EKSPERT RADZI – logistyka dla e-commerce

25 września 2018by 3CARGO
logistyka-dla-e-commerce-1280x812.jpg
Seria publikacji EKSPERT 3CARGO RADZI to cykl autorski, oparty o wiedzę osób bezpośrednio związanych z nami – zachęcamy do lektury. Pytania tematyczne można przesyłać na ekspert@3cargo.com


Spis treści:

 

LOGISTYKA DLA E-COMMERCE

Rynek sprzedaży internetowej rozwija się bardzo dynamicznie. Wielu przedsiębiorców nadzoruje w całości proces obsługi swoich klientów. W końcu jednak nadchodzi taki czas, kiedy warto zastanowić się nad zleceniem obsługi logistycznej firmie zewnętrznej. Jak rozpoznać ten moment i jak wybrać odpowiedniego partnera? O tym rozmawiamy z Mariuszem Jastrzębskim – Dyrektorem ds Logistyki Magazynowej oraz Warehouse and Fleet Managing Partner w 3CARGO Sp. z o.o. Sp.k.

3CARGO: Panie Mariuszu, zacznijmy może od napływających z zewsząd wiadomości, nota bene bardzo dobrych wiadomości – polski rynek magazynowy kwitnie.

Mariusz Jastrzębski: Zgadza się, kwitnie, i to już od dłuższego czasu. Niedawno miałem okazję zapoznać się z raportem podsumowującym pierwsze półrocze na polskim rynku magazynowym i nasze wyniki wyglądają naprawdę imponująco. Wynajem powierzchni magazynowej bije kolejne rekordy – a to dla nas bardzo dobra wiadomość.

3CARGO: Czemu zawdzięczamy tak wysoki popyt na powierzchnie magazynowe?

MJ: To splot szeregu różnych czynników. Doskonała lokalizacja naszego kraju przyciąga inwestorów oraz firmy logistyczne. Jesteśmy konkurencyjni cenowo i atrakcyjni pod względem położenia oraz jakości oferowanych usług. Co więcej, nasza gospodarka jest w doskonałej kondycji. Polskie firmy rozwijają się, a wraz z tym rozwojem rośnie ich zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe i usługi magazynowe. Outsourcing w tym sektorze osiąga obecnie rekordowe wyniki. Dotyczy to przede wszystkim branży e-commerce, która nabrała wiatru w żagle. Jesteśmy świadkami dynamicznej ekspansji handlu internetowego.

3CARGO: Czyli Polacy coraz chętniej robią zakupy w sieci?

MJ: Zdecydowanie. Co więcej, stajemy się coraz bardziej wymagający. Dla wielu cena wciąż ma decydujące znaczenie, ale rośnie liczba klientów, dla których większe znaczenie ma jakość obsługi oraz to, jak szybko otrzymają zamówiony produkt.

Logistyka dla e-commerce

3CARGO: Panie Mariuszu, logistyka dla e-commerce – czym się charakteryzuje? Jakie są jej główne zadania?

MJ: Logistyka to jeden z głównych filarów, na których opiera się działalność sklepów internetowych. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że sprawnie działająca obsługa logistyczna ma ogromne znaczenie dla konkurencyjności sklepu, a co za tym idzie – może zaważyć o jego „być albo nie być” na rynku usług e-commerce. Przyjęty model logistyczny zależy od potrzeb danego sklepu, od charakteru jego działalności, profilu odbiorców. Generalnie jednak na obsługę logistyczną e-handlu składa się:

 • przyjmowanie towaru,
 • monitoring,
 • magazynowanie,
 • przetwarzanie i obsługa zamówień,
 • przetwarzanie i obsługa zwrotów oraz reklamacji,
 • dostawy do odbiorców.

Głównym celem jest przejęcie wszystkich zadań związanych z obsługą logistyczną i realizowanie ich w taki sposób, by właściciel sklepu internetowego mógł w pełni skupić się na rozwijaniu swojego biznesu.

Obawy są czymś naturalnym

3CARGO: Przekazanie tego typu obowiązków firmie zewnętrznej to ważna decyzja – czy przedsiębiorcy nie mają obaw?

MJ: Myślę, że to jedna z najważniejszych, a nawet zaryzykowałbym stwierdzenie, że kluczowa decyzja dla powodzenia biznesu w sektorze e-commerce. Praktycznie każdy przedsiębiorca działający w tej branży wcześniej czy później stanie w obliczu takiej decyzji. Jak wspomniałem, handel w Internecie rozwija się bardzo dynamicznie. Szacuje się, że do roku 2023 niemal 30% światowej sprzedaży detalicznej będzie realizowanej w Internecie. Taka dynamika oznacza także sporą konkurencję. Aby być konkurencyjnym, aby się rozwijać i stawiać czoła wyzwaniom stojącym przed tą branżą nie można pozwolić sobie na stagnację. Elastyczność to podstawa i my właśnie tacy jesteśmy. Już kiedyś użyłem takiego sformułowania i chętnie go teraz przywołam – Jesteśmy nieprzyzwoicie elastyczni (uśmiech). Co do obaw, to przy decyzjach takiego kalibru występują one niemal zawsze. To zupełnie naturalne.

Zewnętrzny operator logistyczny – od czego zacząć?

3CARGO: Jak Pan myśli, dlaczego przedsiębiorcy odwlekają decyzję o przekazaniu zadań związanych z logistyczną stroną swojej działalności innym podmiotom?

MJ: Przyczyn może być wiele, w końcu każdy biznes to odrębny przypadek z inną historią, za którą stoją konkretni ludzie i konkretna wizja. Generalnie jednak czynnikami potencjalnie blokującymi decyzję o przekazaniu części obowiązków w obce ręce może być:

 • obawa przed tym, jak taka współpraca będzie wyglądać,
 • brak wiedzy i doświadczenia odnośnie tego, czego można i czego należy się po niej spodziewać,
 • a także co robić, jeżeli to, kolokwialnie mówiąc, nie wypali.

Znaczenie mogą tu mieć także, w przypadku niektórych, względy ekonomiczne. Wiadomo, że zlecanie usług firmie zewnętrznej to dodatkowe koszty. Ja jednak zachęcałbym do rozważania tej kwestii nie w kategoriach kosztów, a w kategoriach inwestowania w rozwój swojej firmy, które docelowo, rozpatrywane w dłuższym okresie przyniesie firmie szereg korzyści:

 • optymalizację procesów logistycznych,
 • zwiększenie wydajności,
 • zwiększenie atrakcyjności w oczach klientów.

Pamiętajmy o tym, że klienci są coraz bardziej wymagający. Chcą otrzymywać swoje zamówienia szybciej, sprawniej, mieć większy wybór metod płatności i dostawy. Nie bez powodu najwięksi gracze na rynku inwestują we własne modele logistyczne, by wyjść naprzeciw rosnącym wymaganiom kupujących.

3CARGO: Załóżmy, że jestem przedsiębiorcą stojącym przed tą ważną decyzją. Ściągam towar z zagranicy, a następnie sprzedaję go w swoim sklepie internetowym. Liczba zamówień rośnie, zaczyna mi brakować przestrzeni magazynowej, nie wyrabiam się z realizowaniem przesyłek do moich klientów. Co by mi Pan poradził? Od czego zacząć? Gdzie szukać wsparcia?

MJ: Wsparcia? U nas! (uśmiech) Ale zanim to zrobisz, przede wszystkim powinieneś zacząć od sprecyzowania swoich potrzeb, jeżeli chodzi o logistyczną stronę Twojej działalności. Na jakim polu najbardziej odczuwasz braki?

 • Czy jest to brak powierzchni magazynowej?
 • Ograniczenia związane z limitowanymi opcjami dostawy?
 • Brak czasu i rąk do pracy przy pakowaniu, metkowaniu i wysyłce?

Znając swoje potrzeby i oczekiwania możesz zacząć poszukiwać partnera logistycznego, który je spełni. Zapraszam, jesteśmy do Twojej dyspozycji.

Logistyka dla e-commerce: jak wybrać ofertę?

3CARGO: I co dalej? Jak mam porównać oferty i wybrać najlepszą z nich? Czy powinienem kierować się ceną, czy też brać pod uwagę inne czynniki?

MJ: Cena to nie wszystko. Przede wszystkim liczy się doświadczenie zleceniobiorcy, jego możliwości oraz to, na ile skutecznie zdoła odpowiedzieć na Twoje potrzeby. Musisz pamiętać o tym, że podmiot zajmujący się dostawą produktów do Twoich klientów, będzie miał duży wpływ na ich doświadczenie sprzedażowe, a co za tym idzie – na ich opinię o Twoim sklepie. Swojego partnera logistycznego obdarzasz dużym kredytem zaufania, więc warto się upewnić, że będzie równie zaangażowany w swoje zadania, jak i Ty. Duże znaczenie ma to, w jakim modelu funkcjonuje Twój sklep. W przypadku, gdy masz własny magazyn i załogę do jego obsługi, wystarczy sprawdzony kurier. Jeżeli nie dysponujesz własnym magazynem, warto poszukać dostawcy, który zapewni ci powierzchnię magazynową oraz obsługę do realizacji zleceń.

Jeżeli importujesz swój asortyment z zagranicy, możesz rozpocząć współpracę z operatorem logistycznym, który zajmie się logistyką kompleksowo – począwszy od odebrania towaru od kontrahenta, poprzez transport, obsługę celną, magazynowanie i zarządzanie zapasami, na dostawie do odbiorcy ostatecznego i obsłudze zwrotów skończywszy. Możliwości są naprawdę nieograniczone. Ostateczna decyzja zawsze zależy od konkretnych potrzeb e-sklepu. Ważne, by postawić na współpracę z firmą, która będzie dla nas i partnerem i doradcą, która przygotuje zaplecze logistyczne na miarę naszych potrzeb i wykaże się przy tym sporą dozą elastyczności. Serdecznie zapraszamy do współpracy – z nami zyskasz czas na rozwój swojego biznesu.

3CARGO: Dziękuję za rozmowę.

 

Masz pytanie odnośnie obsługi logistycznej dla branży e-commerce?

Napisz do nas: ekspert@3cargo.com

 

Firma transportowa 3CARGO zachęca do zapoznania się z innymi artykułami. Spedycja międzynarodowa – odkryj jej tajniki!

Siedziba firmy

ul. Świerkowicka 36
43-502 Czechowice-Dziedzice
POLSKA

+48 32 780 1111

+48 537 400 651

office@3cargo.com

Polityka prywatnościKlauzula informacyjna

Pozostańmy w kontakcie

Dołącz do środowiska ludzi z pasją! Śledź nasze kanały w mediach społecznościowych, dziel się swoimi opiniami i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami oraz ciekawostkami z branży TSL.Copyright © 3 CARGO 2017 | Realizacja: Grabowski Sound & Image