Brexit – KE wzywa przedsiębiorców do ostatecznych przygotowań

20 września 2019by 3CARGO
gotowy-na-brexit-1280x812.jpg
Sześć tygodni – zaledwie tyle zostało do planowanego wyjścia Wielkiej Brytanii ze struktur UE. Komisja Europejska przypomina przedsiębiorcom – to już ostatni dzwonek na przygotowania do wciąż możliwego scenariusza twardego brexitu.

 

Choć rozmowy na szczycie trwają, nadzieja na zawarcie umowy rozwodowej pomiędzy UE a Wielką Brytanią słabnie. Premier Boris Johnson oficjalnie wyklucza możliwość wystąpienia z prośbą o przełożenie daty wyjścia z Unii, nie zgadza się także na podpisanie umowy w formie, w jakiej została ona wynegocjowana przez jego poprzedniczkę, Theresę May. Francja i Finlandia podkreślają, że jeżeli do 30 września rząd UK nie przedstawi pisemnej propozycji zmian w umowie brexitowej, to twardy brexit może okazać się nieunikniony.

Komisja Europejska przypomina wszystkim przedsiębiorcom prowadzącym działalność w UK i UE, by sprawdzili swoją gotowość na wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii. Przygotowania są konieczne, bez względu na to, czy umowa zostanie zawarta, czy też nie. Należy jednak pamiętać, że w przypadku braku umowy nie będzie obowiązywać okres przejściowy, a Wielka Brytania z dniem 1 listopada 2019 stanie się krajem trzecim.

Specjalnie przygotowana przez KE lista kontrolna (check-list) ma pomóc przedsiębiorcom w określeniu swojej gotowości na brexit. A zatem o czym musimy pamiętać?


 

1. Wymiana handlowa.

CERTYFIKATY I POZWOLENIA

→ Czy przedsiębiorstwo przeniosło certyfikaty i pozwolenia wydane przez organ lub podmiot ze Zjednoczonego Królestwa do organu lub podmiotu z siedzibą w UE-27 albo wystąpiło o nowe certyfikaty i pozwolenia?

Wprowadzenie na rynek unijny niektórych produktów wymaga certyfikatu organu mającego siedzibę w UE lub pozwolenia wydanego przez organ państwa członkowskiego UE celem zapewnienia bezpieczeństwa produktów oraz ochrony zdrowia publicznego i środowiska (dotyczy to np. sektora wyrobów medycznych czy sektora motoryzacyjnego). Po brexicie certyfikaty lub pozwolenia wydane przez organy Zjednoczonego Królestwa lub podmioty mające siedzibę w Zjednoczonym Królestwie nie będą respektowane w UE (stracą swoją ważność).

WYMOGI DOTYCZĄCE LOKALIZACJI

→ Czy przedsiębiorstwo zapewniło zgodność z wymogami UE w zakresie lokalizacji?

Aby ułatwić skuteczne egzekwowanie unijnych przepisów dotyczących produktów, niektóre osoby, na których spoczywają obowiązki regulacyjne, muszą mieć siedzibę w UE (wymogi dotyczące lokalizacji). Dotyczy to na przykład „osoby odpowiedzialnej”, importera lub rejestrującego, lub posiadacza pozwolenia na dopuszczenie do obrotu niektórych towarów. W niektórych obszarach, takich jak chemikalia, ma to szczególne znaczenie dla „dalszego użytkowania” towarów. Po brexicie osoby z siedzibą lub miejscem zamieszkania w Zjednoczonym Królestwie przestaną spełniać wymogi dotyczące lokalizacji.

ETYKIETOWANIE I OZNAKOWANIE

→ Czy przedsiębiorstwo dopilnowało, aby produkty wprowadzane na rynek UE były prawidłowo etykietowane i oznaczane?

Wiele produktów wprowadzanych na rynek UE musi zostać opatrzonych etykietą lub oznakowanych nazwą, adresem lub identyfikatorem podmiotu lub osoby (o których mowa w pkt 1 lit. a i b), aby ułatwić skuteczne egzekwowanie unijnych przepisów dotyczących produktów oraz zapewnić ochronę konsumentów (np. produkty przemysłowe, farmaceutyczne, medyczne czy żywność i pasza dla zwierząt). Po brexicie wspomniane oznaczenia lub etykiety, odnoszące się do organów lub podmiotów z siedzibą w Zjednoczonym Królestwie, nie będą już spełniać wymogów w zakresie etykietowania produktów wprowadzanych na rynek UE. Dotyczy to też niektórych oznaczeń produktów, np. produktów „ekologicznych” lub z produktów z oznakowaniem ekologicznym UE.

PREFERENCYJNE ŚRODKI TARYFOWE

→ Czy przedsiębiorstwo przeanalizowało swoje łańcuchy dostaw, traktując wszelki wkład ze Zjednoczonego Królestwa jako „niepochodzący” z UE, w celu utrzymania preferencyjnej taryfy przy eksporcie?

W przypadku wywozu produktów do państw trzecich, z którymi UE zawarła umowę o wolnym handlu, produkty mogą korzystać z preferencyjnej stawki celnej, jeżeli przedstawiono dowód pochodzenia potwierdzający, że dane produkty zawierają wystarczająco dużo „wkładu UE” zgodnie z obowiązującymi regułami pochodzenia. Ma to znaczenie na przykład w sektorze motoryzacyjnym (w tym w przypadku części samochodowych lub innych komponentów) oraz w sektorze rolno-spożywczym. Po brexicie wkład Zjednoczonego Królestwa w produkt końcowy nie będzie już uznawany za wkład unijny.

PROCEDURY CELNE

→ Czy przedsiębiorstwo zna unijne formalności celne i dostępne uproszczenia, które będą miały zastosowanie po brexicie, zwłaszcza jeśli do tej pory nie miało dużego doświadczenia w handlu z państwami trzecimi?

W celu egzekwowania wymogów podatkowych (ceł i podatków pośrednich, takich jak podatek VAT i akcyza) oraz niepodatkowych (ochrony zdrowia i bezpieczeństwa Europejczyków, a także ochrony środowiska) wszystkie towary wwożone do UE lub z niej wywożone podlegają dozorowi celnemu i procedurze celnej. Po brexicie będzie to miało zastosowanie do towarów wwożonych do UE ze Zjednoczonego Królestwa i wywożonych z UE do Zjednoczonego Królestwa. Numer EORI wydany przez organy celne Zjednoczonego Królestwa, jak również decyzje celne wydane przez organy celne Zjednoczonego Królestwa w kontekście unijnego prawa celnego (takie jak zezwolenia, wiążące informacje taryfowe i wiążące informacje o pochodzeniu) nie będą już ważne w UE.

NALEŻNOŚCI CELNE

→ Czy przedsiębiorstwo sprawdziło, czy po brexicie będzie musiało płacić cła (i czy może przekazywać niezbędne informacje), zwłaszcza jeśli do tej pory nie miało dużego doświadczenia w handlu z państwami trzecimi?

Aby niektóre towary zagraniczne mogły zostać dopuszczone do obrotu w UE, należy uiścić należności celne przywozowe. Kwotę tych należności oblicza się na podstawie różnych czynników, w tym wartości celnej towaru (tj. ceny zapłaconej lub należnej za towar, skorygowanej o inne czynniki), jego klasyfikacji oraz mającej zastosowanie stawki. Po brexicie niektóre towary pochodzące ze Zjednoczonego Królestwa będą podlegać należnościom celnym przywozowym.

ZAKAZY I OGRANICZENIA

→ Czy przedsiębiorstwo zna unijne przepisy dotyczące zakazów i ograniczeń, które będą miały zastosowanie po brexicie, zwłaszcza jeśli do tej pory nie miało dużego doświadczenia w handlu z państwami trzecimi?

W celu ochrony w szczególności zdrowia i bezpieczeństwa obywateli UE oraz ochrony środowiska import do UE i eksport z UE niektórych towarów podlega „zakazom i ograniczeniom”. Dotyczy to rozmaitych towarów, począwszy od odpadów, leków i niektórych produktów rolno-spożywczych po surowiec diamentowy, dobra kultury czy niektóre materiały promieniotwórcze. Po brexicie zakazy i ograniczenia dotyczące importu z państw trzecich oraz eksportu do państw trzecich będą miały zastosowanie do Zjednoczonego Królestwa. Co więcej, zezwolenia na import towarów do UE / eksport z UE wydane w Zjednoczonym Królestwie stracą ważność.

KONTROLE SANITARNE I FITOSANITARNE

→ Czy przedsiębiorstwo upewniło się, że towary podlegające kontroli sanitarnej i fitosanitarnej będą wprowadzane na terytorium UE przez punkt kontroli granicznej zatwierdzony dla danego towaru?

W celu ochrony bezpieczeństwa żywności oraz zdrowia i dobrostanu zwierząt, a także w celu ochrony statusu sanitarnego i fitosanitarnego UE żywe zwierzęta, żywność i produkt pochodzenia zwierzęcego oraz niektóre rośliny i produkty roślinne są przy przywozie systematycznie kontrolowane w przeznaczonych do tego celu obiektach (punkty kontroli granicznej).

2. Usługi.

LICENCJE I ZEZWOLENIA

→ Czy przedsiębiorstwo korzysta z licencji lub zezwoleń wydanych przez organy ze Zjednoczonego Królestwa?
→ Czy przedsiębiorstwo wystąpiło z wnioskiem o podobne licencje lub zezwolenia w UE-27 albo przeniosło do organu UE-27 licencje lub zezwolenia wydane przez Zjednoczone Królestwo?
→ Czy jako klient przedsiębiorstwo sprawdza, czy jego dostawca posiada licencję lub zezwolenie wymagane do świadczenia usług w UE?

Aby zapewnić w szczególności ochronę konsumentów i ich zaufanie oraz skuteczne egzekwowanie przepisów UE, w wielu sektorach gospodarki świadczenie usług w UE wymaga licencji lub zezwolenia wydanego przez organ państwa członkowskiego UE. Dotyczy to np. sektora transportowego, sektora usług finansowych, sektora audiowizualnego i sektora energetycznego. Po brexicie licencje lub zezwolenia wydane przez organy Zjednoczonego Królestwa nie będą już ważne w UE. W niektórych przypadkach ważność w danym państwie członkowskim UE będzie zależała od prawa krajowego.

TRANSGRANICZNE ŚWIADCZENIE USŁUG

→ Czy przedsiębiorstwo przeanalizowało, czy musi polegać na usługach świadczonych przez podmioty mające siedzibę w Zjednoczonym Królestwie?

Swoboda świadczenia usług – „podstawowa wolność” zapisana w traktatach UE – pozwala na transgraniczne świadczenie usług w całej UE, w granicach prawa Unii. Po brexicie świadczenie usług ze Zjednoczonego Królestwa na rzecz osób i podmiotów z UE będzie podlegać prawu UE i państw członkowskich, przy uwzględnieniu zobowiązań i ograniczeń dotyczących dostępu do rynku poczynionych przez UE na mocy przepisów WTO. Ma to znaczenie dla wielu sektorów, zwłaszcza jeżeli przedsiębiorstwa z UE będą kontynuować współpracę z usługodawcami ze Zjednoczonego Królestwa.

KWALIFIKACJE ZAWODOWE

→ Czy przeprowadziłem przed brexitem procedurę uznania w UE moich kwalifikacji zawodowych uzyskanych w Zjednoczonym Królestwie?

Aby ułatwić swobodny przepływ osób i świadczenie usług, prawo UE ułatwia uznawanie kwalifikacji zawodowych uzyskanych w innym państwie członkowskim przez obywatela UE. Po brexicie uznawanie kwalifikacji zawodowych uzyskanych w Zjednoczonym Królestwie będzie odbywać się zgodnie z (krajowymi) zasadami uznawania kwalifikacji uzyskanych w państwach trzecich. W wielu przypadkach proces uznania kwalifikacji będzie bardziej uciążliwy.

3. Inne aspekty.

PODATEK VAT (TOWARY I USŁUGI)

→ Czy przedsiębiorstwo zaznajomiło się z unijnymi i krajowymi przepisami mającymi zastosowanie do dostaw transgranicznych do Zjednoczonego Królestwa i ze Zjednoczonego Królestwa? Dotyczy to zarówno usług, jak i towarów.

Zasady dotyczące płatności i zwrotu podatku od wartości dodanej (VAT) znacznie się różnią w zależności od tego, czy dostawa/nabycie towarów lub świadczenie usług odbywa się w obrębie UE, czy też transgranicznie, z terytorium państwa trzeciego. Po brexicie zastosowanie będą miały unijne przepisy dotyczące dostaw transgranicznych z państwa trzeciego.

ZNAKI TOWAROWE I WZORY

→ Czy przedsiębiorstwo podjęło niezbędne kroki, aby zapewnić dalszą ochronę swoich praw własności intelektualnej w Zjednoczonym Królestwie?

Jednolite znaki towarowe i wzory, unijny system oznaczeń geograficznych i przepisy UE dotyczące ochrony odmian roślin zapewniają ochronę tych praw własności intelektualnej w całej UE. Po brexicie ochrona udzielana na mocy tych praw nie będzie już miała zastosowania do terytorium Zjednoczonego Królestwa.

UMOWY – KLAUZULE PROROGACYJNE

→ Czy przedsiębiorstwo oceniło wybór jurysdykcji w Zjednoczonym Królestwie dokonany w umowach handlowych przedsiębiorstwa?

Prawo UE znacznie ułatwia uznawanie i wykonywanie orzeczeń w sprawach cywilnych i handlowych wydanych w innym państwie członkowskim. Po brexicie uznawanie i wykonywanie orzeczeń wydanych w Zjednoczonym Królestwie będzie regulowane przepisami (krajowymi) dotyczącymi orzeczeń sądów państw trzecich.

DANE OSOBOWE

→ Jeżeli przedsiębiorstwo przekazuje dane osobowe do Zjednoczonego Królestwa, czy podjęło niezbędne kroki w celu zapewnienia zgodności z unijnymi przepisami?

Prawo UE pozwala na przekazywanie danych osobowych do innych państw członkowskich UE bez dodatkowych wymogów. Po brexicie przekazywanie danych osobowych z UE do Zjednoczonego Królestwa będzie podlegać przepisom dotyczącym przekazywania danych do państw trzecich. Ma to znaczenie dla wielu sektorów, zwłaszcza jeżeli przedsiębiorstwa z UE będą kontynuować współpracę z ośrodkami danych zlokalizowanymi w Zjednoczonym Królestwie.

SPÓŁKI ZAREJESTROWANE W UK

→ Jeżeli przedsiębiorstwo jest zarejestrowane w Zjednoczonym Królestwie, czy sprawdzono przepisy krajowe, aby zweryfikować, czy posiadanie zarządu lub głównego miejsca prowadzenia działalności w UE wystarczy do utrzymania statusu spółki unijnej?

Prawo Unii przewiduje uznanie w państwie członkowskim spółki zarejestrowanej w innym państwie członkowskim. Po brexicie uznanie spółek zarejestrowanych w Zjednoczonym Królestwie będzie zależało od (krajowych) przepisów dotyczących spółek zarejestrowanych w państwach trzecich.

PODATKI BEZPOŚREDNIE

→ Czy przedsiębiorstwo podjęło niezbędne kroki w celu zapewnienia zgodności z przepisami krajowymi dotyczącymi podatków bezpośrednich w sytuacjach transgranicznych obejmujących Zjednoczone Królestwo?

Przepisy krajowe w sprawie opodatkowania bezpośredniego przedsiębiorstw uwzględniają prawo UE, w tym środki harmonizacji w niektórych sytuacjach transgranicznych. Po brexicie w sytuacjach transgranicznych obejmujących Zjednoczone Królestwo zastosowanie będą miały przepisy w sprawie bezpośredniego opodatkowania przedsiębiorstw dotyczące państw trzecich.


 

Jak zaznacza Komisja Europejska – lista nie obejmuje wszystkich kwestii związanych z przygotowaniami do wyjścia UK z Unii. Ma ona charakter orientacyjny i dynamiczny – w razie potrzeby będzie aktualizowana. Po więcej informacji zapraszamy na oficjalną stronę Komisji Europejskiej oraz do wywiadu z naszym ekspertem: EKSPERT RADZI – Przedsiębiorco, przygotuj się na BREXIT

Treść „check list” pochodzi z materiałów przygotowanych przez Komisję Europejską (Lista Kontrolna KE)


Siedziba firmy

ul. Świerkowicka 36
43-502 Czechowice-Dziedzice
POLSKA

+48 32 780 1111

+48 537 400 651

office@3cargo.com

Polityka prywatnościKlauzula informacyjna

Oddział firmy

Rokszyce II 10a
97-371 Piotrków Trybunalski
POLSKA

+48 793 657 676

w.maska@3cargo.com


Pozostańmy w kontakcie

Dołącz do środowiska ludzi z pasją! Śledź nasze kanały w mediach społecznościowych, dziel się swoimi opiniami i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami oraz ciekawostkami z branży TSL.



Copyright © 3 CARGO 2017 | Realizacja: Grabowski Sound & Image