EKSPERT RADZI – Rumunia – rynek zbytu dla polskich produktów

30 grudnia 2020by 3CARGO
ekspert-3CARGO-radzi-rumunia-rynek-zbytu-dla-polskich-produktow-1-1280x812.jpg
Seria publikacji EKSPERT 3CARGO RADZI to cykl autorski, oparty o wiedzę osób bezpośrednio związanych z nami – zachęcamy do lektury. Pytania tematyczne można przesyłać na ekspert@3cargo.com

Rumunia od lat pozostaje ważnym partnerem handlowym Polski. O tym, dlaczego warto zainteresować się tym rynkiem zbytu oraz jak zadbać o swoje zaplecze logistyczne, rozmawiamy z Sabiną Dominiak-Waluś, Specjalistą ds. transportu drobnicowego na rynek rumuński w 3CARGO.

Spis treści:

Pani Sabino, w firmie zajmuje się Pani organizacją transportów drobnicowych do Rumunii. Jak ocenia Pani zainteresowanie tym rynkiem wśród polskich firm?

Liczba transportów realizowanych na linii Polska-Rumunia regularnie rośnie, co jest efektem rosnącej od lat wymiany handlowej między tymi krajami. Co prawda zgodnie z danymi GUS w okresie od stycznia do października 2020 roku wartość wzajemnych obrotów handlowych nieznacznie zmalała w stosunku do analogicznego okresu 2019 roku (o 2,3%), ale ten trend jest wszechobecny, w takich czasach żyjemy. Wynik 18,21 mld PLN daje Rumunii 15 miejsce na liście najważniejszych odbiorców polskich towarów na świecie. Dla porównania w całym 2019 roku wartość polskiego eksportu do Rumunii osiągnęła 22,37 mld PLN, co stanowiło wzrost aż o 15,6% w porównaniu z 2018 rokiem.

To zapewne wpłynęło na wzrost zapotrzebowania na obsługę logistyczną tego kierunku?

Oczywiście, dlatego też 3CARGO intensywnie poszukiwało nowych rozwiązań, by sprostać potrzebom klientów. Efektem naszej pracy było otwarcie w 2019 roku nowej rumuńskiej linii paletowej we współpracy z naszym rumuńskim partnerem – Pall-Ex Romania. Od tego czasu regularnie realizujemy zlecenia na wysyłkę polskich produktów do Rumunii.

Rozumiem, że tych wysyłek do Rumunii jest więcej, niż towarów sprowadzanych?

Zdecydowanie. Jeżeli mielibyśmy przyjrzeć się ponownie statystykom, to zaobserwujemy, że Polska od lat notuje dodatnie saldo w wymianie handlowej z Rumunią. W zasadzie to można powiedzieć, że wysyłamy do Rumunii towary o wartości dwukrotnie większej, niż wartość towarów sprowadzanych.

Z czego to wynika?

Przede wszystkim z faktu, że jest to duży rynek, rozwijający się w sposób dynamiczny i w porównaniu z zachodnimi rynkami UE, na których panuje ostra konkurencja, jest to rynek dający spore szanse na znalezienie swojej niszy. Rumunia w ostatnich dwóch latach nadrabia straty do bogatego Zachodu zdecydowanie najszybciej ze wszystkich państw Europy Środkowej pod względem konsumpcji na głowę mieszkańca. W 2019 roku dogoniła Polskę – zarówno u nas, jak i w Rumunii wydatki na konsumpcję stanowiły w 2019 roku 79 % średniej unijnej. Warto w tym miejscu także wspomnieć o tym, że zdobycie ugruntowanej pozycji na rynku rumuńskim daje w perspektywie możliwości dalszej ekspansji do krajów sąsiadujących, chociażby takich, jak Mołdawia, Bułgaria czy Serbia.

Jakie produkty najczęściej transportujemy do Rumunii?

W 2020 roku polskimi produktami cieszącymi się największym powodzeniem wśród odbiorców w Rumunii były maszyny i urządzenia mechaniczne (3,51 mld PLN), gotowe artykuły spożywcze (1,96 mld PLN), metale nieszlachetne i artykuły z nich (1,81 mld PLN), tworzywa sztuczne i artykuły z nich (1,58 mld PLN) oraz produkty przemysły chemicznego lub przemysłów pokrewnych (1,57 mld PLN). W 2019 roku Polska zajęła czwarte miejsce na liście największych dostawców towarów na rynek rumuński, osiągając 6-procentowy udział w łącznej wartości towarów sprowadzonych do Rumunii. Z kolei na liście największych odbiorców rumuńskich towarów, ulokowaliśmy się na szóstej pozycji. Zatem jak widać po statystykach, Rumunia jest bardzo chłonnym rynkiem z dużym potencjałem dla polskich producentów.

Czy obecne, dość niepewne czasy to dobry moment na szukanie nowych rynków zbytu?

Jak najbardziej, powiem więcej – to najlepszy moment. Pandemia oraz związane z nią spowolnienie gospodarcze w wielu krajach w sposób znaczny odbiły się na międzynarodowej wymianie handlowej. W sposób szczególny odczuły to firmy, które swoich odbiorców zagranicznych mają tylko w jednym lub dwóch krajach. Okazuje się bowiem, że jednym z najlepszych sposobów na te niepewne czasy jest dywersyfikacja sprzedaży, czyli szukanie odbiorców na nowych rynkach. Wśród polskich przedsiębiorców niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się rynki bliskie nam geograficznie i kulturowo, szczególnie, że spowolnienie gospodarcze oraz przerwy w łańcuchach dostaw z krajów azjatyckich wywołane pandemią paradoksalnie tworzą doskonałą okazję, by zainteresować swoją ofertą nowych klientów i zająć miejsce konkurencji. To bardzo dobry czas na wyjście z ofertą do klientów, którzy szukają alternatywnych dostawców czy dodatkowych oszczędności. Popyt w strefie euro jest w miarę stabilny, przy czym wśród najbardziej chłonnych rynków eksperci już od jakiegoś czasu wskazują niezmiennie właśnie takie kraje, jak Rumunia, Bułgaria, Chorwacja, Słowenia czy Grecja, ze szczególnym naciskiem na Rumunię.

Jakie branże i produkty uważa się obecnie za najbardziej perspektywiczne?

Polska Agencja Inwestycji i Handlu wymienia m.in. branżę medyczną (w tym niektóre środki ochrony osobistej, dezynfekcji, respiratory oraz inne produkty szczególnie potrzebne w związku z pandemia COVID-19, plazma), branżę spożywczą (w tym mąka i olej, drożdże i konserwy, niektóre rodzaje mięsa (wieprzowina, wołowina, drób), podroby jadalne, nabiał (mleko i produkty mleczne, ser), warzywa i owoce, ziemniaki, płatki zbożowe, makaron, ryż, warzywa w puszkach, owoce w puszkach i mięso w puszkach, przetwory zbożowe), branżę rolniczą (w tym nawozy oraz nowoczesne rozwiązania wspomagające wydajną produkcję), branżę budowlaną (w tym wszelkiego rodzaju materiały budowlane, wykończeniowe, nowe technologie szczególnie ukierunkowane na energooszczędność i ochronę środowiska), a także środki czyszczące, środki higieny osobistej, alkohol sanitarny, sprzęt IT&Software, produkty typu BIO i ECO.

Czy pod względem inwestycji Rumunia cieszy się podobnym zainteresowaniem?

Tak, Rumunia bez wątpienia jest jednym z ważniejszych kierunków ekspansji inwestycyjnej polskich przedsiębiorstw. Z danych dostępnych na polskich stronach rządowych wynika, że na koniec listopada 2019 r. w Rumunii zarejestrowanych było 1182 firm z polskim kapitałem, i ta liczba stale rośnie. Jednym z największych polskich inwestorów w Rumunii jest firma Maspex, która jest liderem na tamtejszym rynku soków owocowych, nektarów i napojów, a także produktów instant. W 2016 r. firma przejęła wiodącego rumuńskiego producenta butelkowanej wody mineralnej Rio Bucovina, wchodząc w posiadanie trzech zakładów produkcyjnych na terenie Rumunii. Innym znaczącym polskim inwestorem w Rumunii jest Grupa Ciech, właściciel zakładów Ciech Soda Romania, producent sody kalcynowanej, szkła wodnego, szkliwa sodowego oraz wyrobów sodopochodnych. Można by tak długo wymieniać, bo Rumunia cieszy się sporym zainteresowaniem naszych rodzimych inwestorów.

Zakładając, że udało się nam znaleźć w Rumunii odbiorcę dla naszych towarów, jak najlepiej zadbać o zaplecze logistyczne?

Przede wszystkim warto przekazać gestie logistyczne w ręce operatora z doświadczeniem w obsłudze kierunku rumuńskiego, szczególnie w przypadku, gdy brak nam doświadczenia ponieważ dopiero rozpoczynamy swoją współpracę z partnerem rumuńskim. Warto postawić na firmę, która będzie w stanie wesprzeć nas na każdym etapie transportu, począwszy od kompletowania dokumentów, po transport i magazynowanie, na dystrybucji do odbiorców ostatecznych skończywszy. 3CARGO z powodzeniem realizuje regularne transporty do Rumunii. Dzięki bliskiej współpracy z partnerem rumuńskim naszym klientom oferujemy odbiory przesyłek spaletyzowanych z każdego miejsca w Polsce, wyjazdy stałej linii drobnicowej dwa razy w tygodniu oraz dostawę do każdego miejsca na terenie Rumunii w terminie od 3 do 5 dni roboczych. Nasza stała Rumuńska Linia Paletowa RULL to doskonały wybór, szczególnie dla firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

Dziękuję bardzo za rozmowę.

Firma transportowa 3CARGO zachęca do zapoznania się z innymi artykułami. Spedycja międzynarodowa – odkryj jej tajniki!

Rozmawiała Ewelina Kłoda


Siedziba firmy

ul. Świerkowicka 36
43-502 Czechowice-Dziedzice
POLSKA

+48 32 780 1111

+48 537 400 651

office@3cargo.com

Polityka prywatnościKlauzula informacyjna

Oddział firmy

Rokszyce II 10a
97-371 Piotrków Trybunalski
POLSKA

+48 793 657 676

w.maska@3cargo.com


Pozostańmy w kontakcie

Dołącz do środowiska ludzi z pasją! Śledź nasze kanały w mediach społecznościowych, dziel się swoimi opiniami i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami oraz ciekawostkami z branży TSL.Copyright © 3 CARGO 2017 | Realizacja: Grabowski Sound & Image