EKSPERT RADZI – współpraca polsko-bułgarska – nieodkryte możliwości

30 marca 2021by 3CARGO
ekspert-linia-drobnicowa-bulgaria-1280x812.jpg
Seria publikacji EKSPERT 3CARGO RADZI to cykl autorski, oparty o wiedzę osób bezpośrednio związanych z nami – zachęcamy do lektury. Pytania tematyczne można przesyłać na ekspert@3cargo.com

 

WSPÓŁPRACA POLSKO-BUŁGARSKA – NIEODKRYTE MOŻLIWOŚCI

WYDANIE SPECJALNE

Bułgaria od lat cieszy się sporym zainteresowaniem polskich przedsiębiorców. O tym, dlaczego warto zainteresować się tym rynkiem zbytu, oraz jakie korzyści może nam zapewnić obsługa logistyczna firmy współpracującej na stałe z bułgarskim partnerem rozmawiamy z Małgorzatą Beczała, Quality Managing Partner w 3CARGO oraz z Borisem Stoyanovem, Sales Managerem w Delamode Bulgaria Ltd.

 

 

Spis treści:

Panie Borisie, co może nam Pan opowiedzieć o rynku bułgarskim z perspektywy krajowego operatora logistycznego? Jakie dostrzega Pan perspektywy dla polskich przedsiębiorców?

BS: Z mojego wieloletniego doświadczenia i obserwacji wynika, że rynek bułgarski cieszy się coraz większą popularnością wśród polskich firm. Ma ogromny potencjał wzrostu, co stwarza dla nich doskonałe warunki. W ciągu ostatnich trzydziestu lat kraj przeszedł znaczącą transformację gospodarczą, która stworzyła przedsiębiorcom korzystny klimat ku temu, by znaleźć niszę dla siebie i dotrzeć do szerszego grona odbiorców. Polskie produkty okazują się być atrakcyjne cenowo dla bułgarskich partnerów, a dodatkową zaletą jest łatwość i szybkość dostaw, dlatego też Polska jest ważnym partnerem handlowym Bułgarii. W 2017 r. Polska uplasowała się na 10 miejscu wśród największych eksporterów. Polskie firmy podpisały wiele umów, na przykład producent wagonów „PESA” z Bydgoszczy od kilku lat z powodzeniem produkuje na zamówienie i wysyła tramwaje do Bułgarii. Warto wspomnieć o tym, że Bułgaria ma najkorzystniejszy system podatkowy w Europie, a koszty prowadzenia działalności gospodarczej są niskie. Ponadto jest członkiem Unii Europejskiej, a jej waluta (lew bułgarski) jest powiązana z euro. Bułgaria ma drugi najniższy dług publiczny w UE i jeden z najniższych deficytów budżetowych, co czyni z Bułgarii jeden z najbardziej stabilnych krajów dla prowadzenia działalności gospodarczej. Koszty pracy są stosunkowo tanie, znacznie niższe niż średnia UE, a rynek transportu i spedycji jest bardzo konkurencyjny.

Pani Małgorzato, czy Pani zdaniem polscy przedsiębiorcy dostrzegają i wykorzystują te zalety bułgarskiego rynku?

MB: Tak, i z naszych obserwacji, jako polskiego operatora logistycznego obsługującego ten kierunek, wynika, że robią to coraz chętniej i na coraz większą skalę. Liczba przesyłek drobnicowych obsługiwanych przez naszą firmę na tym kierunku wzrosła w 2020 roku o 12,6%, a trzeba wziąć pod uwagę fakt, że zeszły rok wiązał się z licznymi ograniczeniami wywołanymi przez pandemię. W tym roku spodziewamy się dalszego wzrostu liczby obsługiwanych zleceń.

Ta tendencja wzrostowa zadecydowała o uruchomieniu w 2018 roku stałej linii drobnicowej BULL. Linia ta operuje w oparciu o ścisłą współpracę dwóch operatorów logistycznych – polskiego i bułgarskiego. Dlaczego zdecydowano się na taki model?

MB: Dlatego, że jest to model, w którym jesteśmy w stanie zaoferować naszym klientom najlepsze warunki i to pod wieloma względami – w tym pod względem jakości, terminowości, regularności i ceny. Nawiązanie współpracy z Delamode Bulgaria poprzedzone było licznymi spotkaniami biznesowymi, wspólnymi dyskusjami na temat tego, jak ma wyglądać usługa, którą zamierzamy świadczyć, co chcemy zaoferować naszym klientom i co możemy zrobić, by wspólnymi siłami uczynić tę usługę atrakcyjną i konkurencyjną. Główny cel, który nam przyświecał, to zapewnienie polskim i bułgarskim przedsiębiorcom, głównie z sektora MŚP, stałych i terminowych wyjazdów drobnicowych, które w sposób sprawny i profesjonalny obsłużą polsko-bułgarską wymianę handlową.

BS: Znaleźliśmy w 3CARGO uczciwego, niezawodnego i kompetentnego partnera biznesowego. Nasza kooperacja opiera się na wspólnych wartościach, płynnej i szybkiej komunikacji, wspólnej wizji rozwoju i oczywiście dobrych relacjach osobistych, które są podstawą udanej współpracy. W lutym obchodziliśmy jej pierwszą rocznicę, a już doszliśmy do punktu, w którym możemy oferować naszym klientom promocyjne i atrakcyjne cenowo stawki, czym dzielimy się z nimi poprzez prowadzoną wspólnie z 3CARGO kampanię sprzedażową, promującą zalety naszej polsko-bułgarskiej usługi. Wiele bułgarskich i polskich firm, które skorzystały z linii drobnicowej BULL, zostało naszymi stałymi klientami, co świadczy o sukcesie i jakości naszych usług.

Jakie są zatem najważniejsze korzyści dla klienta, płynące z takiego modelu międzynarodowej współpracy firm logistycznych?

MB: Szczerze mówiąc Boris zaskoczyłeś mnie, że to już rok. I potwierdzam, że relacyjność, wspólny cel i zbliżona jakość usług są kluczowe na drodze do sukcesu współpracy partnerskiej. A wracając do pytania, to myślę, że wśród najważniejszych zalet bez wątpienia należy wymienić wysokie standardy usługi, które zostały bardzo rzetelnie ustalone w drodze negocjacji. Mamy tu dwie firmy, które wspólnie ustaliły swoje priorytety oraz priorytety swoich klientów, oraz włożyły dużo pracy w to, by rozwijać na rynku usługę, która będzie ich odzwierciedleniem. Mówię tu o takich kwestiach, jak obsługa klienta, szybkość i terminowość dostaw, regularność wyjazdów, czy też elastyczność w odniesieniu do przewożonych towarów – przewozimy dla naszych klientów w drobnicy m. in. towary objęte konwencją ADR i towary wielkogabarytowe, takie jak chociażby maszyny rolnicze i elementy do maszyn.

BS: Ja dodałbym do tego znajomość lokalnego rynku, bez której sprawna współpraca o międzynarodowym charakterze byłaby mocno utrudniona. Tak, jak 3CARGO zna realia polskiego rynku, polskiej infrastruktury, obowiązujących ram prawnych, tak Delamode Bulgaria zna realia rynku bułgarskiego. Dzięki tej znajomości szybko i sprawie odbieramy i dostarczamy towary do każdego miejsca w Polsce i w Bułgarii, co więcej robimy to w konkurencyjnych stawkach. Komunikujemy się także z naszymi klientami, a czasami także z klientami naszych klientów, w ich języku narodowym, co jest sporym ułatwieniem.

Na jakiego rodzaju towary jest szczególne zapotrzebowanie na rynku bułgarskim? Jakie towary najczęściej są wysyłane z Polski do Bułgarii?

MB: Bułgaria w 2020 roku znalazła się na 28 miejscu wśród najważniejszych odbiorców polskich towarów. Wartość polskiego eksportu przekroczyła 5 mld PLN, co oznacza wzrost o 3,8% w stosunku do danych z 2019 roku, a także awans o jedno miejsce w tabeli. Jeżeli chodzi o towary, to w zeszłym w naszym eksporcie do Bułgarii dominowały maszyny i urządzenia elektryczne, tworzywa sztuczne, artykuły i dodatki odzieżowe, mięso i podroby, meble, tytoń, biodiesel i jego mieszaniny oraz produkty farmaceutyczne. W przypadku grup towarów największy wzrost procentowy w porównaniu z danymi z 2019 roku zanotowano w eksporcie broni i amunicji (wzrost o 131,6%), tłuszczy i olejów (wzrost o 64%), skór i artykułów z nich (wzrost o 25,2%), gotowych artykułów spożywczych (wzrost o 23,2%) oraz tworzyw sztucznych, kauczuku i artykułów z nich (wzrost o 15,8%).

BS: Polska jest jedną z najlepiej rozwijających się gospodarek w Europie Środkowej, co ma pozytywny wpływ na stosunki handlowe i gospodarcze z Bułgarią. Według danych dotyczących handlu wzajemnego w okresie od stycznia do września 2020 roku Polska zajęła 10 miejsce w imporcie i eksporcie. Ogólnie rzecz biorąc, handel pomiędzy Polską a Bułgarią w ostatnich latach charakteryzował się stabilnym poziomem w stałych grupach towarowych, zrównoważonym wzrostem oraz dodatnim saldem na korzyść Polski. W 2019 roku Polska eksportowała do Bułgarii głównie: maszyny, chemikalia, sprzęt elektryczny i elektroniczny, meble, tworzywa sztuczne, żywność i produkty mleczne, odzież. Polscy inwestorzy są zainteresowani inwestowaniem w energetykę (elektrownie cieplne) oraz w sektor małych i średnich przedsiębiorstw. Według danych BNB na koniec września 2020 roku polskie inwestycje bezpośrednie w Bułgarii wyniosły 272,3 mln EUR.

Jakie bułgarskie produkty są atrakcyjne z punktu widzenia zagranicznych importerów?

BS: Bułgaria słynie z wielu wyjątkowych produktów, takich jak wina, lokalne specjały czy zioła. W skali światowej jesteśmy jednym z głównych eksporterów lawendy czy olejku różanego, który jest uważany za najlepszy na świecie. Produkujemy dużo kosmetyków oraz produktów spożywczych z olejkiem różanym. Najwięcej, bo 11% bułgarskiego eksportu stanowią maszyny i urządzenia elektryczne. Kolejne grupy towarów na liście TOP 10 to: paliwa mineralne (w tym ropa naftowa), maszyny (w tym komputery), miedź, zboża, pojazdy, farmaceutyki, tworzywa sztuczne i artykuły z tworzyw sztucznych, rudy, żużel, popiół, odzież i akcesoria. Wartość towarów z tych grup stanowiła w 2019 roku aż 55,5% całkowitej wartości bułgarskiego eksportu.

Linia drobnicowa do Bułgarii okazała się strzałem w dziesiątkę. Co dalej? Jakie są dalsze plany i perspektywy współpracy 3CARGO i Delamode Bulgaria? Co jeszcze chcecie zaoferować swoim klientom?

MB: Planów i pomysłów jest bardzo dużo. Nasze firmy są w procesie ciągłego rozwoju, który niesie ze sobą stale wzbogacającą się ofertę. Przykładowo w tym roku w 3CARGO powstało nowe stanowisko – logistics concierge. To u nas nowatorski projekt, który wprowadza na rynek usługę poszukiwaną i pożądaną przez przedsiębiorców z sektora MŚP na całym świecie. Logistics concierge w dużym skrócie pełni rolę swoistego osobistego asystenta, który analizuje, doradza i realizuje wszelkie potrzeby natury logistycznej. Z pewnością będziemy chcieli rozszerzać zasięg tej usługi, być może właśnie o rynek bułgarski. Przedsiębiorcy z Polski i z Bułgarii mają sporo do zaoferowania światu, warto zadbać o to, by czuli się na każdym kroku wspierani w swojej ekspansji na bliskie i dalekie rynki.

BS: W tym celu pracujemy także nieustannie nad poszerzaniem naszego zasięgu. Niewątpliwą zaletą Polski i Bułgarii jest ich położenie geograficzne, które przedsiębiorcom otwiera drogę na liczne rynki. Już teraz dzięki naszej współpracy umożliwiamy firmom z Polski docieranie ze swoimi towarami do takich krajów, jak Cypr, Grecja, Gruzja, Azerbejdżan, Kazachstan, Armenia. Nie ustajemy w wysiłkach, by lista ta stale się wydłużała. Polskę i Bułgarię wiele łączy – historycznie, dyplomatycznie, politycznie i strategicznie – to sprzyja wzmocnieniu wzajemnej sympatii Polaków i Bułgarów i jest jednym z czynników decydujących o naszej coraz ściślejszej współpracy. Naszym zadaniem, jako firm z sektora TSL, jest budowanie, usprawnianie i rozwijanie stałych połączeń oraz rozwiązań logistycznych, które przyczynią się do dalszego rozwoju współpracy handlowej i usługowej pomiędzy naszymi państwami.

I tego Państwu życzę. Dziękuję za rozmowę.

 

Firma transportowa 3CARGO zachęca do zapoznania się z innymi artykułami. Spedycja międzynarodowa – odkryj jej tajniki!

Rozmawiała Ewelina Kłoda


Siedziba firmy

ul. Świerkowicka 36
43-502 Czechowice-Dziedzice
POLSKA

+48 32 780 1111

+48 537 400 651

office@3cargo.com

Polityka prywatnościKlauzula informacyjna

Oddział firmy

Rokszyce II 10a
97-371 Piotrków Trybunalski
POLSKA

+48 793 657 676

w.maska@3cargo.com


Pozostańmy w kontakcie

Dołącz do środowiska ludzi z pasją! Śledź nasze kanały w mediach społecznościowych, dziel się swoimi opiniami i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami oraz ciekawostkami z branży TSL.Copyright © 3 CARGO 2017 | Realizacja: Grabowski Sound & Image