Odprawa zdalna importowa – korzyści płynące z innowacji

2 lutego 2018by 3CARGO
odprawa-zdalna-1280x812.jpg

Na rynku usług celnych wzrasta popularność tzw. odpraw zdalnych. Klienci i firmy spedycyjne idą z duchem czasu i zaczynają dostrzegać korzyści płynące z tego rozwiązania.

Koncepcja CUDO (Centrum Urzędowego Dokonywania Odpraw) umożliwia przedsiębiorcy przedstawienie towaru do fizycznej kontroli w najdogodniejszym dla siebie miejscu po złożeniu zgłoszenia celnego w formie elektronicznej. Zmiany w organizacji odpraw związane z CUDO bazują na rozwiązaniach funkcjonujących w innych krajach Unii Europejskiej, skracają czas odprawy i ułatwiają przedsiębiorcom dysponowanie towarem oraz ograniczają koszty związane z przedstawieniem towaru do kontroli.

Odprawy zdalne, czyli odprawy wykonywane na odległość przez dowolny podmiot zgłaszający na terenie kraju, cieszą się coraz większą popularnością wśród importerów, eksporterów oraz obsługujących ich firm spedycyjnych. Rozwiązanie samo w sobie nie jest czymś nowym, natomiast liczba odpraw wykonywanych zdalnie rośnie systematycznie ze względu na postęp w cyfryzacji oraz oszczędności, jakie wiążą się z ich stosowaniem.

Zastąpienie dokumentu tranzytu wewnętrznego T1 odprawą ostateczną „zdalną” umożliwia importerowi skorzystanie z szeregu udogodnień, które charakteryzują ten sposób zgłaszania towarów do odprawy. Jest to ogromna elastyczność czasu i miejsca – teoretycznie zgłoszeń można dokonywać przez całą dobę, w dogodnej dla importera lokalizacji na terenie całego kraju. Importer oszczędza czas – a wraz z nim – pieniądze. Koszty transportu towaru ulegają pomniejszeniu o ryczałt, który jest doliczany do kwoty w związku z koniecznością przedstawienia towaru w miejscu zgłaszania go do odprawy celnej, co wiąże się z niejednokrotnie długim oczekiwaniem kierowcy na Urzędzie Celnym.

W przypadku transportów drobnicowych, dzięki zastosowaniu odprawy zdalnej importowej, towary sprowadzane z zagranicy mogą z Magazynu Czasowego Składowania trafić bezpośrednio do odbiorcy ostatecznego, będącego kontrahentem podmiotu importującego, co skraca cały proces logistyczny do niezbędnego minimum.

Niektóre Centra Urzędowego Dokonywania Odpraw czynne są przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku. Przedsiębiorcom daje to praktycznie nieograniczone możliwości w planowaniu odpraw celnych dla swoich towarów, pod warunkiem oczywiście, że nawiążą współpracę z agencją celną, której elastyczność pozwoli im na skorzystanie z tych możliwości.


Siedziba firmy

ul. Świerkowicka 36
43-502 Czechowice-Dziedzice
POLSKA

+48 32 780 1111

+48 537 400 651

office@3cargo.com

Polityka prywatnościKlauzula informacyjna

Oddział firmy

Rokszyce II 10a
97-371 Piotrków Trybunalski
POLSKA

+48 793 657 676

w.maska@3cargo.com


Pozostańmy w kontakcie

Dołącz do środowiska ludzi z pasją! Śledź nasze kanały w mediach społecznościowych, dziel się swoimi opiniami i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami oraz ciekawostkami z branży TSL.Copyright © 3 CARGO 2017 | Realizacja: Grabowski Sound & Image