EKSPERT RADZI – oferta transportowa

30 listopada 2018by 3CARGO
ekspert-radzi-oferta-transportowa-1280x812.jpg
Seria publikacji EKSPERT 3CARGO RADZI to cykl autorski, oparty o wiedzę osób bezpośrednio związanych z nami – zachęcamy do lektury. Pytania tematyczne można przesyłać na ekspert@3cargo.com

 

Transport Międzynarodowy Towarów

OFERTA TRANSPORTOWA

Składając zapytanie o wycenę transportu towarów do kilku firm logistycznych, klient otrzymuje do wyboru wiele, często różniących się od siebie ofert. O tym, jakimi kryteriami należy kierować się przy wyborze najlepszej z nich rozmawiamy z Magdaleną Mirosławską, Kierownikiem Działu Sprzedaży 3CARGO.

3CARGO: Magdo, może zacznijmy naszą rozmowę od wyjaśnienia, czym jest oferta transportowa i jakie elementy powinna w sobie zawierać?

Magdalena Mirosławska: Oczywiście. Oferta transportowa jest ofertą handlową dotyczącą usług transportowych i powinna zawierać w sobie wszystkie istotne informacje dotyczące planowanego przewozu, czyli:

 • adresy odbioru i dostawy towaru,
 • dane dotyczące towaru (rodzaj, ilość, waga, objętość, rodzaj pakowania itd.),
 • zakres oferowanych usług,
 • koszt usługi oraz ewentualne koszty dodatkowe,
 • przewidywany czas transportu,
 • termin ważności oferty,
 • warunki płatności.

Klienci bardzo często przy wyborze oferty kierują się ceną, tymczasem warto poświęcić trochę czasu na przeanalizowanie wszystkich jej elementów i porównanie ich z innymi ofertami, a także rozważenie innych istotnych czynników, by uniknąć przykrych niespodzianek.

 

Cena to nie wszystko

 

3CARGO: Jakie inne czynniki masz na myśli?

MM: W pierwszej kolejności nasze potrzeby i oczekiwania, bo tym właśnie w procesie decyzyjnym powinniśmy się kierować przede wszystkim. Warto zadać sobie pytanie: co jest dla mnie najważniejsze? Czy jest to cena? A może ważniejszy jest szybki czas transportu? Czy zależy nam na kompleksowości usługi? Jeżeli zależy nam na jakości i kompleksowości, musimy liczyć się z nieco większymi kosztami. Z kolei kierując się wyłącznie ceną, ryzykujemy, że usługa może zostać zrealizowana nie do końca zgodnie z naszymi oczekiwaniami.

3CARGO: Co jeszcze należy wziąć pod uwagę?

MM: Na przykład to, że w procesie wyboru najlepszej oferty transportowej fakt, jaka firma nam tę ofertę składa, jest równie istotny, jak sama treść oferty. I mam tu na myśli szereg aspektów związanych z firmą, takich jak:

 • staż i doświadczenie w obsłudze kierunku, jaki nas interesuje,
 • opinie klientów,
 • posiadane przez firmę licencje i certyfikaty,
 • zakres oferowanych przez firmę usług,
 •  jakość obsługi.

Doświadczenie firmy oraz pozytywne opinie ze strony klientów dają nam gwarancję profesjonalizmu, dlatego też znajdźmy chwilę czasu, by poczytać w sieci komentarze na temat firmy i nie bójmy się poprosić o referencje.

 

Znaczenie specjalizacji

 

3CARGO: W przypadku firmy znaczenie ma także kierunek specjalizacji.

MM: Jak najbardziej. Jeżeli interesuje nas przykładowo transport nienormatywny z Polski do Serbii, to dobrze jest poprosić o ofertę firmę, która specjalizuje się w tego rodzaju transportach na danym kierunku. Zlecenie przewozu firmie, która posiada wieloletnie doświadczenie w realizowaniu konkretnego rodzaju transportu, czy też transportów na konkretnym kierunku, to gwarancja większego bezpieczeństwa naszego towaru. Dodatkowe licencje i certyfikaty, jak na przykład certyfikat AEO, dowodzą rzetelności firmy i zachęcają do tego, by jej zaufać. Szeroki wachlarz usług logistycznych pozwala na kompleksowość, która jest moim zdaniem szczególnie ważna dla współczesnych przedsiębiorców chcących oszczędzać nie tylko pieniądze, ale też cenny czas. W przypadku tych najtańszych ofert może się zdarzyć tak, że nie będą zawierać w sobie usługi, która jest dla nas szczególnie istotna i w efekcie będziemy skazani na szukanie dodatkowej firmy, która tę usługę nam dostarczy. Jestem osobiście zdecydowaną zwolenniczką ofert kompleksowych, nawet jeżeli są nieco droższe, ponieważ mam pełną świadomość większego zaangażowania pośrednika w standard świadczonej dla mnie usługi.

3CARGO: Masz rację, jakość świadczonych usług jest zdecydowanie nadrzędną sprawą.

MM: (uśmiech) Oczywiście. Dla wielu klientów to właśnie jakość obsługi ma największą wartość. Co z tego, że uda się nam zrealizować transport w miarę szybko i tanio, gdy po drodze przyjdzie się nam zmierzyć z niekompetencją, brakiem profesjonalizmu czy zwykłej ludzkiej uprzejmości i chęci niesienia pomocy. Sama będąc klientką, wysoko cenię sobie jakość obsługi. I mam tu na myśli nie tylko podejście osoby, która mnie obsługuje, jej kulturę osobistą, wiedzę i gotowość do służenia pomocą. Jakość obsługi jest zakorzeniona w wartościach firmy, w jej standardach i procedurach. Nic tak nie cieszy, jak regularny update, szybka odpowiedź na wszelkie zapytania, łatwość kontaktu, czy opieka po-sprzedażowa. Jako klientka chcę czuć, że jestem w dobrych i fachowych rękach – to jest właśnie polityka sprzedażowa 3CARGO i to taką gwarancję jakości daję na co dzień swoim klientom.

 

Zakres oferowanych usług

 

3CARGO: Wracając do samej oferty. Wspomniałaś, że powinna ona zawierać zakres oferowanych usług. Na jakie usługi należy tu zwrócić szczególną uwagę?

MM: Na wszystkie te, które są niezbędne do zrealizowania zlecenia w sposób kompletny. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy dana usługa jest nam niezbędna, lub też czy oferta zawiera wszystko to, czego potrzebujemy, nie wahajmy się dopytać o szczegóły. Lepiej jest mieć na wstępie wszystko czarno na białym, niż potem dowiedzieć się już w trakcie realizacji transportu, że potrzebne są jeszcze dodatkowe opłaty, bo jakaś usługa nie była wliczona w cenę. Zakres usług jest uzależniony od rodzaju transportu, od kierunku i od tego, czy decydujemy się na pełen pakiet, czy też wolimy jednak w jakimś zakresie skorzystać z usług kogoś innego (np. innej agencji celnej w przypadku odpraw celnych). Przykładowo kompleksowa oferta transportowa na przewóz towarów z państwa pozaunijnego do Polski powinna w sobie zawierać:

 • doprecyzowanie warunków odbioru z kontrahentem zagranicznym,
 • odbiór przesyłki od nadawcy,
 • transport,
 • obsługę celną,
 • dostawę towaru do miejsca rozładunku,
 • ubezpieczenie transportu zgodnie z konwencją CMR.

Do tego dochodzą dodatkowe opcje dobierane wedle uznania i potrzeby klienta, jak np. ubezpieczenie cargo czy usługi magazynowania.

3CARGO: Podsumowując, przy wyborze najlepszej oferty transportowej nie zawsze warto kierować się tylko ceną.

MM: Cena jest ważna, bez dwóch zdań, ale zdecydowanie warto brać pod uwagę także inne aspekty oferty. Szczególnie w przypadku, gdy nie szukamy usługi jednorazowej, a stałego partnera logistycznego, który będzie dla nas realizować regularne transporty. Tutaj warto postawić na sprawdzoną i doświadczoną firmę, nawet jeśli jej oferta jest nieco droższa. I zdecydowanie zachęcam do korzystania z doradztwa opiekuna handlowego – to wiele ułatwia jeśli chcemy czuć się bezpiecznie podczas realizacji całej, kompleksowej usługi.

3CARGO: Bardzo dziękuję za rozmowę.

 

Masz pytanie odnośnie oferty transportowej?

Napisz do nas: ekspert@3cargo.com

W przypadku zapytań ofertowych prosimy o kontakt bezpośrednio z działem handlowym 3CARGO: sales@3cargo.com


Siedziba firmy

ul. Świerkowicka 36
43-502 Czechowice-Dziedzice
POLSKA

+48 32 780 1111

+48 537 400 651

office@3cargo.com

Polityka prywatnościKlauzula informacyjna

Pozostańmy w kontakcie

Dołącz do środowiska ludzi z pasją! Śledź nasze kanały w mediach społecznościowych, dziel się swoimi opiniami i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami oraz ciekawostkami z branży TSL.Nasi partnerzy:  Pall-Ex . PTCOCRIG Katowice . ABITBalkan Express . Igoria Trade 

Copyright © 3 CARGO 2017 | Realizacja: Grabowski Sound & Image

Dołącz do subskrybentów! Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami i ofertami, otrzymuj wartościowe porady i zyskaj dostęp do korzystnych promocji!

*  *  *

Tak, chcę dołączyć do CARGOpoczty (możesz zrezygnować w dowolnej chwili).