Seria publikacji EKSPERT 3CARGO RADZI to cykl autorski, oparty o wiedzę osób bezpośrednio związanych z nami – zachęcamy do lektury. Pytania tematyczne można przesyłać na ekspert@3cargo.com
Polskie firmy docierają ze swoimi towarami do coraz dalszych zakątków świata, co od obsługujących ich operatorów logistycznych wymaga korzystania ze wszystkich dostępnych gałęzi transportu. O tym, co oznacza transport kombinowany i dlaczego warto kombinować w transporcie rozmawiamy z Dorotą Dziergas, Managerem Działu Międzynarodowego Transportu Kombinowanego oraz Logistics Concierge w 3CARGO.
Spis treści:
- Zapotrzebowanie na skuteczne rozwiązania logistyczne nie maleje
- Współczesna wymiana handlowa wymaga szybkich i bezproblemowych dostaw
- Zachęcenie do zainteresowania opcją transportu kombinowanego
- Transport z Chin na kołach
- Kto zajmuje się doborem odpowiednich środków transportu?
- Kim jest Logistics Concierge i jakie są jego zadania?
- Czy logistics concierge to logistyczny doradca?
Pani Doroto, mimo że pandemia COVID-19 dość mocno odbiła się na światowej wymianie handlowej, zapotrzebowanie na skuteczne rozwiązania logistyczne nie maleje.
To prawda. Choć wstępne szacunki mówią o tym się, że wolumen światowego eksportu w 2020 roku będzie niższy o ponad 9,6% względem roku 2019, to wielu operatorów logistycznych nie odczuło tego spadku w sposób znaczący. Polscy producenci są bardzo przedsiębiorczy, w sytuacji spadku liczby zamówień od jednego kontrahenta, potrafią bardzo szybko znaleźć alternatywy i to często na zupełnie nowych dla siebie rynkach zbytu. W okresie od stycznia do października 2020, pomimo panujących ograniczeń, polski eksport wzrósł wyraźnie w stosunku do analogicznego okresu 2019 roku m. in. do takich krajów, jak: Chiny, Turcja, Arabia Saudyjska, Australia, Kazachstan, Hong Kong, Wietnam, Singapur, Tajwan, Filipiny, Korea Południowa czy Maroko. Tam również coraz chętniej poszukujemy dostawców. Sytuacja, którą mogliśmy obserwować w tym roku pokazała wyraźnie, że uzależnienie od dostaw chińskich, bez alternatywy w przypadku zakłóceń w dostawach, nie jest dobrym rozwiązaniem.
Współczesna wymiana handlowa od operatorów logistycznych wymaga szybkich i bezproblemowych dostaw bez względu na odległość. Jak temu sprostać?
Aby sprostać oczekiwaniom klientów, którzy eksportują oraz importują towary nawet z najdalszych zakątków świata, firmy logistyczne korzystają z wszystkich dostępnych rozwiązań – transportu lotniczego, morskiego, kolejowego, drogowego i śródlądowego – łącząc je tak, by zoptymalizować zarówno czas, jak i koszty transportu. Transport kombinowany polega na wykorzystywaniu więcej niż jednej gałęzi transportu dla jednego ładunku. Ważną regułą jest tutaj wykorzystanie jednej jednostki ładunkowej na całej trasie przewozu oraz wykorzystanie transportu kolejowego, żeglugi śródlądowej bądź morskiej na głównej trasie przejazdu. Trasy dowozowe i odwozowe realizowane są natomiast za pomocą transportu drogowego.
Powiedzmy, że jestem przedsiębiorcą. Jak zachęciłaby mnie Pani do tego, bym zainteresowała się opcją transportu kombinowanego?
W niektórych przypadkach innych opcji po prostu nie ma, a transport kombinowany jest jedyną dostępną metodą wysyłki bądź sprowadzenia towaru – tak jest przykładowo w przypadku większości transportów międzykontynentalnych. Czasem jednak transport kombinowany może być atrakcyjną alternatywą, szczególnie w przypadku, gdy czas nie jest głównym czynnikiem warunkującym, natomiast chcemy przyoszczędzić nieco na kosztach. Transport kombinowany jest zazwyczaj dłuższy w realizacji od drogowego, ale za to przynosi przedsiębiorcom wymierne korzyści finansowe. Powiedzmy, że jesteś przedsiębiorcą importującym duże ilości towaru z Chin. Zaproponowałabym Ci skorzystanie z ekspresowego transportu kolejowego. Ekspresowe pociągi towarowe to rozwiązanie pozwalające na stosunkowo szybki i jednocześnie ekonomiczny przewóz dużych ilości towarów. Jednym składem można naraz przewieźć nawet do 1000 ton ładunku, co znacznie zmniejsza jednostkowe koszty transportu. Kolej nie stwarza ograniczeń w zakresie rodzaju przewożonego towaru – z powodzeniem można transportować zarówno drobnicę, jak i substancje płynne wymagające specyficznych warunków temperaturowych, czy sprzęt wielkogabarytowy. Kolej nie zna problemu korków – tu ruch odbywa się płynnie, zgodnie z zaplanowanym rozkładem jazdy, a utrudnienia występują niezmiernie rzadko. Transport kolejowy nie jest również uzależniony od warunków pogodowych i drogowych, a dodatkowo jest jednym z najbardziej ekologicznych rozwiązań w transporcie.
Mimo to dużo mówi się obecnie o transporcie z Chin na kołach.
Zgadza się. Jednymi ze skutków pandemii są obserwowane w ostatnich miesiącach wzrosty cen kontenerów morskich oraz spore utrudnienia w dostępie do nich. Brakuje miejsc na statkach, co wymusza planowanie i zlecanie transportów morskich z przynajmniej miesięcznym wyprzedzeniem. Alternatywą, która obecnie cieszy się sporym zainteresowaniem, i w którą chce inwestować coraz więcej operatorów logistycznych, jest nowa usługa transportu drogowego z Chin. Jest to także alternatywa dla transportu lotniczego i kolejowego, który jest bardzo wrażliwy na koszty. W porównaniu z transportem lotniczym, koszt przewozów drogowych jest o 40 proc. niższy. Transport drogowy trwa także około 10 dni krócej niż transport kolejowy. Na kołach podróżować będą między innymi produkty medyczne, ale również komponenty niezbędne branży motoryzacyjnej i elektrycznej, produkowane w Chinach. Operatorzy logistyczni stawiają na szlak wiodący przez Kazachstan, Rosję, Białoruś, Polskę, Niemcy i kończący się na Półwyspie Apenińskim. W transporcie można „kombinować” na wiele sposobów. Kto nie załapie się na statek czy pociąg, ma inne alternatywy.
Kto zajmuje się doborem odpowiednich środków transportu?
To zadanie spedytora odpowiedzialnego za transport. To on bierze na siebie odpowiedzialność za nadzór nad przewozem towaru i koordynowanie działań na wszystkich jego etapach. Od spedytora powinniśmy oczekiwać nie tylko informacji odnośnie możliwych opcji transportu, ale także doradztwa przy jego wyborze oraz pomocy w kompletowaniu wszystkich niezbędnych dokumentów i dopełnieniu formalności, których w przypadku transportu kombinowanego bywa dość sporo. Nie bez znaczenia jest także specyfikacja przewożonego towaru, od niej bowiem zależy dobór odpowiednich jednostek ładunkowych oraz środków transportu. Choć organizacja transportu kombinowanego jest procesem skomplikowanym i czasochłonnym, nie powinniśmy się go obawiać. Z odpowiednio dobranym partnerem logistycznym, który zajmie się transportem w sposób kompleksowy, nie będziemy mieć powodów do zmartwienia.
Zajmuje się Pani organizacją transportów kombinowanych od lat, a w ostatnim czasie podjęła się Pani także nowej roli – Logistics Concierge w 3CARGO. Proszę nam opowiedzieć coś więcej o tym projekcie. Kim jest Logistics Concierge i jakie są jego zadania?
Zajmuję się transportem kombinowanym już od 14 lat, a rola Logistics Concierge była dla mnie jakby naturalnym kolejnym krokiem, wynikającym z moich wcześniejszych doświadczeń zawodowych. Logistics Concierge to zupełnie nowy projekt w 3CARGO, moim zdaniem bardzo ekscytujący, bowiem wprowadza na rynek usługę pożądaną i poszukiwaną przez polskich przedsiębiorców, szczególnie tych, którzy stawiają swoje pierwsze kroki w międzynarodowym handlu, a ich pomysły na biznes są nieszablonowe. Takie pomysły, często związane z importem lub eksportem do najodleglejszych zakątków świata, wymagają dobrego planowania i rozeznania, w tym także w kwestiach logistycznych. Ja jestem od tego, by przedsiębiorcę przez ten proces przeprowadzić, doradzić, popytać, zebrać informacje, a ostatecznie – kompleksowo zrealizować dla niego transport.
Czyli można powiedzieć, że logistics concierge to taki logistyczny doradca?
Dokładnie. Mój czas, moja wiedza i moje sieci kontaktów pozostają do pełnej dyspozycji klienta – analizuję jego pomysł pod kątem logistycznym, ustalamy wspólnie priorytety, szukamy najkorzystniejszych rozwiązań, a następnie przystępujemy do działania. Żyjemy w czasach globalnego handlu. Polscy przedsiębiorcy sięgają coraz dalej, są odważni, pomysłowi, stanowią dla nas źródło inspiracji, a ich potrzeby – źródło kolejnych celów, które sobie wytyczamy. Moje zadanie, jako Logistics Concierge w 3CARGO, to szybkie i bezproblemowe dotarcie do każdego zakątka globu, by dostarczyć tam, lub sprowadzić stamtąd towar dla klienta. W tym procesie kieruję się interesem klienta i specyfiką jego biznesu, do każdego przypadku podchodząc bardzo indywidualnie. Jestem dla klienta dostępna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Tym się zajmuję i sprawia mi do dużo satysfakcji.
Dziękuję za rozmowę.
Firma transportowa 3CARGO zachęca do zapoznania się z innymi artykułami. Spedycja międzynarodowa – odkryj jej tajniki!
- Nowe udogodnienia w transporcie z i do Turcji
- Oferta transportowa
- Polsko-rumuńska współpraca gospodarcza
Rozmawiała Ewelina Kłoda
< Wróć do wpisów