EKSPERT RADZI – Polsko-turecka współpraca gospodarcza – perspektywy dla polskich firm w 2019 roku

14 stycznia 2019by 3CARGO
ekspert-polsko-turecka-współpraca-gospodarcza-w-2019-roku-1280x812.jpg
Seria publikacji EKSPERT 3CARGO RADZI to cykl autorski, oparty o wiedzę osób bezpośrednio związanych z nami – zachęcamy do lektury. Pytania tematyczne można przesyłać na ekspert@3cargo.com

 

Spis treści:

 

POLSKO-TURECKA WSPÓŁPRACA GOSPODARCZA – PERSPEKTYWY DLA POLSKICH FIRM W 2019 ROKU

WYDANIE SPECJALNE

Problemy, z którymi w 2018 roku borykała się turecka gospodarka, nie pozostały bez wpływu na strukturę polsko-tureckiej wymiany handlowej. O tym, czego polscy importerzy i eksporterzy współpracujący z tureckimi partnerami handlowymi mogą się spodziewać w 2019 roku rozmawiamy z panem Markiem Nowakowskim, Prezesem Polsko-Tureckiej Izby Gospodarczej.

3CARGO: Panie Prezesie, rok 2018 był dla tureckiej gospodarki rokiem pełnym turbulencji. Czy Pana zdaniem w tym roku sytuacja gospodarcza Turcji ulegnie poprawie?

Marek Nowakowski: Rzeczywiście, w ubiegłym roku Turcja zmagała się z wieloma problemami, w tym przede wszystkim z rosnącą inflacją oraz spadkiem wartości liry tureckiej. Przełożyło się to m. in. na spadek produkcji oraz spadek liczby nowych zamówień. Tańsza lira może z jednej strony zwiększać popyt na tureckie produkty, a tym samym pobudzać eksport, jednak należy pamiętać o tym, że słabsza lira to także wyższe koszty dla tureckich producentów importujących surowce i komponenty, co przekłada się na koszty produkcji oraz ceny towarów. Rok 2019 powinien przynieść tureckiej gospodarce stabilizację, możliwe jest także spowolnienie gospodarcze, będące efektem burzliwych miesięcy 2018 roku.

Polsko-turecka wymiana handlowa | Spedycja Turcja

3C: Spadek eksportu polskich towarów do Turcji staje się zauważalny. Czy jest szansa, że ta tendencja malejąca odwróci się w najbliższych miesiącach?

MN: Prawdą jest, że struktura obrotów handlowych z Turcją zmienia się na niekorzyść polskich eksporterów. W okresie od stycznia do października 2018 sprzedali oni do Turcji towary i usługi za kwotę ok. 3,16 mld Euro, a to oznacza spadek o ok. 8 punktów procentowych w stosunku do danych obejmujących analogiczny okres 2017 roku. W tym samym czasie import z Turcji wyniósł ok. 2,76 mld Euro, a to jest z kolei więcej o 21%. Efektem był ujemny bilans obrotów z Turcją, co nie zmienia faktu, że Turcja nadal bardzo dużo importuje z krajów UE, więc szanse na eksport są i będą nadal. Mogą się jedynie okazać mniej atrakcyjne finansowo.

3C: Dlaczego?

MN: Ponieważ obecnie polski eksport do Turcji napotyka zmniejszoną chłonność rynku konsumenckiego, spowodowaną m. in. ponad 24% inflacją i słabszą siłą nabywczą liry, a także problemami wielu tureckich przedsiębiorstw, które muszą dokonać restrukturyzacji i mają zmniejszony dostęp do euro i dolara. Polscy eksporterzy powinni być przygotowani na możliwy spadek liczby zamówień oraz ewentualne negocjacje cenowe.

3C: Za to import z Turcji ma się dobrze.

MN: Tak. Zwiększony import z Turcji jest wynikiem wysokiej atrakcyjności cenowej towarów pochodzących z tamtego rynku ze względu na blisko 40% osłabienie wartości tureckiej liry notowane od początku 2018 roku. Jest także pochodną coraz lepszej znajomości tego rynku przez polskich przedsiębiorców, którzy z powodzeniem docierają do tureckich producentów z różnych sektorów wiedząc, że oferują oni produkty dobrej jakości za bardzo atrakcyjną cenę. Dodać można, że turecki rząd bardzo pomaga potencjalnym eksporterom w znajdowaniu nowych rynków zbytu, w tym rynku UE – do którego należy Polska.

Inicjatywa PAIH EXPO

3C: Niedawno w Warszawie odbyło się pierwsze forum PAIH EXPO, mające na celu wspierać polskich eksporterów w ich zagranicznej ekspansji. Jak Pan ocenia to wydarzenie? Czy samo forum w Pana ocenie miało lub będzie miało pozytywny i realny wpływ na wzrost eksportu polskich produktów?

MN: Forum było bardzo ciekawą inicjatywą. Wartą kontynuowania, chociaż pewnie niełatwą do realizacji, bo obejmowało wszystkie rynki, na które eksportują polscy producenci. I zapewne kosztowną. Ale dobrze, że takie wydatki zostały poniesione na promocję polskiego eksportu. Forum dało bowiem okazję do niezliczonej ilości spotkań biznesowych. Stoisko Polsko-Tureckiej Izby Gospodarczej było miejscem ponad 50 (wcześniej zarejestrowanych) spotkań. Przedsiębiorcy uzyskali informację o warunkach eksportowania do Turcji, przepisach, praktyce itd., a także o sposobie wyszukiwania partnera. Oceniam, że co najmniej ¼ z tych spotkań przyniesie biznesowy rezultat w postaci rozmów handlowych z tureckimi partnerami. W części z nich Izba nadal pomaga, w tym także przez promowanie usług swoich członków (jak np. w zakresie odpraw celnych i logistyki – 3CARGO).

Perspektywy dla eksporterów | Transport Turcja

3C: Jak Pan ocenia aktualne perspektywy dla ekspansji polskich produktów do Turcji? Jakie branże cieszą się obecnie popularnością? Gdzie i jak szukać okazji, by wkroczyć ze swoimi towarami na rynek Turecki?

MN: Uważam, że potencjał kooperacji jest olbrzymi. Turcja i Polska mają najszybciej rozwijające się gospodarki w Europie. Mają podobny poziom technologiczny, podobną strukturę przemysłu, która w wielu dziedzinach jest komplementarna, a nie konkurencyjna (na razie). Dotyczy to sektorów takich jak: automotive, IT (hardware i software), AGD, maszyny i urządzenia (sterowane numerycznie obrabiarki do metalu), ale także w zakresie obronności. To naturalna baza współpracy dwustronnej, ale nie tylko. Wiele z tych produktów jest oferowanych wspólnie na rynki trzecie (np. samochody osobowe i ciężarowe powstające w kooperacji). Są oczywiście sektory, w których jedna ze stron dominuje. Turcja np. w sektorze tekstylnym i sektorze produktów rolnych, które nie są wytwarzane w Polsce (np. owoce (granaty, figi) oraz ich przetwory). Polska ma z kolei mocną pozycję w zakresie chemii budowlanej i produkcji jachtów. Ale generalnie dwustronne obroty mają podobną strukturę.

3C: Gdzie zatem szukać nowych obszarów współpracy, nisz?

MN: W mojej opinii są nimi obszary nowych technologii, innowacji. Obydwa kraje przykładają do rozwoju tego segmentu gospodarki bardzo duże znaczenie. W Turcji funkcjonuje wiele znakomitych centrów naukowo-badawczych tworzonych przez przemysł i ośrodki naukowe. Są to tzw. parki technologiczne, często ulokowane w uczelniach albo w strefach przemysłowych w dużych miastach. Cieszą się one wsparciem, także finansowym, ze strony tureckich władz. Pracuje się w nich nad wieloma nowymi technologiami, np. w zakresie magazynowania energii, rozwoju technologii kosmicznej, biotechnologii itd. Warto, aby polskie firmy technologiczne podejmowały z nimi współpracę.

Wsparcie dla przedsiębiorców

3C: Czy polscy przedsiębiorcy podejmujący taką współpracę mogą liczyć na jakiekolwiek wsparcie?

MN: Oczywiście, funkcjonuje wiele organizacji i jednostek, których zadaniem jest wspieranie polskiego eksportu. Aby wykorzystać istniejące możliwości rozwoju handlu dwustronnego oraz współpracy naukowo-technicznej, potrzebne jest po pierwsze rozwijanie systemu przekazywania wzajemnych informacji. Takie zadanie realizuje Polsko-Turecka Izba Gospodarcza. Potrzebne jest także udzielenie polskim firmom praktycznego wsparcia w rozpoczynaniu i realizowaniu dzielności eksportowo-importowej z tureckim rynkiem w zakresie: wsparcia w negocjacjach, doradztwa prawnego przy konstruowania umów, ułatwień przepływów finansowych i ubezpieczenia transakcji handlowych, wsparcia logistycznego. To są obszary, w których Izba i jej członkowie mogą pomóc.

3C: Czy patrzy Pan optymistycznie w przyszłość jeżeli chodzi o polsko-turecką współpracę gospodarczą?

MN: Oczywiście! Od lat niezmiennie stoję na stanowisku, że potencjał współpracy pomiędzy Polską a Turcją jest ogromny. Turcja to czwarty poza unijny odbiorca polskiego eksportu i pierwszy w regionie Bliskiego Wschodu i Azji. Podczas ubiegłorocznej wizyty prezydenta Turcji w Polsce głośno mówiono o potencjale wzrostu obustronnej wymiany handlowej do poziomu 10 mld Euro rocznie. Co prawda w obecnych warunkach i przy obecnych prognozach będzie to cel trudny do realizacji, ale nie niemożliwy. Jestem przekonany, że współpraca gospodarcza między Polską a Turcją, przy odpowiednim wsparciu ze strony rządów obu krajów, ma szansę rozwijać się nadal, z korzyścią dla obu stron.

3C: Panie Prezesie, bardzo dziękuję za rozmowę i za poświęcony czas. Życzę jeszcze więcej sukcesów w Nowym Roku dla Pana i dla Polsko-Tureckiej Izby Gospodarczej.

 

Masz pytanie do naszego eksperta?

Napisz do nas: ekspert@3cargo.com

 

Firma transportowa 3CARGO zachęca do zapoznania się z innymi artykułami. Spedycja międzynarodowa – odkryj jej tajniki!

Siedziba firmy

ul. Świerkowicka 36
43-502 Czechowice-Dziedzice
POLSKA

+48 32 780 1111

+48 537 400 651

office@3cargo.com

Polityka prywatnościKlauzula informacyjna

Oddział firmy

Rokszyce II 10a
97-371 Piotrków Trybunalski
POLSKA

+48 793 657 676

w.maska@3cargo.com


Pozostańmy w kontakcie

Dołącz do środowiska ludzi z pasją! Śledź nasze kanały w mediach społecznościowych, dziel się swoimi opiniami i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami oraz ciekawostkami z branży TSL.



Copyright © 3 CARGO 2017 | Realizacja: Grabowski Sound & Image