EKSPERT RADZI – Transport drobnicowy

20 lipca 2021by 3CARGO
ekspert-radzi-transport-drobnicowy-1280x812.jpg
Seria publikacji EKSPERT 3CARGO RADZI to cykl autorski, oparty o wiedzę osób bezpośrednio związanych z nami – zachęcamy do lektury. Pytania tematyczne można przesyłać na ekspert@3cargo.com

 

Spis treści:

 

 

TRANSPORT DROBNICOWY

Transport drobnicowy, zwany potocznie drobnicą, to najpopularniejsza i najtańsza forma transportu, zarówno krajowego, jak i międzynarodowego. O tym, jak wygląda organizacja transportów drobnicowych oraz jakie korzyści takie rozwiązanie niesie ze sobą dla klienta rozmawiamy z Kingą Famułką, Specjalistą ds Sprzedaży w 3CARGO.

3Cargo: Pani Kingo, może na początek wyjaśni Pani naszym czytelnikom, czym jest transport drobnicowy?

Kinga Famułka: Oczywiście. Jak sama nazwa sugeruje, transport drobnicowy zajmuje się przewozem ładunków drobnych, czyli takich, które nie są w stanie wypełnić całego pojazdu bądź kontenera. Ładunki drobnicowe to wszelkiego rodzaju towary o stosunkowo niewielkich gabarytach i rozmaitych kształtach, które można zapakować w opakowanie jednostkowe lub zbiorcze. Nie zamyka to oczywiście drogi przedsiębiorcom wysyłającym towar w większych ilościach – to już nasze zadanie, jako specjalistów, żeby na podstawie podanych przez Klienta parametrów kreatywnie zarządzać miejscem na samochodzie.

3C: Jak wygląda organizacja takich transportów?

KF: Z pewnością jest ona bardziej skomplikowana, niż organizacja transportów całopojazdowych, wymaga bowiem bardzo dobrych umiejętności planowania i gospodarowania przestrzenią ładunkową. Kreatywne zarządzanie miejscem na samochodzie na podstawie podanych przez Klienta parametrów to jedno z głównych zadań spedytora w transporcie drobnicowym. Przykładowo towar jednego klienta może zajmować całą przestrzeń „po podłodze”, jednak jest niski i piętrowany, co w terminologii logistycznej oznacza, że można sztaplować, czyli układać jedną paletę na drugą – ogranicza nas tylko wyobraźnia i oczywiście wysokość naczepy. Sam załadunek jest też z reguły bardziej czasochłonny. Towary wymagają dobrego zabezpieczenia i umiejętnego rozlokowania ich na samochodzie w zależności od ciężaru, gabarytów oraz kolejności ich rozładunku. Bywa, że towary są ładowane i rozładowywane w kilku miejscach na trasie z miasta A do miasta B. Przewoźnik zbiera po prostu zlecenia na przewozy, które pokrywają się z trasą przejazdu samochodu. Są jednak firmy, które organizują dla swoich klientów i obsługują regularne linie drobnicowe. W takich przypadkach towary gromadzone są na magazynie, gdzie następuje konsolidacja wielu przesyłek oraz ich załadunek. Z reguły samochód jedzie następnie bezpośrednio do magazynu w kraju docelowym, gdzie towary są rozładowywane i organizowana jest ich dystrybucja do odbiorców ostatecznych. Rozładunki częściowe „po drodze” zdarzają się sporadycznie.

 

Transport drobnicowy – dla kogo?

 

3C: Kto jest klientem docelowym takich transportów? W kogo przypadku taka usługa sprawdzi się najlepiej?

KF: Klientami korzystającymi z usługi transportu drobnicowego są najczęściej firmy z sektora MŚP, wysyłające swoje towary w niewielkich partiach do odbiorców w kraju lub za granicą. Nie ma znaczenia, czy zamówienie ma charakter jednorazowy, czy regularny – w obu przypadkach transport drobnicowy jest z reguły najlepszą opcją, jeżeli chodzi o koszty logistyczne. Nierzadko „klientami drobnicowymi” są także przedsiębiorcy, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z biznesem oraz handlem międzynarodowym, i chcąc rozeznać się w możliwościach oraz wykonać badanie rynku, zamawiają próbki towarów. Takie próbki niemal zawsze związane są z drobnym ładunkiem na samochodzie. Drobnica jest świetnym rozwiązaniem dla klientów, którzy mogą częściej zamawiać mniejsze ilości ładunków i na bieżąco je upłynniać, zamiast zamawiać większe ilości budując zbędne stoki magazynowe.

3C: Jak w takim razie odbywa się wycena transportów drobnicowych? Jeżeli jeden pojazd przewozi towary kilku nadawców, w jaki sposób ustala się stawkę?

KF: Stawka jest zależna od gabarytów i wagi towaru, czyli od tego, ile ten towar zajmie przestrzeni ładunkowej oraz dopuszczalnej ładowności pojazdu. Oczywiście znaczenie ma także trasa przejazdu, czyli skąd towar należy odebrać i dokąd go dostarczyć, termin realizacji usługi, rodzaj towaru oraz czy w grę wchodzą także usługi celne. W celu sporządzenia jak najbardziej miarodajnej wyceny spedytorzy korzystają ze specjalnie opracowanych „kalkulatorów”. To właśnie ten podział kosztów pomiędzy kilku nadawców w sposób adekwatny do wagi i rozmiarów towaru oraz do odległości, jaką towar musi przebyć, decyduje o atrakcyjności cenowej transportu drobnicowego. Ponieważ powierzchnia, którą towar zajmuje na samochodzie, ma znaczenie, klientom niejednokrotnie sugeruje się spakowanie towaru na mniejszą ilość palet, lub też spakowanie już spiętrowanego towaru zgodnie z zasadą „mniej miejsca po podłodze” wszędzie tam, gdzie jest to możliwe.

3C: A co z czasem? Dla klientów czas dostawy ma coraz częściej większe znaczenie, niż cena.

KF: To prawda, ale i na to branża transportowa znajduje coraz lepsze rozwiązania. Gdy czas ma znaczenie, doskonałym wyborem są rozbudowane sieci dystrybucji przesyłek drobnicowych, które dzięki sprawnej organizacji wahadeł transportowych są w stanie zapewnić szybki i sprawny transport. Dobrym przykładem jest tutaj sieć Pall-ex, która oferuje przewóz ładunków spaletyzowanych w 24 godziny na terenie niemal całej Polski. Na trasach międzynarodowych dobrze sprawdzą się regularne linie drobnicowe, które gwarantują stałe wyjazdy i szybki czas tranzytu.

 

Stałe międzynarodowe linie drobnicowe

 

3C: Jakie stałe międzynarodowe linie drobnicowe ma w swojej ofercie 3CARGO?

KF: Na chwilę obecną oferujemy 5 stałych linii drobnicowych. Linia REDzapewnia obsługę importów oraz eksportów na linii Polska-Turcja. Nasze 13-letnie doświadczenie w realizacji transportów na tej linii, zaangażowanie w promowanie i rozwój polsko-tureckiej wymiany handlowej zaowocowało opinią eksperta w tej dziedzinie. Jesteśmy rekomendowanym operatorem logistycznym Polsko-Tureckiej Izby Gospodarczej. Kraje Bałkanów Zachodnich, czyli Albanię, Bośnię i Hercegowinę, Serbię, Kosowo, Czarnogórę i Macedonię Północną, obsługuje nasza linia BLUE. Pozostałe linie drobnicowe to BULL – regularna linia drobnicowa do Bułgarii, X-DOCK – linia drobnicowa do Słowenii oraz nasz najnowszy projekt – RULL, czyli regularna linia drobnicowa do Rumunii, która nota bene cieszy się obecnie rosnącym zainteresowaniem polskich przedsiębiorców. Dla naszych klientów i partnerów przygotowaliśmy specjalny rozkład jazdy, dzięki któremu mogą prosto i szybko sprawdzić terminy wyjazdów naszych pojazdów drobnicowych w imporcie i eksporcie. Dużym atutem takiego rozbudowanego rozkładu jazdy jest świadomość stałości i systematyczności – klient znając dokładnie dni wyjazdów może łatwiej planować swoje transporty i przekazywać informacje swoim kontrahentom, np. jeśli zamówi Pani towar w środę, dostawa będzie na poniedziałek itp.

3C: Co nas wyróżnia na tle konkurencji?

KF: Przede wszystkim jakość oferowanej obsługi – podkreślam to bez wahania. Mało jest na rynku TSL firm, które kładą tak duży nacisk na obsługę klienta, w tym także obsługę po-sprzedażową. Kompleksowość to nasza kolejna zaleta. Zajmujemy się całym procesem logistycznym (w tym usługami magazynowymi i celnymi) od A do Z, co dla klienta wiąże się z dużą oszczędnością czasu. Wyjątkowe na skalę kraju są także nasze linie drobnicowe – dopracowane w każdym szczególe, organizowane we współpracy ze starannie wyselekcjonowanymi partnerami zagranicznymi, a dzięki naszemu zaangażowaniu w jakość – posiadające także własne nazewnictwo i rangę produktu. Naszych partnerów łączą z nami wspólne wartości, takie jak zaufanie, zaangażowanie, profesjonalizm oraz terminowość. Dzięki temu nasze usługi są konkurencyjne względem innych ofert na rynku.

 

Drobnica – co można przewozić?

 

3C: Czy towary drobnicowe podlegają jakimś ograniczeniom? Czy możemy przewozić w drobnicy wszystko?

KF: Niestety nie. Istnieje lista towarów, które nie mogą podróżować w drobnicy. Należą do nich m.in. żywe rośliny, zwierzęta, broń i materiały wybuchowe, towary z krótką datą ważności, towary na karnecie ATA, niektóre z towarów niebezpiecznych objętych konwencją ADR, żywność wymagająca temperatury kontrolowanej, wyroby farmaceutyczne i jubilerskie. Są to towary wymagające specjalnego traktowania i określonych warunków, często unormowanych osobnymi przepisami, których transport drobnicowy ze względu na swoją specyfikę nie jest w stanie zapewnić.

3C: Rozważając specyfikę transportu drobnicowego można wymienić jeszcze jedną jego zaletę – przyczynianie się do ograniczania emisji CO2. 

KF: Jak najbardziej. Transport drobnicowy jest nie tylko rozwiązaniem bardziej ekonomicznym, ale i bardziej ekologicznym niż transport dedykowany. Wysyłając lub sprowadzając nasze towary razem z towarami innych oszczędzamy na kosztach, oraz przyczyniamy się do ograniczania emisji CO2. Efektywne planowanie, które cechuje transporty drobnicowe, pozwala na redukowanie liczby pojazdów poruszających się po drogach, co stanowi ważny czynnik w walce z zanieczyszczeniem powietrza.

3C: Może na koniec opowie Pani naszym czytelnikom, jakie najciekawsze i nietypowe zlecenia na transport drobnicowy udało się nam zrealizować?

KF: Chętnie, bo rzeczywiście mamy się tu czym pochwalić. Rozmaite kształty i rozmiary ładunków to dla nas zawsze ciekawe wyzwanie. Przewozimy różnego rodzaju ładunki dłużycowe, np. maty geodezyjne, świdry, części do maszyn i linii produkcyjnych. Transportujemy także maszyny w całości, np. podnośniki, traki stolarskie czy traktorki. Jednym z ciekawszych zleceń było zlecenie na transport klocków oraz gotowych budowli z klocków lego na wystawę. Podejmujemy się zleceń na przewóz przeróżnych towarów, a im trudniejsze i bardziej wymagające zlecenie, tym większa jest nasza satysfakcja z jego sprawnej realizacji. Zadowolenie naszych klientów to dla nas najlepszy komplement i najlepsza rekomendacja dla naszych usług.

3C: Podpisuję się pod tymi słowami i dziękuję za rozmowę.

 

 

Firma transportowa 3CARGO zachęca do zapoznania się z innymi artykułami. Spedycja międzynarodowa – odkryj jej tajniki!

 



Drobnicą można przewieźć najrozmaitsze towary:

Header
Maty geodezyjne
Traki stolarskie
Skrzynia XXL
Chwytak
Wentylator
Wiertło

 

Traktor

Siedziba firmy

ul. Świerkowicka 36
43-502 Czechowice-Dziedzice
POLSKA

+48 32 780 1111

+48 537 400 651

office@3cargo.com

Polityka prywatnościKlauzula informacyjna

Oddział firmy

Rokszyce II 10a
97-371 Piotrków Trybunalski
POLSKA

+48 793 657 676

w.maska@3cargo.com


Pozostańmy w kontakcie

Dołącz do środowiska ludzi z pasją! Śledź nasze kanały w mediach społecznościowych, dziel się swoimi opiniami i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami oraz ciekawostkami z branży TSL.



Copyright © 3 CARGO 2017 | Realizacja: Grabowski Sound & Image