Poradnik przedsiębiorcy


Ekspert 3CARGO radzi

Zachęcamy do zapoznania się z serią publikacji EKSPERT 3CARGO RADZI. Jest to cykl autorskich wywiadów z ekspertami z zakresu logistyki, i nie tylko! Ekspert 3CARGO radzi to zbiór porad dla przedsiębiorców, a także niezawodne źródło rzetelnych i ważnych informacji z zakresu organizacji procesów logistycznych, obsługi logistycznej wymiany handlowej, kwestii celnych oraz innych aspektów prowadzenia działalności importowej lub eksportowej.
Masz pytanie? Zadaj je naszym ekspertom! Pytania tematyczne można przesyłać na adres: ekspert@3cargo.com


Podstawowe dokumenty handlowe

O podstawowych dokumentach w handlu międzynarodowym rozmawiamy z Kingą Famułką, specjalistką ds. sprzedaży w 3CARGO.

Obsługa logistyczna wymiany handlowej z Wielką Brytanią

O tym, jak wyglądają obecnie realia obsługi wymiany handlowej z brytyjskimi partnerami rozmawiamy z Ilenią Crosato, Spedytorką Międzynarodową w 3CARGO specjalizującą się w obsłudze linii drobnicowej do Wielkiej Brytanii.

Pakowanie towaru

O tym, jak dobrze przygotować swój towar do transportu, by zminimalizować ryzyko uszkodzeń, rozmawiamy z Tomaszem Nyczem, Specjalistą ds. Sprzedaży w 3CARGO.

Transport w czasie wojny

Z czym obecnie boryka się branża logistyczna i jaki wpływ będzie to miało na polski biznes? Te pytania zadaliśmy naszym specjalistom w 3CARGO.

Demurrage i Detention

O tym, co dokładnie oznaczają terminy demurrage i detention oraz czym się różnią, rozmawiamy z Aleksandrem Fajferem, spedytorem międzynarodowym oraz specjalistą ds. transportu intermodalnego w 3CARGO.

Transport ADR

O tym, czym są towary niebezpieczne i jakie wymogi należy spełniać, by je przewozić, rozmawiamy z Mariuszem Jastrzębskim, doradcą ds. bezpieczeństwa w przewozie towarów niebezpiecznych w 3CARGO.

Kody celne

O tym, czym są kody celne i co należy o nich wiedzieć, rozmawiamy z Marią Śmiarowską Agentką Celną 3CARGO.

Eksport pozaunijny

O tym, jakie aspekty wziąć pod uwagę przygotowując się do swojego pierwszego eksportu pozaunijnego rozmawiamy z Tomaszem Nyczem, Specjalistą ds Sprzedaży w 3CARGO.

Eksport do Turcji

O tym, co warto wziąć pod uwagę wysyłając swoje towary do Turcji, rozmawiamy z Anną Adamczyk, Traffic Managerem sekcji eksportowej działu tureckiego 3CARGO.

Współpraca polsko-bułgarska

O tym, dlaczego warto zainteresować się bułgarskim rynkiem zbytu, oraz jakie korzyści może nam zapewnić obsługa logistyczna firmy współpracującej na stałe z bułgarskim partnerem rozmawiamy z Małgorzatą Beczała, Quality Managing Partner w 3CARGO oraz z Borisem Stoyanovem, Sales Managerem w Delamode Bulgaria Ltd.

Procedura uszlachetniania biernego

O tym, na czym polega procedura uszlachetniania biernego oraz jakie jest jej zastosowanie w praktyce, rozmawiamy z Małgorzatą Beczała, Quality Managing Partner w 3CARGO oraz Pełnomocnikiem ds Jakości w Agencji Celnej 3CARGO.

Transport kombinowany – czyli dlaczego warto kombinować w transporcie

O tym, co oznacza transport kombinowany i dlaczego warto kombinować w transporcie rozmawiamy z Dorotą Dziergas, Managerem Działu Międzynarodowego Transportu Kombinowanego oraz Logistics Concierge w 3CARGO.

Rumunia – rynek zbytu dla polskich produktów

O tym, dlaczego warto zainteresować się rumuńskim rynkiem zbytu oraz jak zadbać o swoje zaplecze logistyczne, rozmawiamy z Sabiną Dominiak-Waluś, Specjalistą ds. transportu drobnicowego na rynek rumuński w 3CARGO.

Umowa z operatorem logistycznym

O różnicach pomiędzy zleceniem a umową, oraz o tym, czy warto zawierać umowę na usługi logistyczne, rozmawiamy z Wojciechem Maśką, Kierownikiem Działu Transportu Krajowego w 3CARGO.

Transport drogowy – RAPORT

Końcówka roku to w transporcie drogowym gorący okres. Aktualną sytuację w drogowym transporcie krajowym i międzynarodowym oraz czynniki powodujące ograniczenia w liczbie dostępnych pojazdów dostawczych analizuje grupa ekspertów z 3CARGO.

VAS w logistyce

O usługach wartości dodanej (VAS) w logistyce oraz ich roli we współtworzeniu doświadczenia zakupowego rozmawiamy z Kingą Famułką, Specjalistą ds. Sprzedaży i doradcą klienta w zakresie logistyki magazynowej w 3CARGO.

Rejestr SENT

O tym, czym jest rejestr SENT oraz kto i jak powinien dopełnić obowiązku zgłaszania w nim przewozów, by uniknąć surowych kar, rozmawiamy z Tomaszem Pietnoczką – kierownikiem Działu Projektów Logistycznych w 3CARGO.

Numer EORI

O jednej z podstawowych formalności przy nawiązywaniu współpracy z partnerem pozaunijnym, czyli wystąpieniu o numer EORI, rozmawiamy z Magdaleną Dudek, Agentką Celną w 3CARGO.

Reguły INCOTERMS® 2020

Dobra znajomość reguł Incoterms jest niezwykle przydatna dla każdego importera i eksportera. O zasadach ich stosowania oraz o zmianach w najnowszej wersji Incoterms 2020 rozmawiamy z Tomaszem Nyczem, Specjalistą ds Sprzedaży w 3CARGO.

Transport drogowy w czasie COVID-19

O tym, z jakimi trudnościami w ciągu ostatnich 2 miesięcy musiała zmierzyć się branża transportowa oraz o tym, czy okres największych turbulencji mamy już za sobą, rozmawiamy z grupą naszych ekspertów.

Nowe udogodnienia w transporcie z i do Turcji

O współpracy polsko – tureckiej i płynących z niej nowych możliwościach optymalizujących transport na linii Polska – Turcja rozmawiamy z Halilem Billerlioglu, Operation Senior Specialist w firmie Mars Logistics oraz Damianem Chromikiem, Traffic Managerem sekcji importowej działu tureckiego w 3CARGO.

Transport międzynarodowy w czasach pandemii

O transporcie w tych trudnych czasach pandemii rozmawiamy z Małgorzatą Beczała, Wiceprezes w 3CARGO Sp. z o.o. oraz Quality Managing Partner w 3CARGO Sp z o.o. Sp. k. (wywiad z dn. 25/03/20).

Oferta transportowa

O tym, jakimi kryteriami należy kierować się przy wyborze najlepszej oferty transportowej rozmawiamy z Krzysztofem Bochniewiczem, Kierownikiem Działu Sprzedaży 3CARGO Sp. z o.o. Sp. k.

Podsumowanie roku 2019 w branży logistycznej

O szansach, zagrożeniach i ogólnej kondycji branży TSL w Polsce w 2019 roku rozmawiamy z Piotrem Kużdżeń, Prezesem 3CARGO Sp z o. o. oraz Transport Managing Partner w 3CARGO Sp. z o. o. Sp. k.

Nowe zasady rozliczeń międzynarodowego obrotu towarowego

O planowanych zmianach oraz związanych z tym nowych obowiązkach dla przedsiębiorców rozmawiamy z Ireną Mleczko, przedsiębiorcą, właścicielką Kancelarii KWESTURA oraz Tax Advisor w 3CARGO.

Polsko-rumuńska współpraca gospodarcza

O tym, dlaczego warto zainteresować się ekspansją na rynek rumuński rozmawiamy z panią Anitą Imbre, Dyrektor Zarządzającą Polsko-Rumuńskiej Bilateralnej Izby Handlowo-Przemysłowej.

Społeczna odpowiedzialność biznesu

O tym, czym jest odpowiedzialna przedsiębiorczość i dlaczego jest istotna z punktu widzenia firmy i jej otoczenia, rozmawiamy z Beatą Krawczyk-Jastrzębską, Wiceprezes czechowickiej delegatury Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach oraz Partnerem Zarządzającym w 3CARGO Sp. z o. o. Sp. k.

Transport drobnicowy

O tym, jak wygląda organizacja transportów drobnicowych oraz jakie korzyści takie rozwiązanie niesie ze sobą dla klienta rozmawiamy z Kingą Famułką, Specjalistą ds Sprzedaży w 3CARGO.

Polsko-Serbska współpraca gospodarcza

O obecnej sytuacji oraz perspektywach dla polskich przedsiębiorców, jeżeli chodzi o współpracę polsko-serbską, rozmawiamy z panem Milanem Brkovicem, prezesem Polsko-Serbskiej Izby Gospodarczej.

Pochodzenie towaru

O tym, dlaczego pochodzenie towaru ma znaczenie w wymianie handlowej z krajami trzecimi oraz jakie dokumenty je potwierdzają, rozmawiamy z Magdaleną Dudek, Agentką Celną 3CARGO.

Rozwiązania w transporcie krajowym

O cechach i możliwościach polskiego transportu krajowego oraz dostępnych na rynku krajowym rozwiązaniach logistycznych rozmawiamy z Wojciechem Maśką, Kierownikiem Działu Transportów Krajowych w 3CARGO.

Różnice kulturowe w biznesie

O tym, jak ważna jest świadomość różnic kulturowych w procesie pozyskiwania i prowadzenia biznesu z tureckimi kontrahentami rozmawiamy z Małgorzatą Beczała, Wiceprezesem 3CARGO Sp. z o. o. oraz Pełnomocnikiem Zarządu ds. Jakości w 3CARGO Sp. z o. o. Sp. k.

Wymiana handlowa Polska – Bułgaria

O tym, dlaczego warto wkroczyć na bułgarski rynek, oraz jak zaplanować ekspansję od strony logistycznej rozmawiamy z Tomaszem Pietnoczką, Kierownikiem Działu Projektów Logistycznych w 3CARGO.

BREXIT… i co dalej?

O możliwych skutkach bezumownego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE dla polskiej branży transportowej oraz o tym, jak przygotować się do nowych formalności celnych rozmawiamy z Piotrem Kużdżeniem, prezesem 3CARGO Sp. z o.o.

Karnet ATA

O tym, jak przewieźć próbki swoich towarów do krajów trzecich unikając skomplikowanych i czasochłonnych procedur celnych rozmawiamy z Agnieszką Paplą-Bartoszek, Spedytorem Międzynarodowym i Specjalistą ds. Karnetów ATA w 3CARGO.

Kryzys celny – co dalej?

O możliwych skutkach wprowadzenia przez rząd w Prisztinie 100% cła na towary serbskie i bośniackie rozmawiamy z Adrianem Chromik, Traffic Managerem sekcji bałkańskiej w 3CARGO.

Import pozaunijny

O czym należy pamiętać, przeprowadzając swój pierwszy import pozaunijny? O tym rozmawiamy z Anną Strawą, agentką celną 3CARGO oraz pełnomocniczką zarządu ds pozwoleń i kontaktów z administracją KAS.

Wymiana handlowa Polska-Turcja

O tym, czego polscy importerzy i eksporterzy współpracujący z tureckimi partnerami handlowymi mogą się spodziewać w 2019 roku rozmawiamy z panem Markiem Nowakowskim, Prezesem Polsko-Tureckiej Izby Gospodarczej.

Logistyka dla e-commerce

Kiedy warto zastanowić się nad zleceniem obsługi logistycznej firmie zewnętrznej i jak wybrać odpowiedniego partnera? O tym rozmawiamy z Mariuszem Jastrzębskim – Dyrektorem ds Logistyki Magazynowej oraz Warehouse and Fleet Managing Partner w 3CARGO.

Odprawa zdalna

Polscy przedsiębiorcy-importerzy mają możliwość korzystania z odprawy zdalnej importowej. O możliwościach i korzyściach płynących z tego typu rozwiązania rozmawiamy z Moniką Kosowską – Kierownikiem Agencji Celnej 3CARGO.

Metoda podzielonej płatności VAT

Od lipca tego roku polscy przedsiębiorcy mają możliwość płacenia za faktury metodą split payment, czyli podzielonej płatności VAT. O nowych regulacjach Ministerstwa Finansów rozmawiamy z Małgorzatą Kulas – Główną Księgową 3CARGO.


Siedziba firmy

ul. Świerkowicka 36
43-502 Czechowice-Dziedzice
POLSKA

+48 32 780 1111

+48 537 400 651

office@3cargo.com

Polityka prywatnościKlauzula informacyjna

Oddział firmy

Rokszyce II 10a
97-371 Piotrków Trybunalski
POLSKA

+48 793 657 676

w.maska@3cargo.com


Pozostańmy w kontakcie

Dołącz do środowiska ludzi z pasją! Śledź nasze kanały w mediach społecznościowych, dziel się swoimi opiniami i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami oraz ciekawostkami z branży TSL.Copyright © 3 CARGO 2017 | Realizacja: Grabowski Sound & Image