Nowe przepisy dotyczące importu żywności pochodzenia niezwierzęcego

12 grudnia 2019by 3CARGO
border-control-post-1280x812.png
W dniu 14 grudnia 2019 w życie wchodzą nowe przepisy unijne dotyczące importu żywności pochodzenia niezwierzęcego z państw trzecich.

SPIS TREŚCI:

Nowe przepisy mają związek z rozporządzeniem z dnia 15 marca 2017 r. Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/625 w sprawie kontroli urzędowych i innych czynności urzędowych przeprowadzanych w celu zapewnienia stosowania prawa żywnościowego i paszowego oraz zasad dotyczących zdrowia i dobrostanu zwierząt, zdrowia roślin i środków ochrony roślin.

Nowe wymagania będą dotyczyły żywności, dla której przepisy unijne określają wymagania dotyczące zwiększonego poziomu kontroli urzędowych lub nakładające specjalne warunki dotyczące przywozu do UE z niektórych państw trzecich. Szczegółowe informacje znaleźć można na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

 

System TRACES

 

Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Państwowych Granicznych Inspektorów Sanitarnych) oraz importerzy żywności będą mieli obowiązek korzystać z systemu TRACES NEW TECHNOLOGY (TRACES-NT). W tym celu należy przed dniem 14 grudnia 2019 r. założyć (jednorazowo i bezpłatnie) konto w systemie TRACES-NT. W przypadku importu z państw trzecich żywności pochodzenia niezwierzęcego objętej wzmożonymi kontrolami wynikającymi z przepisów unijnych należy zgłosić towar do kontroli granicznej poprzez wypełnienie i przesłanie w systemie TRACES pierwszej części dokumentu CHED-D. Zastąpi on dotychczas stosowany CED (Common Entry Document, czyli Wspólnotowy Dokument Wejścia).

 

Punkty kontroli granicznej – BCP

 

Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej będą przeprowadzać kontrole graniczne żywności pochodzenia niezwierzęcego w punktach kontroli granicznej – BCP (border control post) dotychczas nazywanych wyznaczonymi miejscami wprowadzenia DPE (Designated Points of Entry). Wykaz wyznaczonych BCP zostanie opublikowany na stronie internetowej GIS i będzie na bieżąco aktualizowany. Należy pamiętać o tym, by dokonać wcześniejszego powiadomienia o przybyciu przesyłki do BCP (co najmniej jeden dzień roboczy przed przewidywanym jej przybyciem).

 

Miejsca ostatecznego przeznaczenia

 

Ponadto tworzony jest także wykaz miejsc ostatecznego przeznaczenia, do których towar będzie przekazywany przez BCP w oczekiwaniu na wyniki badań laboratoryjnych (procedura onward transportation), bowiem dopiero po ich uzyskaniu w systemie dostępny będzie kompletny dokument CHED-D. Zgodnie z przepisami magazyny wyznaczone na miejsca ostatecznego przeznaczenia muszą spełniać konkretne wymagania, m.in. być składami celnymi lub magazynami czasowego składowania, być zarejestrowane przez właściwy organ oraz dysponować technologią i sprzętem, niezbędnym do skutecznego działania systemu IMSOC. To nakłada na przedsiębiorców, posiadających pozwolenia na prowadzenie składu celnego lub magazynu czasowego składowania, obowiązek złożenia do organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej wniosku o rejestrację. Lista uprawnionych magazynów docelowo będzie dostępna w systemie TRACES NT oraz opublikowana na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

W przypadku pytań i wątpliwości należy kontaktować się z najbliższą powiatową lub graniczną stacją sanitarno-epidemiologiczną. Dane kontaktowe stacji sanitarno-epidemiologicznych można odnaleźć za pomocą wyszukiwarki jednostek Państwowej Inspekcji Sanitarnej, która znajduje się na stronie internetowej www.gis.gov.pl w zakładce „Kontakt”.

 

Na podst. GIS

 

Firma transportowa 3CARGO zachęca do zapoznania się z innymi artykułami. Spedycja międzynarodowa – odkryj jej tajniki!

 


Siedziba firmy

ul. Świerkowicka 36
43-502 Czechowice-Dziedzice
POLSKA

+48 32 780 1111

+48 537 400 651

office@3cargo.com

Polityka prywatnościKlauzula informacyjna

Oddział firmy

Rokszyce II 10a
97-371 Piotrków Trybunalski
POLSKA

+48 793 657 676

w.maska@3cargo.com


Pozostańmy w kontakcie

Dołącz do środowiska ludzi z pasją! Śledź nasze kanały w mediach społecznościowych, dziel się swoimi opiniami i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami oraz ciekawostkami z branży TSL.



Copyright © 3 CARGO 2017 | Realizacja: Grabowski Sound & Image