, zrównoważonych i odnawialnych źródeł energii oraz nowych obszarów współpracy i wspólnych projektów.
   Spotkanie dotyczące transportu jest zaplanowane na 27 listopada i ma ono dotyczyć m.in. współpracy przy projektach, które przyniosą korzyści zarówno stronie tureckiej, jak i Unii Europejskiej. Unia uważnie śledzi postępy w pracach nad projektem linii kolejowej dużych prędkości Halkalı-Kapıkule, która ma połączyć most Yavuz Sultan Selim i nowe lotnisko w Stambule z Kapıkule na granicy greckiej, a tym samym usprawnić połączenia kolejowe pomiędzy Europą a Azją. Oczekuje się, że linia ta zredukuje czas podróży na trasie Stambuł-Edirne do jednej godziny (obecnie to około trzy godziny). Projekt składa się z dwóch części: 150-kilometrowej linii Çerkezköy-Kapıkule i 80-kilometrowej linii Halkalı-Çerkezköy. Linia łącząca most Yavuz Sultan Selim z nowym portem lotniczym będzie kontynuowana na stacji kolejowej Halkalı, a następnie do Bułgarii, gdzie towary mogą podróżować bez żadnych ograniczeń celnych zgodnie z zapisami Unii Celnej UE-Turcja z 1996 roku. 
   Kwestie samej Unii Celnej także mają zostać omówione podczas rozmów. Zdaniem strony tureckiej aktualizacja jej zapisów przyniesie obustronne korzyści. Spotkanie obejmie także negocjacje dotyczące lotnictwa cywilnego, ponieważ kompleksowa umowa lotnicza z UE jest obecnie przedmiotem dyskusji.
   W pierwszym tygodniu grudnia zaplanowano spotkanie gospodarcze między Turcją a UE. Turcja jest czwartym co do wielkości rynkiem eksportowym Unii Europejskiej i piątym co do wielkości dostawcą towarów importowanych. Wzajemna wymiana handlowa stanowi bardzo istotną kwestię w obustronnych relacjach. Strona turecka podkreśla, że 65% otwartych rozdziałów negocjacji akcesyjnych koncentruje się na stosunkach gospodarczych.
   Omawiając kwestię zaplanowanych spotkań, szef delegacji UE w Turcji Christian Berger w wywiadzie udzielonym Agencji Anadolu  zapewnił, że pomimo pewnych problemów natury politycznej, jakie wystąpiły w turecko-europejskich stosunkach, obie strony zawsze znajdą sposób na wyjście z tej sytuacji i odnalezienie właściwego sposobu komunikacji i kooperacji dla dobra Turcji i Unii Europejskiej.
  
  
Na podst. Daily Sabah, Hurriyet Daily News
Fot. Pixabay