EKSPERT RADZI – Oferta transportowa

19 lutego 2020by 3CARGO
ekspert-radzi-oferta-transportowa-1280x812.jpg
Seria publikacji EKSPERT 3CARGO RADZI to cykl autorski, oparty o wiedzę osób bezpośrednio związanych z nami – zachęcamy do lektury. Pytania tematyczne można przesyłać na ekspert@3cargo.com

 

wymiana handlowa incotermsOFERTA TRANSPORTOWA

Składając zapytanie o wycenę transportu towarów do kilku firm logistycznych, klient otrzymuje do wyboru wiele, często różniących się od siebie ofert. O tym, jakimi kryteriami należy kierować się przy wyborze najlepszej z nich rozmawiamy z Tomaszem Nyczem, Specjalistą ds Sprzedaży w 3CARGO Sp. z o.o. Sp. k.

Tomaszu, może zacznijmy naszą rozmowę od wyjaśnienia, czym jest oferta transportowa i jakie elementy powinna zawierać?

Oferta transportowa jest ofertą handlową dotyczącą usług transportowych i powinna zawierać wszystkie istotne informacje dotyczące planowanego przewozu, czyli: adresy odbioru i dostawy towaru łącznie z warunkami incoterms, dane dotyczące towaru (rodzaj, ilość, waga, objętość, rodzaj pakowania itd.), zakres oferowanych usług, koszt usługi oraz ewentualne koszty dodatkowe, przewidywany czas transportu, termin ważności oferty, warunki płatności. Klienci bardzo często przy wyborze oferty kierują się ceną, tymczasem warto poświęcić trochę czasu na przeanalizowanie każdego elementu oferty, porównanie jej z innymi ofertami, a także na rozważenie wszystkich istotnych czynników, by uniknąć przykrych niespodzianek.

Jakie istotne czynniki masz na myśli?

W pierwszej kolejności nasze potrzeby i oczekiwania, bo tym właśnie w procesie decyzyjnym powinniśmy się kierować przede wszystkim. Warto zadać sobie pytanie: co jest dla mnie najważniejsze? Czy jest to tylko cena? A może ważniejszy jest szybki czas transportu? Czy zależy nam na jakości i kompleksowości usługi? Jeżeli tak, musimy liczyć się z nieco większymi kosztami. Z kolei kierując się wyłącznie ceną ryzykujemy, że usługa może zostać zrealizowana nie do końca zgodnie z naszymi oczekiwaniami.

Co jeszcze należy wziąć pod uwagę?

Na przykład to, że w procesie wyboru najlepszej oferty transportowej fakt, jaka firma nam tę ofertę składa, jest równie istotny, jak sama treść oferty. I mam tu na myśli szereg aspektów związanych z firmą, takich jak: staż i doświadczenie w obsłudze kierunku, który nas interesuje, opinie klientów, posiadane przez firmę licencje i certyfikaty, zakres oferowanych przez firmę usług, jakość obsługi. Doświadczenie firmy oraz pozytywne opinie ze strony klientów dają nam gwarancję profesjonalizmu, dlatego warto znaleźć chwilę czasu, by poczytać w sieci komentarze na temat firmy. Nie bójmy się też poprosić o referencje.

W przypadku firmy znaczenie ma także kierunek specjalizacji.

Jak najbardziej. Jeżeli interesuje nas przykładowo transport nienormatywny z Polski do Serbii, to dobrze jest poprosić o ofertę firmę, która specjalizuje się w tego rodzaju transportach na danym kierunku. Zlecenie przewozu firmie, która posiada wieloletnie doświadczenie w realizowaniu konkretnego rodzaju transportu, czy też transportów na konkretnym kierunku, to gwarancja większego bezpieczeństwa naszego towaru. Dodatkowe licencje i certyfikaty, jak na przykład certyfikat AEO, dowodzą rzetelności firmy i zachęcają do tego, by jej zaufać. Szeroki wachlarz usług logistycznych pozwala na kompleksowość, która jest moim zdaniem szczególnie ważna dla współczesnych przedsiębiorców chcących oszczędzać nie tylko pieniądze, ale też cenny czas. W przypadku tych najtańszych ofert może się zdarzyć tak, że nie będą zawierać w sobie usługi, która jest dla nas szczególnie istotna i w efekcie będziemy skazani na szukanie dodatkowej firmy, która tę usługę nam dostarczy. Jestem osobiście zwolennikiem ofert kompleksowych, nawet jeżeli są nieco droższe, ponieważ mam pełną świadomość większego zaangażowania w standard świadczonej dla mnie usługi oraz jej profesjonalizmu.

Masz rację, jakość świadczonych usług jest zdecydowanie nadrzędną sprawą.

Dla wielu klientów to właśnie jakość obsługi ma największą wartość. Co z tego, że uda się nam zrealizować transport w miarę szybko i tanio, gdy po drodze przyjdzie się nam zmierzyć z niekompetencją, brakiem profesjonalizmu czy zwykłej ludzkiej uprzejmości i chęci niesienia pomocy. Sam będąc klientem, wysoko cenię sobie jakość obsługi oraz bieżący kontakt z wykonawcą danej usługi. I mam tu na myśli nie tylko podejście osoby, która mnie obsługuje, jej kulturę osobistą, wiedzę i gotowość do służenia pomocą. Jakość obsługi jest zakorzeniona w wartościach firmy, w jej standardach i procedurach. Nic tak nie cieszy, jak regularny przepływ informacji, szybka odpowiedź na wszelkie zapytania, łatwość kontaktu, czy opieka po-sprzedażowa.

Wracając do samej oferty. Wspomniałeś, że powinna ona zawierać zakres oferowanych usług. Na jakie usługi należy tu zwrócić szczególną uwagę?

Na wszystkie te, które są niezbędne do zrealizowania zlecenia w sposób kompletny. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy dana usługa jest nam niezbędna, lub też czy oferta zawiera wszystko to, czego potrzebujemy, nie wahajmy się dopytać o szczegóły. Lepiej jest mieć na wstępie wszystko czarno na białym, niż potem dowiedzieć się już w trakcie realizacji transportu, że potrzebne są jeszcze dodatkowe opłaty, bo jakaś usługa nie była wliczona w cenę. Zakres usług jest uzależniony od rodzaju transportu, od kierunku i od tego, czy decydujemy się na pełen pakiet, czy też wolimy jednak w jakimś zakresie skorzystać z usług kogoś innego (np. innej agencji celnej w przypadku odpraw celnych). Przykładowo kompleksowa oferta transportowa na przewóz towarów z państwa pozaunijnego do Polski powinna w sobie zawierać: doprecyzowanie warunków odbioru z kontrahentem zagranicznym, odbiór przesyłki od nadawcy, transport, obsługę celną, dostawę towaru do miejsca rozładunku, ubezpieczenie transportu zgodnie z konwencją CMR. Do tego dochodzą dodatkowe opcje dobierane wedle uznania i potrzeby klienta, jak np. ubezpieczenie cargo czy usługi magazynowania i dalszej dystrybucji.

Podsumowując, przy wyborze najlepszej oferty transportowej nie zawsze warto kierować się tylko ceną.

Cena jest ważna, bez dwóch zdań, ale zdecydowanie warto brać pod uwagę także inne aspekty oferty. Szczególnie w przypadku, gdy nie szukamy usługi jednorazowej, a stałego partnera logistycznego, który będzie dla nas realizować regularne transporty. Tutaj warto postawić na sprawdzoną i doświadczoną firmę, nawet jeśli jej oferta jest nieco droższa. Zdecydowanie zachęcam do korzystania z doradztwa opiekuna handlowego – to wiele ułatwia, jeśli chcemy czuć się bezpiecznie podczas realizacji całej, kompleksowej usługi.

Bardzo dziękuję za rozmowę.


Siedziba firmy

ul. Świerkowicka 36
43-502 Czechowice-Dziedzice
POLSKA

+48 32 780 1111

+48 537 400 651

office@3cargo.com

Polityka prywatnościKlauzula informacyjna

Pozostańmy w kontakcie

Dołącz do środowiska ludzi z pasją! Śledź nasze kanały w mediach społecznościowych, dziel się swoimi opiniami i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami oraz ciekawostkami z branży TSL.Copyright © 3 CARGO 2017 | Realizacja: Grabowski Sound & Image