EKSPERT RADZI – Eksport do Turcji

30 kwietnia 2021by 3CARGO
polski-eksport-do-turcji-1280x812.jpg
Seria publikacji EKSPERT 3CARGO RADZI to cykl autorski, oparty o wiedzę osób bezpośrednio związanych z nami – zachęcamy do lektury. Pytania tematyczne można przesyłać na ekspert@3cargo.com

TURCJA EKSPORTEKSPORT DO TURCJI

Turcja to potężny rynek zbytu liczący sobie ponad 80 mln konsumentów. Co więcej, Turcy bardzo chętnie sprowadzają towary z krajów Unii Europejskiej, w tym także z Polski. O tym, co warto wziąć pod uwagę wysyłając swoje towary do Turcji, rozmawiamy z Anną Adamczyk, Traffic Managerem sekcji eksportowej działu tureckiego 3CARGO.

Pani Aniu, w zeszłym roku, po okresie spadkowym, polski eksport do Turcji zaczął odrabiać straty.

Zgadza się. Turcja w 2020 roku znalazła się na 22. miejscu wśród najważniejszych odbiorców polskich towarów na świecie. Polski eksport do Turcji osiągnął wartość 9,88 mld PLN notując tym samym wzrost o 18,7%. To bardzo dobry znak po dwóch latach znaczących spadków – o 14,1% w 2018 roku i o 22,1% w 2019 roku.

 

Spis treści:


  • Z czego wynikał ten słabszy dla polskich eksporterów okres?

    Słabszy okres dla polskiego eksportu do Turcji miał związek m.in. ze zmniejszoną chłonnością rynku konsumenckiego spowodowaną ponad 24% inflacją i słabszą siłą nabywczą tureckiej liry. Obecny trend wzrostowy, pomimo wszechobecnych pandemicznych obostrzeń w 2020 roku, to sygnał, że sytuacja uległa stabilizacji, a my możemy z nadzieją patrzeć w przyszłość. Zauważamy dość znaczny wzrost w ilości wpływających do nas zapytań i zleceń.

    Czy Pani zdaniem rynek turecki wiąże się z dużym potencjałem dla polskiego eksportu?

    Tak, chociażby dlatego, że Turcja jest rynkiem o dużej dynamice wzrostu oraz otwartym na europejski styl życia. W Polsce może się ona kojarzyć głównie z importem, co nie dziwi jeżeli się spojrzy na wartość polskiego importu z Turcji, wynoszącą 17,5 mld PLN w 2020 roku. Ta kwota niemal dwukrotnie przewyższa wartość towarów, które do Turcji wyeksportowaliśmy. Ale fakty są takie, że potencjał w eksporcie do Turcji jest ogromny. Świadczą o tym chociażby tureckie dane statystyczne z zeszłego roku. Import Turcji w 2020 wzrósł o 4,3%, i osiągając poziom 219,4 mld USD przyniósł Turcji deficyt w handlu zagranicznym wynoszący 49,9 mld USD. To oznacza, że w 2020 roku Turcja importowała znacznie więcej towarów, niż ich eksportowała. Wartość towarów importowanych przez Turcję z samej Unii Europejskiej wzrosła w zeszłym roku o 7,9% przy jednoczesnym spadku eksportu do UE o 8,8%, co zaowocowało deficytem na poziomie 3,31 mld USD. Biorąc pod uwagę, że Turcja od lat jest jednym z najważniejszych partnerów gospodarczych Polski w rejonie Bliskiego Wschodu i Azji, to warto zastanowić się nad tym, czy ten ogromny potencjał jesteśmy w stanie przenieść na grunt własnego biznesu, znaleźć niszę na rynku tureckim oraz odbiorców dla swoich towarów.

    Jakie polskie towary cieszą się powodzeniem u tureckich odbiorców?

    Wozimy do Turcji sporo najróżniejszego rodzaju towarów, ale gdybym miała wskazać te najpopularniejsze, to wymieniłabym produkty przemysłu chemicznego, farby, impregnaty, środki czyszczące, żeliwo i stal oraz produkty z żeliwa i stali, tworzywa sztuczne, pojazdy, silniki oraz części do pojazdów, sprzęt AGD, sprzęt komputerowy i materiały budowlane.

    Jak najlepiej rozpocząć poszukiwania partnerów handlowych w Turcji? Od czego zacząć?

    Przedsiębiorcy mają do dyspozycji szereg różnych narzędzi pozwalających na wyszukanie potencjalnych klientów oraz na zainteresowanie ich swoją ofertą. To, z jakich narzędzi skorzystają zależy w dużej mierze od skali ich działalności, ich potrzeb, możliwości i oczekiwań. Można wyszukiwać potencjalne kontakty w sieci, w mediach społecznościowych, można także skorzystać z pomocy specjalistów – firm oraz organizacji pośredniczących w nawiązywaniu kontaktów biznesowych. Kiedy już uda się nam znaleźć nabywcę zainteresowanego naszym towarem, pamiętajmy o tym, że przed podpisaniem umowy warto sprawdzić turecką firmę – czy jest zarejestrowana oraz czy posiada własnego brokera celnego.

    Załóżmy, że udało się nam znaleźć odbiorcę w Turcji. Jak wygląda kwestia transportu towarów?

    W zależności od tego, jaką regułą Incoterms posłużymy się w umowie z naszym odbiorcą w Turcji, gestia transportowa może leżeć po naszej stronie, lub po stronie odbiorcy. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Posiadanie gestii transportowej jest dobrym rozwiązaniem, gdy zależy nam na tym, by posiadać moc decyzyjną odnośnie wyboru przewoźnika oraz kontrolować terminy załadunków i sam transport. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku umowy na liczne i częste dostawy, bowiem pozwala zaoszczędzić dużo czasu i planować załadunki zgodnie ze swoimi potrzebami i możliwościami. Gestia transportowa wiąże się z kosztami, ale także z większą kontrolą nad całym procesem logistycznym, w związku z czym powinna być decyzją indywidualną podejmowaną w oparciu o specyfikę naszych produktów i naszego biznesu.

    Jeżeli zdecydujemy się wziąć gestię transportową na siebie, to jakie mamy opcje?

    Opcji mamy kilka. Aby wybrać tę najodpowiedniejszą dla nas, musimy wziąć pod uwagę kilka czynników. Jaką ilość towaru przewozimy? Czy jest to towar neutralny czy też objęty konwencją ADR? Czy zależy nam na jak najszybszym przetransportowaniu towaru, czy raczej ważniejsze jest dla nas rozwiązanie najbardziej ekonomiczne? Najpopularniejszą, a także optymalną pod względem czasu i kosztów opcją transportową w polskim eksporcie do Turcji jest transport drogowy. W zależności od ilości towaru, jaki mamy do przewiezienia, możemy wybrać transport całopojazdowy lub drobnicowy, w którym nasz towar podróżuje na jednym samochodzie z innymi towarami. Jedną z takich linii drobnicowych, od lat operujących na trasie Polska-Turcja, wysyłającą regularne transporty zgodnie z rozkładem jazdy, jest linia RED. Warto w tym miejscu wspomnieć o tym, że z punktu widzenia polskiego przedsiębiorcy eksport do Turcji jest znacznie tańszy niż import. Ta różnica w cenach wynika m.in. z dużego natężenia ruchu towarów w imporcie.

    Eksport do Turcji wiąże się z korzyściami dla przedsiębiorcy, jak chociażby możliwość zastosowania zerowej stawki VAT na eksportowane towary. Jakie są wymogi?

    Gdy eksportujemy nasze towary do Turcji i chcemy skorzystać z preferencyjnej stawki VAT, musimy przygotować pakiet niezbędnych dokumentów oraz skorzystać z usług Agencji Celnej celem dokonania odprawy eksportowej. Podstawą do zastosowania preferencyjnej stawki VAT 0% jest uzyskanie komunikatu wywozu IE599, który jest dokumentem potwierdzającym wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej, generowanym w momencie przekraczania towaru przez granicę UE. Jego brak wiąże się z uciążliwym postępowaniem poszukiwawczym.

    Turcja cechuje się własną specyfiką, jeżeli chodzi o prawo celne i jego zastosowanie w codziennej wymianie handlowej. O czym powinniśmy pamiętać, wysyłając swój towar do tureckiego odbiorcy?

    Podejmując współpracę z tureckim odbiorcą, musimy być przygotowani i zaopatrzeni w podstawową wiedzę w temacie najczęściej występujących trudności. Przede wszystkim musimy mieć świadomość, że tureckie procedury celne są dość skomplikowane, a tureccy urzędnicy mają nierzadko skłonność do rzucania zagranicznym eksporterom „kłód pod nogi” poprzez wyszukiwanie kruczków prawnych.
    Rozładunek towaru w Turcji w systemie drobnicowym musi zawsze odbywać się na magazynie celnym pod Urzędem wskazanym przez odbiorcę. W Turcji, inaczej niż w Polsce, nie ma swobody zamykania tranzytów w magazynie lub składzie celnym, pod dowolnym Urzędem Celnym. W Turcji do reprezentowania firmy przed Urzędem Celnym niezbędny jest broker celny, o którym już wspominałam. Są to osoby często pracujące indywidualnie, w trybie zdalnym. Jako ciekawostkę mogę dodać, że do urzędów celnych podróżują na jednośladach, co jest charakterystycznym widokiem na ulicach Stambułu. Dopiero po zakończonej odprawie importowej, towar może zostać dostarczony w każde miejsce w Turcji. Jest to zupełnie inny rodzaj transportu drobnicowego, niż ten, do którego przyzwyczailiśmy się w Unii Europejskiej. To oczywiście przekłada się na koszty transportu w systemie door-to-door.

    Czy jest jakiś sposób na to, by zabezpieczyć się przed ewentualnymi niespodziankami?

    Żadne rozwiązanie nie daje nam 100% pewności, że transport przebiegnie całkowicie bezproblemowo. Natomiast możemy znacznie zmniejszyć ryzyko niechcianych niespodzianek chociażby poprzez odpowiedni dobór firmy logistycznej. Podejmując współpracę z tureckim partnerem i przejmując gestię transportową, najlepiej zlecić transport firmie logistycznej, która będzie w stanie zrealizować go w sposób kompleksowy, odciążając nas tym samym z większości czynności i obowiązków, których należy dopełnić. Doświadczenie w obsłudze kierunku tureckiego oraz współpraca z tureckim operatorem logistycznym, który będzie w stanie dopilnować procedur na miejscu, w tym także kontaktować się z brokerem, odbiorcą lub służbami celnymi w razie potrzeby, będą dodatkowym atutem i gwarancją, że transport przebiegnie sprawnie. Zapraszam do współpracy z 3CARGO. Pod względem doświadczenia w kompleksowej obsłudze logistycznej wymiany handlowej z Turcją jesteśmy jednym z wiodących operatorów logistycznych w kraju.

    Dziękuję za rozmowę.

    Rozmawiała Ewelina Kłoda

     

Firma transportowa 3CARGO zachęca do zapoznania się z innymi artykułami. Spedycja międzynarodowa – odkryj jej tajniki!

Siedziba firmy

ul. Świerkowicka 36
43-502 Czechowice-Dziedzice
POLSKA

+48 32 780 1111

+48 537 400 651

office@3cargo.com

Polityka prywatnościKlauzula informacyjna

Oddział firmy

Rokszyce II 10a
97-371 Piotrków Trybunalski
POLSKA

+48 793 657 676

w.maska@3cargo.com


Pozostańmy w kontakcie

Dołącz do środowiska ludzi z pasją! Śledź nasze kanały w mediach społecznościowych, dziel się swoimi opiniami i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami oraz ciekawostkami z branży TSL.



Copyright © 3 CARGO 2017 | Realizacja: Grabowski Sound & Image