EKSPERT RADZI – Transport drobnicowy

25 września 2019by 3CARGO
ekspert-radzi-transport-drobnicowy-1280x812.jpg
Seria publikacji EKSPERT 3CARGO RADZI to cykl autorski, oparty o wiedzę osób bezpośrednio związanych z nami – zachęcamy do lektury. Pytania tematyczne można przesyłać na ekspert@3cargo.com

 

transport drobnicowyTRANSPORT DROBNICOWY

Transport drobnicowy, zwany potocznie drobnicą, to najpopularniejsza i najtańsza forma transportu, zarówno krajowego, jak i międzynarodowego. O tym, jak wygląda organizacja transportów drobnicowych oraz jakie korzyści takie rozwiązanie niesie ze sobą dla klienta rozmawiamy z Pauliną Mitko, Specjalistą ds Sprzedaży w 3CARGO.

3CARGO: Paulino, może na początek wyjaśnisz naszym czytelnikom, czym jest transport drobnicowy?

Paulina Mitko: Oczywiście. Jak sama nazwa sugeruje, transport drobnicowy zajmuje się przewozem ładunków drobnych, czyli takich, które nie są w stanie wypełnić całego pojazdu bądź kontenera. Ładunki drobnicowe to wszelkiego rodzaju towary o stosunkowo niewielkich gabarytach i rozmaitych kształtach, które można zapakować w opakowanie jednostkowe lub zbiorcze. Nie zamyka to oczywiście drogi przedsiębiorcom wysyłającym towar w większych ilościach – to już nasze zadanie, jako specjalistów, żeby na podstawie podanych przez Klienta parametrów kreatywnie zarządzać miejscem na samochodzie. Mówię tu o przypadkach, kiedy towar przykładowo zajmuje całą przestrzeń „po podłodze”, jednak jest niski i możemy położyć lekki towar innego Klienta na górę. Nasza rola polega na łączeniu tego typu ładunków.

3C: Jak wygląda organizacja takich transportów?

PM: Z pewnością jest ona bardziej skomplikowana, niż organizacja transportów całopojazdowych, wymaga bowiem od spedytora bardzo dobrych umiejętności planowania i gospodarowania przestrzenią ładunkową. Sam załadunek jest też z reguły bardziej czasochłonny. Towary wymagają dobrego zabezpieczenia i umiejętnego rozlokowania ich na samochodzie w zależności od ciężaru, gabarytów oraz kolejności ich rozładunku. Bywa, że towary są ładowane i rozładowywane w kilku miejscach na trasie z miasta A do miasta B. Przewoźnik zbiera po prostu zlecenia na przewozy, które pokrywają się z trasą przejazdu samochodu. Są jednak firmy, które organizują dla swoich klientów i obsługują regularne linie drobnicowe. W takich przypadkach towary gromadzone są na magazynie, gdzie następuje konsolidacja wielu przesyłek oraz ich załadunek. Z reguły samochód jedzie następnie bezpośrednio do magazynu w kraju docelowym, gdzie towary są rozładowywane i organizowana jest ich dystrybucja do odbiorców ostatecznych. Rozładunki częściowe „po drodze” zdarzają się sporadycznie.

 

Transport drobnicowy – dla kogo?

 

3C: Kto jest klientem docelowym takich transportów? W kogo przypadku taka usługa sprawdzi się najlepiej?

PM: Klientami korzystającymi z usługi transportu drobnicowego są najczęściej firmy z sektora MŚP, wysyłające swoje towary w niewielkich partiach do odbiorców w kraju lub za granicą. Nie ma znaczenia, czy zamówienie ma charakter jednorazowy, czy regularny – w obu przypadkach transport drobnicowy jest z reguły najlepszą opcją, jeżeli chodzi o koszty logistyczne. Nierzadko „klientami drobnicowymi” są także przedsiębiorcy, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z biznesem oraz handlem międzynarodowym, i chcąc rozeznać się w możliwościach oraz wykonać badanie rynku, zamawiają próbki towarów. Takie próbki niemal zawsze związane są z drobnym ładunkiem na samochodzie.

3C: Jak w takim razie odbywa się wycena transportów drobnicowych? Jeżeli jeden pojazd przewozi towary kilku nadawców, w jaki sposób ustala się stawkę?

PM: Stawka jest zależna od gabarytów i wagi towaru, czyli od tego, ile ten towar zajmie przestrzeni ładunkowej oraz dopuszczalnej ładowności pojazdu. Oczywiście znaczenie ma także trasa przejazdu, czyli skąd towar należy odebrać i dokąd go dostarczyć, termin realizacji usługi, rodzaj towaru oraz czy w grę wchodzą także usługi celne. W celu sporządzenia jak najbardziej miarodajnej wyceny spedytorzy korzystają ze specjalnie opracowanych „kalkulatorów”. To właśnie ten podział kosztów pomiędzy kilku nadawców w sposób adekwatny do wagi i rozmiarów towaru oraz do odległości, jaką towar musi przebyć, decyduje o atrakcyjności cenowej transportu drobnicowego. Ponieważ powierzchnia, którą towar zajmuje na samochodzie, ma znaczenie, klientom niejednokrotnie sugeruje się spakowanie towaru na mniejszą ilość palet, lub też spakowanie już spiętrowanego towaru zgodnie z zasadą „mniej miejsca po podłodze” wszędzie tam, gdzie jest to możliwe.

3C: A co z czasem? Dla klientów czas dostawy ma coraz częściej większe znaczenie, niż cena.

PM: To prawda, ale i na to branża transportowa znajduje coraz lepsze rozwiązania. Gdy czas ma znaczenie, doskonałym wyborem są rozbudowane sieci dystrybucji przesyłek drobnicowych, które dzięki sprawnej organizacji wahadeł transportowych są w stanie zapewnić szybki i sprawny transport. Dobrym przykładem jest tutaj sieć Pall-ex, która oferuje przewóz ładunków spaletyzowanych w 24 godziny na terenie niemal całej Polski. Na trasach międzynarodowych dobrze sprawdzą się regularne linie drobnicowe, które gwarantują stałe wyjazdy i szybki czas tranzytu.

 

Stałe międzynarodowe linie drobnicowe

 

3C: Jakie stałe międzynarodowe linie drobnicowe ma w swojej ofercie 3CARGO?

PM: Na chwilę obecną oferujemy 5 stałych linii drobnicowych. Linia RED zapewnia obsługę importów oraz eksportów na linii Polska-Turcja. Nasze 11-letnie doświadczenie w realizacji transportów na tej linii, zaangażowanie w promowanie i rozwój polsko-tureckiej wymiany handlowej zaowocowało opinią eksperta w tej dziedzinie. Jesteśmy rekomendowanym operatorem logistycznym Polsko-Tureckiej Izby Gospodarczej. Kraje Bałkanów Zachodnich, czyli Albanię, Bośnię i Hercegowinę, Serbię, Kosowo, Czarnogórę i Macedonię Północną, obsługuje nasza linia BLUE. Pozostałe linie drobnicowe to BULL – regularna linia drobnicowa do Bułgarii, X-DOCK – linia drobnicowa do Słowenii oraz nasz najnowszy projekt – RULL, czyli regularna linia drobnicowa do Rumunii, która nota bene cieszy się obecnie rosnącym zainteresowaniem polskich przedsiębiorców. Dla naszych klientów i partnerów przygotowaliśmy specjalny rozkład jazdy, dzięki któremu mogą prosto i szybko sprawdzić terminy wyjazdów naszych pojazdów drobnicowych w imporcie i eksporcie. Dużym atutem takiego rozbudowanego rozkładu jazdy jest świadomość stałości i systematyczności – klient znając dokładnie dni wyjazdów może łatwiej planować swoje transporty i przekazywać informacje swoim kontrahentom, np. jeśli zamówi Pani towar w środę, dostawa będzie na poniedziałek itp.

3C: Co nas wyróżnia na tle konkurencji?

PM: Przede wszystkim jakość oferowanej obsługi – podkreślam to bez wahania. Mało jest na rynku TSL firm, które kładą tak duży nacisk na obsługę klienta, w tym także obsługę po-sprzedażową. Kompleksowość to nasza kolejna zaleta. Zajmujemy się całym procesem logistycznym (w tym usługami magazynowymi i celnymi) od A do Z, co dla klienta wiąże się z dużą oszczędnością czasu. Wyjątkowe na skalę kraju są także nasze linie drobnicowe – dopracowane w każdym szczególe, organizowane we współpracy ze starannie wyselekcjonowanymi partnerami zagranicznymi, a dzięki naszemu zaangażowaniu w jakość – posiadające także własne nazewnictwo i rangę produktu. Naszych partnerów łączą z nami wspólne wartości, takie jak zaufanie, zaangażowanie, profesjonalizm oraz terminowość. Dzięki temu nasze usługi są konkurencyjne względem innych ofert na rynku.

 

Drobnica – co można przewozić?

 

3C: Czy towary drobnicowe podlegają jakimś ograniczeniom? Czy możemy przewozić w drobnicy wszystko?

PM: Niestety nie. Istnieje lista towarów, które nie mogą podróżować w drobnicy. Należą do nich m.in. żywe rośliny, zwierzęta, broń i materiały wybuchowe, towary z krótką datą ważności, towary na karnecie ATA, niektóre z towarów niebezpiecznych objętych konwencją ADR, żywność wymagająca temperatury kontrolowanej, wyroby farmaceutyczne i jubilerskie. Są to towary wymagające specjalnego traktowania i określonych warunków, często unormowanych osobnymi przepisami, których transport drobnicowy ze względu na swoją specyfikę nie jest w stanie zapewnić.

3C: Może na koniec opowiesz naszym czytelnikom, jakie najciekawsze i nietypowe zlecenia na transport drobnicowy udało się nam zrealizować?

PM: Chętnie, bo rzeczywiście mamy się tu czym pochwalić. Rozmaite kształty i rozmiary ładunków to dla nas zawsze ciekawe wyzwanie. Przewozimy różnego rodzaju ładunki dłużycowe, np. maty geodezyjne, świdry, części do maszyn i linii produkcyjnych. Transportujemy także maszyny w całości, np. podnośniki, traki stolarskie czy traktorki. Jednym z ciekawszych zleceń było zlecenie na transport klocków oraz gotowych budowli z klocków lego na wystawę. W zasadzie mogę powiedzieć, że w swojej pracy codziennie dowiaduję się o istnieniu rzeczy, mechanizmów lub produktów, o istnieniu których nie miałam pojęcia. Przykładem jest produkt jednego z naszych klientów – metalowe blaszki służące do produkcji butów. Każdy z nas ma w bucie blaszkę „na pięcie”, ale czy ktoś zastanawia się nad tym, skąd ona się tam wzięła? Fajnie to wiedzieć. Podejmujemy się zleceń na przewóz przeróżnych towarów, a im trudniejsze i bardziej wymagające zlecenie, tym większa jest nasza satysfakcja z jego sprawnej realizacji. Zadowolenie naszych klientów to dla nas najlepszy komplement i najlepsza rekomendacja dla naszych usług.

3C: Podpisuję się pod tymi słowami i dziękuję Ci za rozmowę.Nasza #drobnicachallenge trwa! Drobnicą można przewieźć najrozmaitsze towary:

Header
Maty geodezyjne
Traki stolarskie
Skrzynia XXL
Chwytak
Wentylator
Wiertło
Traktor

Siedziba firmy

ul. Świerkowicka 36
43-502 Czechowice-Dziedzice
POLSKA

+48 32 780 1111

+48 537 400 651

office@3cargo.com

Polityka prywatnościKlauzula informacyjna

Pozostańmy w kontakcie

Dołącz do środowiska ludzi z pasją! Śledź nasze kanały w mediach społecznościowych, dziel się swoimi opiniami i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami oraz ciekawostkami z branży TSL.Nasi partnerzy:  Pall-Ex . PTCOCRIG Katowice . ABITBalkan Express . Igoria Trade 

Copyright © 3 CARGO 2017 | Realizacja: Grabowski Sound & Image

Dołącz do subskrybentów! Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami i ofertami, otrzymuj wartościowe porady i zyskaj dostęp do korzystnych promocji!

*  *  *

Tak, chcę dołączyć do CARGOpoczty (możesz zrezygnować w dowolnej chwili).