Protest celników – czy dojdzie do zablokowania granic?

7 listopada 2018by 3CARGO
służba-celno-skarbowa-protest-1280x812.jpg
Nie tylko nastroje wśród policjantów ulegają w ostatnim czasie pogorszeniu. Celnicy także mówią otwarcie o swoim niezadowoleniu, a wizja protestu i utrudnień na przejściach granicznych staje się coraz bardziej realna.

 

Jak donosi portal money.pl, frustracja pracowników służby Celno-Skarbowej sięga zenitu. Jej główną przyczyną jest niezadowolenie z systemu motywacyjnego i płacowego w tej instytucji oraz brak adekwatnej reakcji ze strony Ministerstwa Finansów na postulaty związkowców. Wśród nich, oprócz postulatów związanych ze wzrostem wynagrodzenia, znajdują się także postulaty dotyczące poprawy warunków pracy, równego traktowania w służbach mundurowych czy zwiększenia zatrudnienia.

Jesteśmy traktowani jak śmiecie. Jeżeli celnik po 15 latach zarabia 3,2 tys. zł, a w Lidlu płaca 2,7 tys. zł, to jest to żenada – portal cytuje fragment emocjonalnego listu celnika do redakcji. Równie bolesny dla celników jest brak godnego systemu motywacyjnego. Nie może o nim być mowy, kiedy nagrodą za ujawnienie przemytu za 100 mln zł jest 9 zł nagrody. Nie jest motywująca również kwartalna nagroda na średnim poziomie zaledwie 400 zł – powiedział w rozmowie z money.pl Sławomir Siwy, przewodniczący Związku Zawodowego Celnicy PL.

Wciąż brak porozumienia

Wciąż nie ma porozumienia pomiędzy przedstawicielami związków a ministerstwem. Postulaty związkowców z dnia 21 września długo pozostawały bez odpowiedzi i dopiero 29 października Minister Finansów Teresa Czerwińska publicznie ogłosiła swoją decyzję o opracowaniu programu modernizacji KAS. Niestety propozycja ministerstwa, by na wzrost wynagrodzeń przeznaczyć kwotę 660 mln zł do 2022 roku, jest zdaniem związkowców niewystarczająca, by naprawić złą sytuację finansową celników.

Jak przekonuje Sławomir Siwy, wielu pracowników służby Celno-Skarbowej, w tym także tych z 20-letnim stażem, zarabia 3 tys. zł, a nawet mniej, bo 2,2 czy 2,5 tys. zł. Pracownicy kontroli skarbowej anonimowo skarżą się, że od 2012 roku ich pensje pozostają bez zmian. To frustrujące, biorąc pod uwagę podwyżki wynagrodzeń dla innych służb mundurowych. Celnicy mają żal o to, że kierownictwo KAS nie zawnioskowało o dodatkowe środki na podwyżki dla funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej w 2019 roku.

Co dalej?

We wtorek 6 listopada odbyło się spotkanie związków zawodowych działających w KAS, na którym pomimo zaproszenia nie pojawiła się minister Czerwińska. Związkowcy nie ukrywają, że mają już realne pomysły na przeprowadzenie akcji protestacyjnej i są do niej przygotowani. Tymczasem również wczoraj na Twitterze Zastępca Szefa KAS Piotr Walczak zapowiedział podwyżki już w 2019 roku, które będą sfinansowane ze środków własnych resortu. Zaznaczył on także, że w najbliższym czasie planowane jest spotkanie ze związkami zawodowymi w celu omówienia programu modernizacji KAS. Celnicy jednak podkreślają, że nie nabiorą się już na puste obietnice i deklaracje, chcą realnych działań. Jeżeli zostanie zablokowana granica, to będzie to wina tego rządu. My już tak mamy dość. Balon pęknie – money.pl cytuje fragment listu jednego z celników.

 

Na podst. money.pl


Siedziba firmy

ul. Świerkowicka 36
43-502 Czechowice-Dziedzice
POLSKA

+48 32 780 1111

+48 537 400 651

office@3cargo.com

Polityka prywatnościKlauzula informacyjna

Pozostańmy w kontakcie

Dołącz do środowiska ludzi z pasją! Śledź nasze kanały w mediach społecznościowych, dziel się swoimi opiniami i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami oraz ciekawostkami z branży TSL.Nasi partnerzy:  Pall-Ex . PTCOCRIG Katowice . ABITBalkan Express . Igoria Trade 

Copyright © 3 CARGO 2017 | Realizacja: Grabowski Sound & Image

Dołącz do subskrybentów! Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami i ofertami, otrzymuj wartościowe porady i zyskaj dostęp do korzystnych promocji!

*  *  *

Tak, chcę dołączyć do CARGOpoczty (możesz zrezygnować w dowolnej chwili).

FreshMail.pl