Czym są materiały niebezpieczne?

Materiały niebezpieczne to substancje, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia, bezpieczeństwa, mienia lub środowiska. Są klasyfikowane na podstawie ich właściwości fizycznych, chemicznych i biologicznych. Wyróżnia się następujące klasy materiałów niebezpiecznych (wg konwencji ADR):

Materiały wybuchowe, pirotechniczne i przedmioty z materiałem wybuchowym (klasa 1)

Gazy (klasa 2) – np. propan, butan, acetylen

Materiały zapalne ciekłe (klasa 3) – np. farby, lakiery, wyroby perfumeryjne, alkoholowe, ropopochodne.

Materiały zapalne stałe, materiały samoreaktywne, materiały polimeryzujące, oraz materiały wybuchowe odczulone stałe (klasa 4.1)

Materiały podatne na samozapalenie (klasa 4.2) – np. fosfor biały, fosfor żółty, węgiel

Materiały wytwarzające z wodą gazy palne (klasa 4.3) – np. karbid (węglik wapnia)

Materiały utleniające (klasa 5.1) – np. azotan amonu

Nadtlenki organiczne (klasa 5.2)

Materiały trujące (klasa 6.1) – np. arsen, chloroform, cyjanek, ołów, pestycydy

Materiały zakaźne (klasa 6.2) – np. produkty biologiczne, odpady medyczne, próbki zawierające patogeny (bakterie, wirusy, pasożyty, grzyby)

Materiały promieniotwórcze (klasa 7) 

Materiały żrące (klasa 8) – np. płyny do akumulatorów, kwas solny, kwas siarkowy.

Pozostałe materiały i przedmioty niebezpieczne, które nie spełnią kryteriów pozostałych klas, lecz posiadają cechy, które mogą stwarzać pewne zagrożenie (klasa 9) – np.  azbest, kondensatory elektryczne.

Jak przechowywać materiały niebezpieczne?

Przechowywanie materiałów niebezpiecznych wymaga przestrzegania ściśle określonych zasad bezpieczeństwa, aby zminimalizować ryzyko wypadków, zanieczyszczeń i zagrożeń dla zdrowia oraz środowiska.

Jak i gdzie magazynować materiały niebezpieczne?

Magazynowanie materiałów niebezpiecznych wymaga przystosowanej do tego celu infrastruktury magazynowej, odpowiednich zabezpieczeń oraz przestrzegania ściśle określonych zasad bezpieczeństwa, aby zminimalizować ryzyko wypadków, zanieczyszczeń i zagrożeń dla zdrowia oraz środowiska. W magazynach 3CARGO nie składujemy  materiałów niebezpiecznych z grup 1 i 7.  Skontaktuj się z nami, by uzyskać szczegółowe informacje na temat tego, jakie materiały niebezpieczne możesz u nas magazynować.

Konwencja ADR - co to takiego?

Jest to europejska konwencja dotycząca międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych, z francuskiego L’Accord européen relatif au transport international des marchandises dangereuses par route – ADR. Opisuje ona bardzo szczegółowo warunki bezpiecznego transportu towarów niebezpiecznych na drogach. Konwencja ADR została sporządzona w Genewie 30-go września 1957 roku i ratyfikowana przez Polskę w 1975 roku. Składa się z umowy właściwej, określającej stosunki prawne pomiędzy krajami, oraz z załączników A i B do umowy. Załącznik A zawiera przepisy ogólne oraz przepisy dotyczące materiałów i przedmiotów niebezpiecznych, z kolei w załączniku B znajdziemy przepisy dotyczące środków transportu i operacji transportowych. Przepisy umowy są nowelizowane co 2 lata, a uaktualniona oficjalna wersja umowy w języku polskim jest ogłaszana w Dzienniku Ustaw.