Seria publikacji EKSPERT 3CARGO RADZI to cykl autorski, oparty o wiedzę osób bezpośrednio związanych z nami – zachęcamy do lektury. Pytania tematyczne można przesyłać na ekspert@3cargo.com
Spis treści:
- Możliwości i rozwiązania w transporcie krajowym.
- Transport krajowy – jak wybrać najlepszą opcję?
- Sieć dystrybucji palet – konkurencja dla kuriera
MOŻLIWOŚCI I ROZWIĄZANIA W TRANSPORCIE KRAJOWYM.
Transport krajowy towarów i jego sprawna organizacja to wyzwanie, przed którym prędzej czy później staje większość firm z sektora MŚP. O cechach i możliwościach polskiego transportu krajowego oraz dostępnych na rynku krajowym rozwiązaniach logistycznych rozmawiamy z Wojciechem Maśką, Kierownikiem Działu Transportów Krajowych w 3CARGO.
3CARGO: Wojtku, logistyka to ważny element każdego biznesu opartego na produkcji lub handlu towarami. Jak nasz rodzimy rynek usług logistycznych prezentuje się na tle innych europejskich rynków? Czy przedsiębiorcy mają z czego wybierać?
Wojciech Maśka: Polskie firmy spedycyjne i transportowe od lat przodują w Europie i można spokojnie stwierdzić, że pod żadnym względem nie ustępują one konkurencji z Zachodu. Polska jest europejskim liderem logistycznym, jeżeli chodzi o jakość usług oraz ich konkurencyjność cenową. W przypadku transportu krajowego polscy przedsiębiorcy mają do dyspozycji naprawdę bogatą ofertę na europejskim poziomie.
3C: Tylko jak z tej bogatej oferty wybrać dla siebie najkorzystniejsze rozwiązanie?
WM: To zależy od bardzo wielu czynników, bowiem specyfika każdego biznesu jest inna, a co za tym idzie – inne są jego potrzeby logistyczne. Zupełnie innej oferty szukać będzie zakład produkcyjny, innej drobny przedsiębiorca prowadzący sklep internetowy, a jeszcze innej hurtownia importująca towary z zagranicy i dystrybuująca je na terenie Polski. Innej oferty potrzebuje przedsiębiorca wysyłający lekki, ale bardzo drogi towar, innej przedsiębiorca, który potrzebuje przewieźć elementy konstrukcyjne o niestandardowych wymiarach. Na każdą z tych potrzeb polska branża TSL ma gotowe rozwiązania, trzeba tylko wiedzieć, czego i gdzie szukać.
Transport krajowy – jak wybrać najlepszą opcję?
3C: Co należy przeanalizować i wziąć pod uwagę, zanim zaczniemy szukać transportu dla naszych towarów?
WM: Przede wszystkim ważne są nasze priorytety. Czy jest to szybki czas dostawy, czy może raczej jak najniższa cena? Czy nasze zapotrzebowanie na usługę transportową jest jednorazowe, sporadyczne, a może stałe? Ważny jest oczywiście sam towar. Ile go jest, jaka jest jego waga i wymiary, jak jest pakowany (np. w kartonach, na paletach, luzem), czy wymaga on specjalnych warunków w transporcie, odpowiedniego planowania trasy i zezwoleń, kierowcy posiadającego odpowiednie uprawnienia? Ważne jest także to, czy np. dopuszczamy możliwość przeładunków lub czy mamy jakieś dodatkowe potrzeby, np. przechowania towaru gdzieś na magazynie, przepakowania go itp. Jasno sprecyzowane potrzeby i oczekiwania bardzo nam ułatwią wybór najlepszej oferty. W razie wątpliwości warto poradzić się eksperta. Wiele firm logistycznych zatrudnia doradców klienta, którzy nie tylko zajmują się sporządzaniem darmowych wycen, ale przede wszystkim analizują potrzeby klienta i podsuwają najlepsze możliwe rozwiązania.
3C: Gigant logistyczny czy mała lokalna firma? Na kogo postawić?
WM: To jest bardzo indywidualna sprawa, bo każdy klient ma inne preferencje. Duże firmy logistyczne mogą imponować klientom liczną flotą pojazdów i szeroką ofertą usług. Z kolei mniejsze firmy konkurują z gigantami elastycznością oraz bardziej indywidualnym podejściem do klienta, dlatego możemy w nich liczyć na relacyjność, doradztwo, bezproblemowy kontakt (bez konieczności przedzierania się przez zautomatyzowane infolinie), czy nawet na negocjację stawki. Bez względu na to, którą opcję wybierzemy, jeżeli decydujemy się na stałą współpracę z jednym dostawcą usług logistycznych, to niech to będzie firma zdolna nam doradzać i adaptować swoje usługi do dynamiki rozwoju naszej firmy.
3C: Firma kurierska, transportowa czy spedycyjna? Na czym polega różnica i jakie ma to znaczenie dla klienta?
WM: Usługa kurierska polega generalnie na jak najszybszym odebraniu przesyłki i dostarczeniu jej pod wskazany adres w wyznaczonym (z reguły krótkim) terminie. Sprawdza się w przypadku towarów stosunkowo niedużych wagowo i gabarytowo, które nadawca pakuje samodzielnie. Wraz z rozwojem biznesu, gdy nadawcy zaczyna brakować miejsca na magazynowanie towaru lub czasu, by samodzielnie go pakować, pojawiają się kolejne opcje, np. współpraca z firmą kompleksowo zajmującą się obsługą e-commerce. Jeżeli chodzi o różnice pomiędzy firmą spedycyjną a transportową, dotyczą one przede wszystkim zakresu obowiązków i odpowiedzialności.
3C: A dokładniej?
WM: Transport to dostarczenie towaru z punktu A do punktu B, natomiast spedycja obejmuje szereg dodatkowych czynności, np. wyszukanie najlepszej oferty, dobranie odpowiedniego środka transportu, przygotowanie i nadzór nad całą dokumentacją, magazynowanie towaru, przygotowanie przesyłki, dodatkowe ubezpieczenie itd. Zakres obowiązków spedytora jest zatem dużo szerszy. Generalnie firmy, które oczekują kompleksowego wsparcia logistycznego (w tym usług przewozowych, magazynowych czy celnych) powinny szukać firmy spedycyjnej.
Sieć dystrybucji palet – konkurencja dla kuriera
3C: Wielu przedsiębiorców z sektora MŚP w poszukiwaniu oferty skupia się na firmach kurierskich, omijając firmy spedycyjne, wychodzą bowiem założenia, że są „za mali”, a ich zlecenia zbyt drobne, by uzyskać u nich korzystną ofertę. Jak to wygląda w rzeczywistości?
WM: Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji przedsiębiorcy, wolumenu towarów, które wysyła, liczby jego odbiorców. Przykładowo dla klienta, który wysyła towar spaletyzowany, oferta firmy kurierskiej może okazać się bezkonkurencyjna na krótkich dystansach. Sytuacja zmienia się wraz ze wzrostem wagi i liczby palet oraz odległością, którą palety te muszą przebyć. Warto wiedzieć, że na polskim rynku usług transportowych funkcjonują rozwiązania konkurencyjne względem usług kurierskich, jak chociażby sieć dystrybucji ładunków spaletyzowanych Pall-Ex. Sieć Pall-Ex zrzesza przewoźników z całego kraju, co pozwala obniżać koszty transportu oraz oferować stałe stawki za paletę bez względu na odległość, jaką musi ona przebyć. Dla przedsiębiorcy wysyłającego regularnie dużo palet do wielu miejsc w Polsce taka oferta może być bardzo korzystna.
3C: Co jeszcze taka sieć może zaoferować przedsiębiorcy? Jakie inne korzyści mogą płynąć z takiej współpracy?
WM: Dzięki sieci lokalnych Depotów Pall-Ex może zaoferować przedsiębiorcom kompleksowe usługi magazynowo-logistyczne, w tym przeładunki, składowanie krótko i długoterminowe, sortowanie, konfekcjonowanie, przepakowywanie, paletyzację, foliowanie, etykietowanie, dystrybucję i tak dalej. Zaletą sieci Pall-Ex jest niewątpliwie jej wysoka elastyczność – oferta dotyczy bowiem wszystkich rodzajów palet oraz towaru o rozmaitych gabarytach czy wadze, a także zapewnienie klientowi dedykowanego opiekuna. Wyobraźmy sobie, że jedna osoba ogarnia dla nas cały logistyczny aspekt naszego biznesu. Dla przedsiębiorcy to ogromne ułatwienie i oszczędność czasu. Nie wspominając o zaspakajaniu kolejnych potrzeb, które pojawiają się wraz z rozwojem firmy, np. obsługa transportów międzynarodowych.
3C: Dziękuję za rozmowę.
Firma transportowa 3CARGO zachęca do zapoznania się z innymi artykułami. Spedycja międzynarodowa – odkryj jej tajniki!
- EKSPERT RADZI – Reguły Incoterms® 2020
- EKSPERT RADZI – Pakowanie towaru
- EKSPERT RADZI – społeczna odpowiedzialność biznesu jest oczywistością