Polski eksport – jakie towary wysyłamy za granicę?

8 lutego 2019by 3CARGO
polski-eksport-1280x812.jpg
Polski eksport od niemal dekady notuje stały wzrost. Polskie produkty cieszą się na świecie rosnącą popularnością, a polscy producenci coraz chętniej wkraczają na zagraniczne rynki. Jakie towary eksportujemy najczęściej?

 

Spis treści:
1. Polskie rynki zbytu

Wśród odbiorców polskich produktów wciąż królują kraje UE, w tym przede wszystkim Niemcy, Czechy, Wielka Brytania, Francja i Włochy. Polskie firmy świetnie radzą sobie na konkurencyjnym rynku europejskim, natomiast ich zainteresowanie rynkami krajów rozwijających się wciąż jest stosunkowo niewielkie, pomimo realizowanych od lat programów mających na celu globalizację polskiej gospodarki (np. Go China, Go Africa, Go Iran itp.). Specjaliści przewidują, że UE jeszcze na długo pozostanie naszym głównym rynkiem zbytu, chociażby ze względu na koszty transportu. Można wnioskować ogromny rozwój spedycji międzynarodowej.

 

2. Króluje przemysł elektromaszynowy

Wyroby przemysłu elektromaszynowego stanowią już niemal 40% polskich towarów eksportowych, głównie dzięki branży motoryzacyjnej, która od lat jest niekwestionowanym liderem polskiego eksportu. Eksportujemy przede wszystkim części i akcesoria do samochodów, samochody osobowe, ciężarówki, silniki (spalinowe tłokowe, turboodrzutowe) i ich części oraz… statki i jachty. Dzięki takim firmom, jak Delphia Yachts, Sunreef czy Balt Yachts, w produkcji jachtów i łodzi wyprzedzają nas jedynie Stany Zjednoczone. W naszym kraju produkuje się 22 tysiące jachtów rocznie, a naszą specjalnością są jachty motorowe o długości do 9 m.

 

3. Polska potentatem meblowym

Kolejna branża, która notuje doskonałe wyniki, jeżeli chodzi o eksport, to branża meblarska. W Polsce po transformacji ustrojowej powstało ponad 25 tysięcy zakładów meblarskich, które dość szybko zyskały opinię sprawnych i tanich, a tym samym przyczyniły się do tego, że ta gałąź przemysłu stała się wizytówką naszego kraju. Polska stała się czwartym eksporterem mebli na świecie i szóstym największym ich producentem. Aż 9 na 10 wyprodukowanych w Polsce mebli trafia na eksport. Zamawia u nas IKEA, ale na rynku działa także wiele firm polskich, których produkty cieszą się za granicą sporą popularnością. Wśród nich wymienić należy Black Red White, Forte, Nowy Styl, Paged czy Meble Kler.

 

4. Polskie srebro i miedź

Polska jest wiodącym producentem srebra oraz miedzi, i to dzięki jednej firmie – państwowemu koncernowi KGHM Polska Miedź. Produkcja srebra na poziomie ok. 1200 ton rocznie kilkukrotnie dawała Polsce pierwsze miejsce w rankingach największych światowych producentów (w latach 2011, 2012 i 2014). W 2017 roku aż 97% sprzedaży polskiego srebra przeznaczono na eksport. Miedź z kolei to jeden z surowców o wyjątkowym znaczeniu w gospodarce światowej. Ma bardzo szerokie zastosowanie w takich dziedzinach jak elektrotechnika, przemysł energetyczny, budownictwo czy elektronika i telekomunikacja. Polska jest 6. największym producentem tego surowca na świecie. Według danych GUS w 2017 roku na zagraniczne rynki sprzedaliśmy blisko 257 tys. ton miedzi i jej stopów oraz ponad 207 tys. ton miedzianych wyrobów o łącznej wartości ponad 2,9 mld euro.

 

5. Żywność – polska specjalność

– Polska jest europejskim liderem w produkcji jabłek i wiśni – co trzecie jabłko w Unii Europejskiej pochodzi z Polski, podobnie polskie wiśnie, które stanowią niemal jedną trzecią całego europejskiego rynku.
– Polscy producenci truskawek mają 17% udziału w rynku europejskim.
– Produkujemy najwięcej marchewek i ogórków gruntowych w Unii, jesteśmy także w pierwszej 5. największych unijnych producentów pomidorów.
– Polska jest największym w Europie producentem pieczarek, a także ich największym eksporterem na świecie. Co trzecia pieczarka na świecie pochodzi z naszego kraju.
– Dynamicznie rośnie eksport polskiego drobiu – w 2017 roku byliśmy pod tym względem na drugim miejscu w UE.
– Polska jest trzecim największym w UE przetwórcą i reeksporterem ryb. Aż 90% sprowadzanych z Norwegii łososi trafia na eksport.
– Polska jest liderem w produkcji borówki amerykańskiej – 85% produkcji trafia na rynki zagraniczne.

 

6. Polskie kosmetyki

Polska jest europejskim liderem branży kosmetycznej, a nasze rodzime produkty kosmetyczne trafiają do ponad 160 krajów na całym świecie. W ciągu 10 lat wartość polskiego eksportu kosmetyków zwiększyła się 10-krotnie, a wydatki na kosmetyki Made in Poland liczone są już w miliardach euro. Jak wynika z raportu o stanie branży kosmetycznej w Polsce 2017, do 2021 r. wartość polskiego rynku kosmetycznego ma wynieść około 20 mld zł, a branża będzie umacniała swoją pozycję dzięki wzrostom sprzedaży i rozwojowi eksportu. W 2018 roku polski sektor kosmetyczny był 6. potęgą kosmetyczną w Europie – to przede wszystkim sukces małych i średnich firm, które dominują w tej branży. Wśród popularnych polskich eksporterów wymienić należy Ziaję, Dr Irenę Eris, Bielendę czy Inglot.

 

7. Eksport polskich leków | Transport międzynarodowy

Według danych Banku Polskiego w latach 2012–2017 eksport polskich farmaceutyków wzrósł o ponad 110% z poziomu 1,8 mld EUR do 3,8 mld EUR. Polska jest 21. największym eksporterem farmaceutyków na świecie, z udziałem na poziomie 0,6% w 2016 r. Do największych polskich producentów zaliczają się: Polpharma, Adamed, Grupa TZMO, Herbapol Wrocław czy Bioton.

 

8. Eksportowe ciekawostki

– ręcznie skubany gęsi puch to nasz główny produkt eksportowy w wymianie handlowej z Japonią. Wysyłamy go 100 ton rocznie.
– Polska jest światową potęgą w eksporcie biżuterii z bursztynu. Szacuje się, że ponad 70% światowej biżuterii z bursztynu pochodzi właśnie z Polski. Roczne obroty tej branży to ok. 200 milionów EUR.
– polska spółka Nitro-Chem może się pochwalić statusem największego w Europie producenta materiałów wybuchowych. Firma zaopatrza m.in. armię Stanów Zjednoczonych, koncerny drogowe i górnicze z RPA oraz izraelską firmę Rafael, produkującą uzbrojenie dla Sił Obronnych Izraela.
– Na całym świecie, a w szczególności w USA, popularnością cieszy się ceramika z Bolesławca. Na eksport trafia niemal 90% produkcji Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego „Ceramika Artystyczna”. Spółdzielnia realizowała m.in. zamówienie dla CIA – unikatowe zestawy ozdobione znakiem graficznym Agencji.

 

9. Polska poddostawcą

Duże znaczenie dla polskiego eksportu ma fakt, że zagraniczne koncerny chętnie inwestują w zakłady produkcyjne i fabryki na terenie naszego kraju, dzięki czemu jesteśmy znaczącym dostawcą elementów i podzespołów do finalnych produktów. Produkują u nas takie firmy, jak Opel, Fiat czy Volkswagen.

Firma transportowa 3CARGO zachęca do zapoznania się z innymi artykułami. Spedycja międzynarodowa – odkryj jej tajniki!

Siedziba firmy

ul. Świerkowicka 36
43-502 Czechowice-Dziedzice
POLSKA

+48 32 780 1111

+48 537 400 651

office@3cargo.com

Polityka prywatnościKlauzula informacyjna

Oddział firmy

Rokszyce II 10a
97-371 Piotrków Trybunalski
POLSKA

+48 793 657 676

w.maska@3cargo.com


Pozostańmy w kontakcie

Dołącz do środowiska ludzi z pasją! Śledź nasze kanały w mediach społecznościowych, dziel się swoimi opiniami i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami oraz ciekawostkami z branży TSL.



Copyright © 3 CARGO 2017 | Realizacja: Grabowski Sound & Image