Czym jest magazynowanie towaru i na czym polega?

Magazynowanie, składowanie i przechowanie towaru to trzy kluczowe pojęcia w logistyce, które odnoszą się do zarządzania zapasami i towarami w łańcuchu dostaw. Chociaż na pierwszy rzut oka może się wydawać, że są synonimami, to mają one różne znaczenia i funkcje. 

Magazynowanie to ogólny proces związany z przechowywaniem towarów w dedykowanych miejscach, zwanych magazynami. Magazynowanie obejmuje cały proces logistyczny, który zaczyna się od momentu, w którym towar trafia do magazynu, a kończy się jego wydaniem lub wysyłką do klienta. W ramach magazynowania można wyróżnić takie czynności, jak przyjmowanie towaru, jego rozkładanie, kontrolę jakości, ewidencję, pakowanie oraz przygotowanie do wysyłki.

Czym jest składowanie towaru?

Składowanie towaru stanowi element procesu jego magazynowania i odnosi się do fizycznego umieszczania towaru w określonym miejscu w magazynie na określony okres czasu. Składowanie obejmuje decyzje o tym, gdzie i w jaki sposób towar zostanie umieszczony tak, aby był łatwo dostępny i bezpieczny. Składowanie dotyczy także zarządzania przestrzenią magazynową, czyli takiego rozmieszczenia towarów, które pozwala efektywnie wykorzystywać dostępną przestrzeń.

Na czym polega przechowanie towaru?

Przechowanie towaru to proces zapewnienia mu odpowiednich warunków na czas składowania tak, aby towar był w pełni użyteczny i gotowy do dalszej dystrybucji lub sprzedaży. Przechowanie obejmuje kontrolę temperatury, wilgotności, odpowiednie zabezpieczenia towaru, a także monitorowanie jego stanu. 

Jakie są rodzaje magazynowania towarów?

Magazynowanie możemy klasyfikować na różne sposoby, w zależności od kryteriów.

Ze względu na funkcję magazynu wyróżnia się:

– magazynowanie produkcyjne (magazyny, które znajdują się blisko miejsca produkcji i służą zaopatrzeniu w niezbędne surowce lub półprodukty)

– magazynowanie dystrybucyjne (magazyny przeznaczone do przechowywania gotowych produktów, które są następnie dystrybuowane do odbiorców końcowych)

– magazynowanie konsolidacyjne (magazyny, w których łączone są towary od różnych dostawców celem ich dalszej dystrybucji)

– magazynowanie przeładunkowe, inaczej cross-docking (magazyny, w których towary są tymczasowo, bez dłuższego przechowywania).

Ze względu na rodzaj przechowywanego towaru wyróżnia się:

– magazynowanie ogólne (dotyczy magazynów, w których można przechowywać różne rodzaje towarów)

– magazynowanie specjalistyczne (dotyczy magazynów dostosowanych do specyficznych potrzeb, np. chłodnie, magazyny chemiczne, magazyny wysokiego składowania).

Jakie wyróżniamy rodzaje składowania towaru?

Składowanie może być różnicowane ze względu na:

– sposób organizacji przestrzeni (składowanie na regałach, składowanie na podłodze (blokowe), składowanie w pojemnikach (kontenerach)

– sposób dostępu do towaru (składowanie FIFO (First In, First Out), składowanie LIFO (Last In, First Out), składowanie FEFO (First Expired, First Out)

– poziom automatyzacji (składowanie manualne, składowanie zautomatyzowane).