EKSPERT RADZI – odprawa zdalna

16 sierpnia 2018by 3CARGO
ekspert-radzi-2-1280x812.jpg
Seria publikacji EKSPERT 3CARGO RADZI to cykl autorski, oparty o wiedzę osób bezpośrednio związanych z Nami – Zachęcamy do lektury. Pytania tematyczne można przesyłać na ekspert@3cargo.com
magazyn

Spis treści:

 

ODPRAWA ZDALNA IMPORTOWA

Polscy przedsiębiorcy-importerzy mają możliwość korzystania z odprawy zdalnej importowej. O możliwościach i korzyściach płynących z tego typu rozwiązania rozmawiamy z Moniką Kosowską – Kierownikiem Agencji Celnej 3CARGO.

3CARGO: Moniko, porozmawiajmy o odprawie importowej zdalnej. Ciekawe rozwiązanie, które ma na celu usprawnienie importerom logistycznej części ich działalności. Czy przedsiębiorcy chętnie z niego korzystają?

Monika Kosowska: Tak, odprawa zdalna importowa to rozwiązanie na miarę naszych czasów – ustawodawca wyszedł naprzeciw importerom i dał im narzędzie, które w znaczny sposób wpływa na oszczędność czasu i pieniędzy tej grupy przedsiębiorców.

ODPRAWA ZDALNA IMPORTOWA W PRAKTYCE

3C: Możemy operować na przykładach? Dla Ciebie to przecież chleb powszedni, podziel się z nami proszę konkretnym przykładem – wcielmy się na chwilę w rolę importera np. z Turcji.

MK: Oczywiście, może być Turcja (uśmiech). Trzeba jednak w pierwszej kolejności poznać schemat – jak to działa… bo będąc importerem nie zawsze masz czas i sposobność, by wdrożyć się w szczegóły procesu, który nota bene powierzasz fachowcom i Ciebie bezpośrednio nie dotyczy.

3C: Ok, zatem od początku. Jestem importerem towarów neutralnych z Turcji, zleciłem transport  międzynarodowy 1 palety wspomnianego towaru firmie 3CARGO linią drobnicową RED. Towar został odebrany i przyjechał do magazynu 3CARGO w Czechowicach-Dziedzicach. I co teraz?

MK: Trzeba wiedzieć, że jeżeli skorzystałeś z linii drobnicowej, to wraz z twoim towarem podróżują jeszcze inne. Samochód przyjeżdża na nasz magazyn celny i Twój towar wprowadzamy na magazyn. Jeżeli jesteś klientem naszej Agencji Celnej, towar natychmiast odprawiamy w Czechowickim Oddziale Celnym i dostarczamy już jako odprawiony.

3C: A jeśli nie jestem klientem Agencji Celnej 3CARGO?

MK: W takiej sytuacji transport Twojego towaru do Urzędu Celnego odbywa się pod dozorem celnym, czyli towar jedzie cały czas w tranzycie nieodprawiony. Dodatkowo kierowca musi czekać na miejscu przy odprawie towaru we wskazanym gdzieś w kraju Oddziale Celnym. To wszystko przekłada się na wiele niekorzystnych dla Ciebie czynników:

  • wydłuża się czas dostawy towaru
  • generują się dodatkowe koszty, np. za czas pracy kierowcy
  • samochód jest zablokowany przez cały czas postoju/oczekiwania kierowcy na odprawę
  • tranzyt T1 to średni rynkowy koszt ok. 250 zł
  • często trasa jest wydłużona, a fizyczna droga towaru wygląda następująco: 3CARGO → Oddział Celny → obca Agencja → dostawa towaru (towar podróżuje cały czas za dokumentacją).

3C: Bardzo dużo minusów – a jak to wygląda w przypadku odprawy zdalnej?

MK: Pozostajemy cały czas przy tym samym importerze – obca Agencja Celna upoważniona do reprezentowania importera zgłasza towar do odprawy w Czechowickim Oddziale Celnym, nawet jeśli Agencja ta mieści się przykładowo w Koszalinie. Po odprawie przysyła naszej Agencji drogą mailową komunikat PZC i na tej podstawie towar wydawany jest z naszego magazynu i jedzie bezpośrednio już odprawiony do importera lub miejsca wskazanego przez niego. Zauważ, że towar przez cały czas załatwiania procedur dopuszczenia do obrotu leżał sobie bezpiecznie na magazynie, a nie jak w poprzednim przypadku podróżował pod dozorem celnym za dokumentacją (uśmiech).

3C: A co się stanie, jeśli Ty, czyli importer, masz swój magazyn w Koszalinie i chcesz właśnie tam odprawić towar?

MK: Auto do Koszalina byłby w stanie dojechać załóżmy o godzinie 14-ej i dostarczyć Ci towar na produkcję lub do sprzedaży, ale jeśli o 14-ej dojedzie na Oddział Celny to bardzo prawdopodobne, że w Oddziale Celnym poczeka sobie do dnia następnego lub nawet do poniedziałku, jeśli mamy przed sobą weekend. Dopiero po odprawie dojedzie do Twojego magazynu. W tym czasie zarówno środek transportu, jak i czas pracy kierowcy stanowią koszty, które obciążą ostatecznie towar, czy to przez producenta, czy przez importera, koszty docierają do Ciebie i zagrażają Twojej przewadze konkurencyjnej.

NAGŁE PRZYPADKI A ODPRAWA ZDALNA

3C: A jeszcze inna sytuacja, kiedy potrzebujesz towar na JUŻ. Produkcja stoi – co wtedy? Możemy to jakoś przyspieszyć?

MK: No tak, takie sytuacje się zdarzają bardzo często. Kiedy potrzebujesz skorzystać z zakupionego towaru w sobotę, a już jest piątek i towar dopiero przekroczył granicę Polski. Już w piątek możesz skorzystać z faktu, że towar można podstawić do odprawy na terenie kraju natychmiast, a twój agent w Koszalinie wskaże po prostu, gdzie w kraju znajduje się ten towar. Kilka lub kilkanaście godzin później możesz już tylko oczekiwać dostawy – Tak działa właśnie odprawa zdalna – rewelacyjne narzędzie.

3C: Świetnie! Czyli, podsumowując temat, odprawa zdalna wydaje się zdecydowanie prostsza i tańsza jeżeli chodzi o samego importera?

magazyn

MK: Tak, zdecydowanie! Odprawa zdalna to mniejsze koszty transportowe (kierowca i samochód nie są blokowani czasowo). Co więcej, towar jest bezpiecznie składowany w jednym miejscu przez cały czas trwania procedur celnych, a fizyczna droga towaru wygląda następująco: 3CARGO → dostawa towaru we wskazane miejsce.

SPEDYCJA MIĘDZYNARODOWA Z WŁASNĄ AGENCJĄ CELNĄ- KORZYŚCI

3C: Wygląda na to, że wybór rodzaju odprawy celnej może znacząco wpłynąć na koszty operacyjne związane z dostawą towaru, a to z kolei generuje większe narzuty na produkt finalny.

MK: Tak – dokładnie tak to można w skrócie przedstawić. Oczywiście należy pamiętać, że najlepsze są zawsze najprostsze rozwiązania i najprostszą drogą dla importera jest sytuacja, kiedy wybierze firmę spedycyjną, która posiada własną Agencję Celną, jak np. 3CARGO (uśmiech).

3C: A jeśli importer ma już podpisaną umowę i dał upoważnienie innej Agencji Celnej?

MK: Trzeba pamiętać, że Klient może mieć upoważnionych wiele Agencji Celnych i korzystać z nich wedle uznania, w zależność od tego, jak logistycznie będzie dla niego najrozsądniej.

3C: Bardzo dziękuję Moniko za Twój cenny czas, który nam poświęciłaś. W przypadku, gdyby pojawiły się pytania możemy na Ciebie liczyć?

MK: Nie ma sprawy, to ja dziękuję i jak najbardziej służę pomocą, w miarę możliwości będę na bieżąco odpowiadać na pytania. Serdecznie zapraszam też do zapoznania z ofertą usług naszej Agencji Celnej, która poza serią „Ekspert 3CARGO Radzi” świadczy usługi konsultacji i porad z zakresu tematów celnych w bardzo rozsądnych cenach.

 

Masz pytanie odnośnie odprawy zdalnej importowej?

Napisz do nas: ekspert@3cargo.com

Firma transportowa 3CARGO zachęca do zapoznania się z innymi artykułami. Spedycja międzynarodowa – odkryj jej tajniki!

Siedziba firmy

ul. Świerkowicka 36
43-502 Czechowice-Dziedzice
POLSKA

+48 32 780 1111

+48 537 400 651

office@3cargo.com

Polityka prywatnościKlauzula informacyjna

Oddział firmy

Rokszyce II 10a
97-371 Piotrków Trybunalski
POLSKA

+48 793 657 676

w.maska@3cargo.com


Pozostańmy w kontakcie

Dołącz do środowiska ludzi z pasją! Śledź nasze kanały w mediach społecznościowych, dziel się swoimi opiniami i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami oraz ciekawostkami z branży TSL.Copyright © 3 CARGO 2017 | Realizacja: Grabowski Sound & Image