Dookoła świata z Logistics Concierge: Australia

21 stycznia 2022by 3CARGO
australia-glowne-1280x993.png
Polscy przedsiębiorcy to zdobywcy. Są ambitni i odważni w swoich planach biznesowych. Chcą docierać do najdalszych zakątków świata, by wysyłać tam swoje towary, lub sprowadzać wyjątkowe i niespotykane produkty. Jesteśmy tu, by im pomóc. Zapraszamy na nową serię artykułów „Dookoła świata z Logistics Concierge”.

 

W 2021 roku poszerzyliśmy działalność spedycyjną o transporty morskie, lotnicze oraz kolejowe, docierając tym samym na wszystkie kontynenty świata! Podążając za potrzebami naszych klientów wprowadziliśmy także nowe stanowisko – Logistics Concierge, której zadaniem jest analiza pomysłu klienta na import lub eksport pod kątem logistycznym, oraz doradzanie mu odnośnie najlepszych i najkorzystniejszych rozwiązań logistycznych. Wszystko to w oparciu o jego priorytety i dobro biznesu.

Zapraszamy na nową serię artykułów „Dookoła świata z Logistics Concierge”, w których nasza Logistics Concierge opowiada o najciekawszych i najbardziej wymagających projektach logistycznych, które zrealizowała dla klientów 3CARGO.

Dzisiaj – AUSTRALIA!


 

Wśród setek standardowych eksportów polegających na wysyłce do odbiorcy towaru w oparciu o fakturę sprzedaży, zdarzają się eksporty towarów, które następnie powracają do nadawcy. Są to przede wszystkim towary, które wyjeżdżają z Polski na różne wystawy, prezentacje czy targi. Jeżeli nadawca wie z całą pewnością, że towar powróci w określonym czasie w takiej samej ilości i w niezmienionym stanie, może wystąpić do Krajowej Izby Gospodarczej o tzw. karnet ATA, który eliminuje zawiłe procedury celne. W innych przypadkach stosowana jest procedura odprawy celnej czasowej.

Właśnie w oparciu o taką procedurę odbył się transport do Australii, o którym dzisiaj opowiem. Towarem eksportowym były roboty, które nasz klient wysyłał na prezentację. Kluczową informacją dla nas była ta o możliwej sprzedaży części lub całości robotów, jeżeli prezentacja zakończy się sukcesem i podpisaniem umowy.

W związku z tym przygotowaliśmy wraz z klientem wszystkie niezbędne dokumenty do odprawy celnej czasowej. Pozwala ona na otworzenie tranzytu na towar i w przypadku, gdy nie zostanie on sprzedany, wróci on do klienta bez kosztów celno – podatkowych. Maksymalny czas, na jaki odprawa czasowa może pozostać otwarta, to 24 miesiące. Na czas pobytu klient musi w kraju przybycia towaru (czyli w tym przypadku – w Australii) zabezpieczyć należności celne, które potem są mu zwracane.

W przypadku naszych robotów zadeklarowany czas otwarcia odprawy celnej czasowej wynosił 6 miesięcy. Poprzez agenta celnego w Australii zabezpieczyliśmy należności celne. Jeżeli roboty nie wyruszą w podróż powrotną do Polski w tym terminie, odprawa czasowa przechodzi w standardową procedurę i towar podlega ocleniu.

W podróż do Newcastle w Australii zabieramy cztery palety z robotami. Dla każdego robota musimy mieć oddzielny komplet zawierający fakturę, delivery note oraz otworzyć oddzielny tranzyt (T1). Oddzielne dokumenty i odprawa dla każdego z robotów są niezbędne ze względu na fakt, że nie wiemy jeszcze, ile z nich powróci do Polski. Klient musiał w tym przypadku dostosować się do wymogów Urzędu Celnego.

Palety odbieramy od klienta w Bielsku-Białej na południu Polski dedykowanym busem. Dostarczamy na Urząd Celny, a następnie jedziemy na lotnisko Warszawa Okęcie Cargo. Planowanym lotem nasza przesyłka wylatuje do Sydney, z przystankiem we Frankfurcie, gdzie następuje doładunek.

Przy wyborze środka transportu zaważył transit time, czyli czas tranzytu. Ze względu na to, że Australia jest wyspą, dostawy towarów odbywają się tam drogą lotniczą lub morską. Standardowy transit time z Gdańska do Sydney drogą morską wynosi około 45 dni, podczas gdy samolotem towar leci około 3 dni w zależności od przewoźnika i trasy. Naszemu klientowi zależało na czasie, dlatego wybór padł na droższą, lecz zdecydowanie najszybszą formę transportu. Nie bez znaczenia był także fakt, że roboty zawierają podzespoły elektroniczne i bezpieczniej było je przetransportować drogą lotniczą.

Na miejscu roboty zostały dopuszczone do obrotu i znów na kołach dostarczone pod wskazany adres w Newcastle. Transport „door-to-door” (od drzwi do drzwi) zajął nam w sumie 5 dni.

Po dokładnie dwóch miesiącach otrzymaliśmy od klienta informację o ilości sprzedanych robotów. Dla reszty organizujemy transport powrotny do Polski.

Logistics Concierge w 3CARGO


AUSTRALIA – informacje

Australia dzięki stabilnemu systemowi politycznemu i silnej gospodarce od lat należy najbogatszych krajów świata. Pod względem PKB plasuje się na 13. miejscu wśród światowych gospodarek.

Jest to kraj niezwykle bogaty w surowce naturalne. Australia posiada prawie 13% światowych rezerw węgla, jest czwartym największym jego producentem oraz największym jego eksporterem – w 2020 roku odpowiadała za 39.5% całego eksportu węgla na świecie. Australia była także krajem eksportującym największą ilość rudy żelaza na świecie w 2020 roku – z tego kraju pochodziło około 56% światowego eksportu rudy żelaza o wartości 78,4 miliarda dolarów. Wynika to z faktu, że Australia posiada największe na świecie rezerwy rudy żelaza. Ponadto Australia jest także drugim największym producentem złota na świecie o największych zasobach, piątym największym producent miedzi, oraz trzecim producentem LNG na świecie. Zasoby naturalne odpowiadają za 7% PKB Australii.

Główne towary eksportowe Australii to (2020, podana wartość w mld USD): rudy, żużel, popiół (91,3), paliwa mineralne, w tym ropa naftowa (65,4), kamienie szlachetne, metale szlachetne (19,6), mięso (10,4), chemikalia nieorganiczne (5,2), maszyny, w tym komputery (4,4), zboża (3,8), farmaceutyki (3,4), maszyny i urządzenia elektryczne (3,1), aluminium (3,1). Australijski eksport towarów z pierwszej dziesiątki stanowił ponad cztery piąte (82,4%) całkowitej wartości jej światowych wysyłek.

Główne towary importowe Australii to (2020, podana wartość w mld USD): maszyny, w tym komputery (30,7), maszyny i urządzenia elektryczne (24,1), pojazdy (23,9), paliwa mineralne, w tym ropa naftowa (16,9), farmaceutyki (8,7), kamienie szlachetne, metale szlachetne (8,7 mld), aparatura optyczna, techniczna, medyczna (8), tworzywa sztuczne, artykuły z tworzyw sztucznych (6,2), meble, pościel, oświetlenie, znaki, budynki prefabrykowane (4,7), artykuły z żelaza lub stali (4,5). Import towarów z pierwszej dziesiątki Australii stanowił ponad dwie trzecie (67,3%) całkowitej wartości importów z innych krajów.

W raporcie Banku Światowego Doing Business 2020 oceniającym warunki prowadzenia działalności gospodarczej w poszczególnych krajach, Australia zajęła wysoką 14. pozycję wśród 190 ujętych w rankingu gospodarek świata.

Wymiana handlowa z Polską

W okresie od stycznia do listopada 2021 roku wartość polskiego eksportu do Australii wyniosła 4,14 mld PLN (wzrost o 25,2% rok do roku), co ulokowało Australię na 38. miejscu wśród najważniejszych odbiorców polskiego eksportu na świecie. Do towarów najczęściej eksportowanych przez polskich przedsiębiorców do Australii w tym okresie należały: srebro (939,9 mln PLN), preparaty do prania i czyszczenia (193,8 mln PLN), żeliwo i stal (191,5 mln PLN), produkty immunologiczne (190,8 mln PLN) oraz pojazdy silnikowe do transportowania towarów (135,3 mln PLN).

W polskim imporcie z Australii króluje węgiel i paliwa stałe wytwarzane z węgla. W okresie od stycznia do listopada 2021 produkty te stanowiły 62% wartości polskiego importu. Wśród towarów, które importowane są przez polskich przedsiębiorców w większych ilościach, wymienić należy także rudy i koncentraty cynku (137,2 mln PLN), nasiona rzepaku lub rzepiku (66,2 mln PLN), artykuły ze skóry wyprawionej (65,1 mln PLN) oraz aparaty słuchowe (42,6 mln PLN).

Jak podaje PAIH, perspektywiczne z punktu widzenia polskich przedsiębiorstw produkty i usługi w Australii to między innymi:

  • Usługi ICT,
  • Maszyny i urządzenia w sektorach górniczym, energetycznym i rolniczym,
  • materiały budowlane i wykończeniowe,
  • jachty,
  • produkty spożywcze,
  • kosmetyki oraz sprzęt medyczny.

Obecnie trwają negocjacje w sprawie zawarcia układu o wolnym handlu (FTA) między Unią Europejską a Australią. Analizy Komisji Europejskiej wskazują, że w scenariuszu z zawartą umową FTA do 2030 roku gospodarka wspólnoty powinna powiększyć się o 4 mld euro.  Wśród sektorów, które w Europie mogą najbardziej zyskać na umowie, wymienia się: sektor motoryzacyjny, sektor części samochodowych, sektor chemiczny oraz sektor nawozów i środków ochrony roślin.

Rynek australijski jest generalnie atrakcyjny i otwarty, choć w obszarze towarów rolnych obowiązuje tam wiele ograniczeń taryfowych i pozataryfowych. Chcąc wysyłać towary do Australii należy zapoznać się z wymogami, biorąc pod uwagę fakt, że oprócz przepisów federalnych, każdy stan Australii ma własne, często niespójne z innymi stanami przepisy dopuszczające produkty do rynku – fitosanitarne, zdrowotne, bezpieczeństwa produktów, etykietowania, opodatkowania itp. Warto również sprawdzić pełną listę produktów, których import do Australii jest ograniczony lub całkowicie zakazany, dostępną na stronie internetowej Australijskich Sił Granicznych.

W Australii z władzami celnymi wszelkie formalności załatwia importer, który odpowiada za właściwą klasyfikację celną sprowadzanych produktów, opłaty i wynikające z tego tytułu konsekwencje. To od niego polscy dostawcy powinni otrzymać wszelkie informacje dotyczące wymogów importowych i wymaganych opłat niezbędnych do właściwej kalkulacji ceny towaru. Bez importera, którym jest miejscowa firma bądź australijski rezydent, nie można wprowadzić żadnych towarów na obszar celny Australii.


Siedziba firmy

ul. Świerkowicka 36
43-502 Czechowice-Dziedzice
POLSKA

+48 32 780 1111

+48 537 400 651

office@3cargo.com

Polityka prywatnościKlauzula informacyjna

Oddział firmy

Rokszyce II 10a
97-371 Piotrków Trybunalski
POLSKA

+48 793 657 676

w.maska@3cargo.com


Pozostańmy w kontakcie

Dołącz do środowiska ludzi z pasją! Śledź nasze kanały w mediach społecznościowych, dziel się swoimi opiniami i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami oraz ciekawostkami z branży TSL.



Copyright © 3 CARGO 2017 | Realizacja: Grabowski Sound & Image