Cross-Docking to taki sposób zarządzania towarami w magazynie, który minimalizuje potrzebę długotrwałego ich przechowywania. W praktyce wygląda to tak, że towary dostarczane do magazynu są szybko przeładowywane na inne pojazdy, które transportują je dalej. Celem cross-dockingu jest przyspieszenie procesu dostawy i obniżenie kosztów związanych z magazynowaniem, zatem towary przechodzą przez magazyn, ale nie pozostają tam długo, często zaledwie kilka godzin.
Możemy wyróżnić:
Ten rodzaj odnosi się do sytuacji, w której towary są dostarczane na paletach i przeładowywane bezpośrednio na inny środek transportu, z minimalną obróbką. Jest to jeden z prostszych i częściej spotykanych modeli, zwłaszcza przy dużych gabarytach.
W tym przypadku produkty są już gotowe do wysyłki, zgodnie z potrzebami konsumentów, i mogą być dodatkowo przepakowywane lub przygotowywane np. na potrzeby specjalnych promocji. To podejście wymaga bliskiej współpracy między dostawcą a operatorem logistycznym.
Ten rodzaj cross-dockingu jest bardziej złożony, ponieważ obejmuje dodatkowe czynności, takie jak segregacja, kompletacja czy rozdzielanie towarów, zanim trafią one do ostatecznych odbiorców.
Łańcuch dostaw to cały proces, który obejmuje wszystko, co jest potrzebne do tego, by produkt dotarł od producenta do ostatecznego klienta. Łańcuch dostaw zaczyna się od surowców, które są przetwarzane na produkty, poprzez ich transport, magazynowanie, a kończy się na dostarczeniu gotowego produktu do konsumenta. W łańcuchu dostaw uczestniczy wiele różnych firm i organizacji – od dostawców surowców, przez producentów, po dystrybutorów i sprzedawców detalicznych. Celem zarządzania łańcuchem dostaw jest efektywne i ekonomiczne dostarczanie produktów w odpowiednim czasie, miejscu i w odpowiedniej ilości.