Dookoła świata z Logistics Concierge: Katar

25 października 2021by 3CARGO
lc3-1-1280x993.png
Polscy przedsiębiorcy to zdobywcy. Są ambitni i odważni w swoich planach biznesowych. Chcą docierać do najdalszych zakątków świata, by wysyłać tam swoje towary, lub sprowadzać wyjątkowe i niespotykane produkty. Jesteśmy tu, by im pomóc. Zapraszamy na nową serię artykułów „Dookoła świata z Logistics Concierge”.

 

W 2021 roku poszerzyliśmy działalność spedycyjną o transporty morskie, lotnicze oraz kolejowe, docierając tym samym na wszystkie kontynenty świata! Podążając za potrzebami naszych klientów wprowadziliśmy także nowe stanowisko – Logistics Concierge, której zadaniem jest analiza pomysłu klienta na import lub eksport pod kątem logistycznym, oraz doradzanie mu odnośnie najlepszych i najkorzystniejszych rozwiązań logistycznych. Wszystko to w oparciu o jego priorytety i dobro biznesu.

Zapraszamy na nową serię artykułów „Dookoła świata z Logistics Concierge”, w których nasza Logistics Concierge opowiada o najciekawszych i najbardziej wymagających projektach logistycznych, które zrealizowała dla klientów 3CARGO.

Na pierwszy ogień – KATAR!


 

Jednym z pierwszych transportów, które miałam okazję zrealizować jako Logistics Concierge w 3CARGO, był pełnokontenerowy import z Kataru dla naszego wieloletniego klienta, którego obsługiwaliśmy dotychczas na kierunku tureckim. Radość klienta była ogromna, kiedy dowiedział się, że mamy możliwości, by realizować dla niego kompleksowe usługi importowe, eksportowe i celne z każdego zakątka świata.

Zlecenie okazało się nie lada wyzwaniem. Nie kontynent czy kraj – Katar, a towar i pozwolenia na jego transport okazały się skomplikowanym w realizacji zadaniem. Elementy stalowe, bo o nich mowa, potrzebowały specjalnych certyfikatów na stal. Są one w Katarze wystawiane z terminem ważności i są niezbędne, by stal mogła opuścić ten kraj bezproblemowo. Wiedza klienta w tym zakresie była niewielka, ale otwartość i ogromna chęć współpracy, zarówno jego, jak i załadowcy w Katarze,  pomogły w dopięciu transportu.

Zdobyliśmy certyfikat na stal, wszystkie potrzebne dokumenty, a nawet zdjęcia elementów, które pomogły nam zobrazować, pomierzyć i dostosować ilość oraz rozmiar kontenerów do przygotowanego towaru.

Dzięki  naszemu partnerowi w Katarze, który był bezpośrednio na miejscu i w kontakcie z załadowcą, podjęcie towaru z Milaha Logistics City, dostarczenie go do portu w Katarze oraz wypłynięcie do Gdyni odbyły się o czasie i zgodnie z zakładanym planem.

W transporcie morskim bardzo ważną kwestią jest dogranie podjęcia towaru z dostarczeniem go do portu. Dzieję się to, kiedy ma się już złożoną rezerwację (booking) na statek. Kontenery trzeba dostarczyć do wyznaczonego przez armatora portu w ustalonym z góry terminie (tzw. cut off). Jedynie dotrzymanie ustalonego terminu pozwala na załadunek kontenera na statek zgodnie z rezerwacją. Można to porównać do odprawy na lotnisku przed każdym lotem. Wszelkie komplikacje na tym etapie mogą spowodować, że nasz towar nie wypłynie na zaplanowanym bookingu, co w rezultacie wygeneruje kolejne opóźnienia.

Zaufany Agent w kraju odbioru towaru jest na wagę złota, dlatego warto na to zwrócić uwagę już przy ofertowaniu transportu.

Po załadowaniu nasze kontenery wyruszyły w drogę. Czekało je 55 dni na morzach. Jest to standardowy czas tranzytu (transit time) dla relacji Katar – Polska. Można by pomyśleć, że w tym momencie możemy już odetchnąć i cierpliwie czekać, aż nasz kontenerowiec zacumuje do portu w Gdyni. Otóż nic bardziej mylnego.

Transport morski można, a nawet trzeba śledzić. Jest na to wiele sposobów. Ja korzystam ze strony do śledzenia statków na morzu: www.vesselfinder.com. Myślę, że każdy, kto fascynuje się transportami międzykontynentalnymi lubi być na bieżąco z informacjami ze świata. Tak właśnie, śledząc uważnie informacje, dowiedzieliśmy się o kryzysowej sytuacji w Kanale Sueskim. Kontenerowiec Ever Given utknął na mieliźnie blokując całkowicie ruch w obu kierunkach! Zapowiadało się solidne opóźnienie.

Wraz z klientem śledziliśmy sytuację każdego dnia. Niestety, podczas każdego transportu mogą wystąpić zdarzenia losowe, na które ani nadawca, ani odbiorca, ani firma transportowa nie maja najmniejszego wpływu. Transport finalnie opóźnił się o dwa tygodnie. To mniej, niż się spodziewaliśmy przy tej skali wydarzenia.

Nasze kontenery w końcu dopłynęły do Gdyni. Wcześniej przygotowaliśmy już wszystkie niezbędne dokumenty  i upoważnienia do odprawy celnej w porcie, w związku z czym nie spodziewaliśmy się już żadnych komplikacji.

I tu nastąpiła kolejna niespodzianka. Towar został dopuszczony do obrotu i był już gotowy, by dowieźć go do klienta na Śląsku. Kontenery miały jechać transportem drogowym, który jest najczęściej stosowaną forma transportu początkowego i końcowego w przypadku transportów morskich. Tymczasem klient poinformował nas, że nie jest w stanie dokonać rozładunku kontenerów. Specyfika takiego rozładunku polega na tym, że kontenery można rozładować jedynie „od tyłu” i jest do tego potrzebna rampa. Natomiast możliwości rozładunkowe klienta ograniczały się jedynie do rozładunku bocznego, w związku z czym musimy przeładować towar na standardowe naczepy.

Aby uniknąć kosztów składowania kontenerów w porcie, rozpoczęliśmy intensywne poszukiwania najszybszej opcji przeładunku oraz dostępnych naczep. Zajęło nam to dwa dni. Towar został sprawnie dostarczony, a klient wyraził swoje zadowolenie ze sprawnej obsługi.

Transport nie wydawał się być wymagający, a jednak takim się okazał. Potrzeba było wielu godzin rozmów z klientem oraz dziesiątek maili, by wszystko dopiąć na ostatni guzik. Udało się. Jest i sukces, i profesjonalnie obsłużony klient, który wkrótce potem powrócił do nas z kolejnym transportem morskim, tym razem z Dubaju.

Logistics Concierge w 3CARGO


KATAR – informacje

To niewielkich rozmiarów państwo zlokalizowane z Zatoce Perskiej od lat należy do najbogatszych państw świata. Głównym źródłem przychodu jest eksport ropy naftowej oraz gazu skraplanego, którego Katar jest jednym z największych producentów na świecie (4. Miejsce w 2019 roku).

Katar jest krajem członkowskim Rady Współpracy Zatoki Perskiej (Gulf Cooperation Council – GCC) i wraz z pozostałymi członkami tworzą własną unię celną. Stosunki między UE a GCC opierają się na umowie o współpracy z 1988 r. Warto wspomnieć że region GCC jest szóstym co do wielkości rynkiem eksportowym UE oraz ważnym źródłem i celem inwestycji dla państw członkowskich UE.

Główne towary eksportowe Kataru to (2020): gazy z ropy naftowej i inne węglowodory gazowe, oleje ropy naftowej i oleje otrzymywane z minerałów bitumicznych oraz polimery etylenu.

Główne towary importowe Kataru to (2020): odrzutowce turboodrzutowe, turbośmigłowe i inne turbiny gazowe, części do samolotów lub śmigłowców, lekkie statki, spławiki pożarnicze, pogłębiarki, dźwigi pływające i inne statki, których żeglowność jest zależna od ich głównej funkcji; doki pływające; pływające lub podwodne platformy wiertnicze lub produkcyjne.

W raporcie Banku Światowego Doing Business 2020 oceniającym warunki prowadzenia działalności gospodarczej w poszczególnych krajach, Katar zajął 77. pozycję wśród 190 ujętych w rankingu gospodarek świata (83. miejsce w DB 2019).

Wymiana handlowa z Polską

W okresie od stycznia do sierpnia 2021 roku wartość polskiego eksportu do Kataru wyniosła 265,2 mln PLN (wzrost o 10,6% rok do roku), co ulokowało Katar na 84. miejscu wśród najważniejszych odbiorców polskiego eksportu na świecie. Do towarów najczęściej eksportowanych przez polskich przedsiębiorców do Kataru w tym okresie należały: elektrody węglowe (35,1 mln PLN), pieluchy i wkładki dla niemowląt (19,7 mln PLN), turbiny gazowe (18,7 mln PLN), jachty (13 mln PLN) oraz nieogniotrwałe zaprawy i masy betonowe (8,7 mln PLN).

W polskim imporcie z Kataru króluje skroplony gaz ziemny, który w okresie od stycznia do sierpnia 2021 stanowił 97% wartości polskiego importu. Wśród towarów, które importowane są przez polskich przedsiębiorców w większych ilościach, wymienić należy także polietylen (44,5 mln PLN) oraz melaninę (6,4 mln PLN).

Według Ambasady RP w Doha, perspektywiczne z punktu widzenia polskich przedsiębiorstw branże w Katarze to między innymi:

  • Eksport produktów rolnych i spożywczych
  • Usługi architektoniczne oraz konsultingowe w sektorze budowlanym
  • Dostawy materiałów oraz ciężkiego sprzętu dla sektora budowlanego i naftowo-gazowego
  • Rozwiązania IT dla biznesu i administracji
  • Sprzęt i usługi medyczne

Sprzedaż produktów w Katarze odbywa się poprzez agentów handlowych, którymi mogą być jedynie obywatele Państwa Kataru lub osoby prawne zarejestrowane w Katarze. Import może być realizowany jedynie przez podmioty posiadające licencję importową, która udzielana jest wyłącznie przedsiębiorstwom katarskim. Lista kilkuset produktów, które podlegają w Katarze zwolnieniu celnemu obejmuje produkty w następujących kategoriach:

  • zwierzęta żywe, mięso świeże i mrożone, ryby
  • świeże warzywa i owoce oraz zboża
  • leki i materiały medyczne
  • książki, prasa
  • statki morskie i powietrzne

Do Kataru nie wolno eksportować mięsa wieprzowego. Pozostałe rodzaje mięsa, oprócz zaświadczeń weterynaryjnych muszą mieć również certyfikat halal, który potwierdza zgodność produktu z wymogami islamu, związanymi z produkcją, pakowaniem i przechowywaniem wyrobów. Wśród dokumentów, które wymagane są przez katarskie służby celne, wymienić należy: deklarację celną, konosament, świadectwo pochodzenia, fakturę pro-forma, licencję importową.


Siedziba firmy

ul. Świerkowicka 36
43-502 Czechowice-Dziedzice
POLSKA

+48 32 780 1111

+48 537 400 651

office@3cargo.com

Polityka prywatnościKlauzula informacyjna

Oddział firmy

Rokszyce II 10a
97-371 Piotrków Trybunalski
POLSKA

+48 793 657 676

w.maska@3cargo.com


Pozostańmy w kontakcie

Dołącz do środowiska ludzi z pasją! Śledź nasze kanały w mediach społecznościowych, dziel się swoimi opiniami i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami oraz ciekawostkami z branży TSL.



Copyright © 3 CARGO 2017 | Realizacja: Grabowski Sound & Image