Strona Główna » Aktualności
Brexit sprawił, że transport towarów do Anglii wiąże się obecnie z szeregiem dodatkowych formalności celnych. Warto poznać aktualne wymagania, aby uniknąć opóźnień, dodatkowych kosztów czy nieporozumień na granicy. Poniżej przedstawiamy szczegółowy przewodnik dotyczący wymagań celnych przy transporcie do Anglii.
5 grudnia 2024 roku reprezentacja Polsko-Tureckiej Izby Gospodarczej została przyjęta przez Polsko-Turecką Grupę Parlamentarną. Tematem spotkania była ocena możliwości i warunków podniesienia współpracy gospodarczej między Polską i Turcją do poziomu strategicznego, odpowiadającego potencjałowi i potrzebom obydwu krajów.
Serbia, choć nie należy do Unii Europejskiej, od lat jest jednym z ważnych partnerów handlowych Polski na Bałkanach. Polskie przedsiębiorstwa coraz chętniej korzystają z możliwości, jakie daje rozwijający się rynek serbski, szczególnie w kontekście eksportu dóbr. Jakie towary dominują w polsko-serbskiej wymianie handlowej i dlaczego warto rozważyć transport drobnicowy linią BLUE?
W dniu 22 listopada podczas spotkania w Budapeszcie, w którym uczestniczyli ministrowie spraw wewnętrznych Austrii, Rumunii i Bułgarii, osiągnięto wspólne porozumienie, które ostatecznie otworzyło drogę do przystąpienia Rumunii i Bułgarii do lądowej trefy Schengen.
W handlu międzynarodowym rola agencji celnej ma duże znaczenie. Import i eksport towarów z i do krajów trzecich to proces wymagający nie tylko znajomości przepisów celnych, ale także skrupulatnego przygotowania dokumentacji oraz spełnienia wielu formalnych wymogów. Agencja celna dba o to, by odprawy celne przebiegły sprawnie i bezproblemowo.
W dniu 17 listopada 2024 roku Turcja wdrożyła 5 fazę Nowego Skomputeryzowanego Systemu Tranzytowego (NCTS 5). Czasowa niedostępność systemów celnych spowodowała opóźnienia i tworzenie się kolejek na granicach.
W dniu 25 października 2024 kosowska administracja celna odrzuciła zarzuty strony serbskiej dotyczące tworzenia się długich kolejek ciężarówek na przejściu granicznym Merdare. Zdaniem Serbów opóźnienia wynikają z powolnej pracy oraz intensywnych kontroli prowadzanych przez kosowskie służby celne.