Od 21 maja obowiązek posiadania licencji wspólnotowej dla busów

W dniu 21 maja 2022 wchodzą w życie nowe przepisy Pakietu Mobilności, zgodnie z którymi konieczne jest posiadanie licencji wspólnotowej na międzynarodowy zarobkowy przewóz rzeczy pojazdami od 2,5 do 3,5 tony DMC. Dotychczas obowiązek ten obejmował firmy przewożące towary pojazdami o DMC powyżej 3,5 tony.
Licencja wspólnotowa jest niezbędna dla podmiotów, które przewożą towary na terenie Europy w celach zarobkowych. Pozwala ona świadczyć usługi transportowe zarówno we własnym kraju, jak i w innych państwach UE. W Polsce wydawaniem licencji wspólnotowej dotyczącej międzynarodowego zarobkowego przewozu drogowego rzeczy zajmuje się Główny Inspektorat Transportu Drogowego.
Podmiot, który wnioskuje o wydanie licencji wspólnotowej musi udokumentować, że spełnia kryteria dostępu do zawodu:
- wymóg posiadania stałej i rzeczywistej siedziby (bazy), do której pojazdy muszą wracać w ciągu ośmiu tygodni od jej opuszczenia, oraz która gwarantuje dostęp – w formie elektronicznej lub innej – do oryginałów najważniejszych dokumentów dotyczących działalności;
- certyfikat kompetencji zawodowych przewoźnika drogowego posiadany przez przynajmniej jedną osobę w przedsiębiorstwie;
- dobra reputacja;
- płynność finansowa przedsiębiorstwa i posiadanie określonego kapitału własnego, którego podstawą do obliczeń jest liczba wykorzystywanych pojazdów.
Wymóg uzyskania licencji na podstawie nowych zasad nie dotyczy wszystkich przewozów pojazdami od 2,5 do 3,5 tony. Nie zaliczają się do nich: krajowe i międzynarodowe przewozy osób, przewozy rzeczy wyłącznie na terenie kraju oraz międzynarodowe przewozy rzeczy na potrzeby własne.
Warto wspomnieć, że w przypadku kontroli brak licencji wspólnotowej może wiązać się z karami finansowymi rzędu nawet 12 tys. zł, a pojazd nie ma możliwości kontynuowania jazdy. Ze wstępnych prognoz wynika, że nowy wymóg dotyczy kilkudziesięciu tysięcy samochodów. Szacuje się także, że w wymaganym terminie licencji nie otrzyma 40-50 proc. przewoźników z około 10 tys. działających obecnie w Polsce firm.