W dniu 26 kwietnia 2018 w Bielsku-Białej odbyła się druga z cyklu debat oksfordzkich objętych Patronatem Honorowym prof. Jerzego Buzka.

Spedycja Międzynarodowa
Posłanka na Sejm RP Mirosława Nykiel oraz zespół przedsiębiorców (od lewej): Janina Seredyńska-Jantar (właścicielka firmy Jantar), Agnieszka Kozak (Wiceprezes Zarządu w firmie Zorius), Marcelina Górska (założycielka Garderoba w Pigułce) oraz Michał Ziaja (3CARGO).

Otrzymując od Rektor Wyższej Szkoły Ekonomiczno-Humanistycznej Pani Iwony Kłóski zaproszenie do aktywnego udziału w cyklu debat oksfordzkich wiedzieliśmy, że to wyjątkowa okazja, której nie możemy przegapić. Po pierwsze dlatego, że w dzisiejszych czasach konstruktywne i merytoryczne debaty na tematy ważne z punktu widzenia społeczeństwa są niezwykle potrzebne. Po drugie dlatego, że temat tegorocznego cyklu bielskich debat oksfordzkich – „Ewolucja miasta. Od miasta tradycyjnego do miasta innowacyjnego” jest nam szczególnie bliski.

Tezy debaty

Uzbrojeni w silne argumenty przybyliśmy więc na miejsce, by dołączyć do zespołu reprezentującego przedsiębiorców. Druga debata pt. „Ewolucja miasta. Miasto jako inkubator przedsiębiorczości” rozpoczęła się cyklem wystąpień. Głos zabrali: Pani Iwona Kłóska, Rektor WSEH będącej gospodarzem wydarzenia, pomysłodawczyni przedsięwzięcia Posłanka na Sejm RP Mirosława Nykiel oraz dr Jarosław Legięć, który wygłosił krótki wykład ekspercki na temat związku biznesu i nauki.

Spedycja Międzynarodowa
Zwycięzcy debaty – zespół naukowców (mgr Marta Kobus, mgr Marcin Matuszny i dr Aneta Bąk-Szołucha).

Następnie nadszedł czas debaty, podczas której dwa zespoły składające się z przedstawicieli świata biznesu i nauki zmierzyły się z trzema tezami:
1. Przedsiębiorcy potrafią przewidywać i są otwarci na nowe doświadczenia.
2. Naukowcy potrafią myśleć niestandardowo.
3. Władze lokalne, środowisko społeczne oraz media wspierają kreatywnych mieszkańców.

Nad przebiegiem dyskusji, utrzymanej w konwencji debaty oksfordzkiej, czuwał Marszałek, a całości przysłuchiwali się obecni na sali goście, widownia oraz Kapituła, która oceniała wystąpienia stron opozycji i propozycji.

Otwarci na nowe doświadczenia

Udział w debacie był dla nas nowym i ciekawym doświadczeniem, a zarazem wyzwaniem, które podjęliśmy z przyjemnością. Za tę sposobność pragniemy serdecznie podziękować pomysłodawcom, gospodarzom i organizatorom, szczególnie Pani Rektor Iwonie Kłóska oraz Pani Posłance Mirosławie Nykiel. Dziękujemy uczestnikom debaty za zaangażowanie, a widowni za uwagę oraz interesujące pytania, które pojawiły się na koniec dyskusji. Gratulujemy serdecznie wyłonionym przez Kapitułę zwycięzcom. Mamy nadzieję, że cykl debat oksfordzkich, jako wydarzenie, będzie zataczać coraz szersze kręgi i angażować coraz więcej osób. Wśród nich bez wątpienia znajdą się takie, które swoim niestandardowym myśleniem, odwagą i przedsiębiorczym działaniem będą wspierać rozwój innowacyjnych miast.

Zespół 3CARGO

Spedycja Międzynarodowa
Debata pt. „Ewolucja miasta. Miasto jako inkubator przedsiębiorczości” odbyła się w Auli Wyższej Szkoły Ekonomiczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej.
Spedycja Międzynarodowa
Wśród uczestników debaty organizatorzy rozlosowali nagrody książkowe. Nasza nagroda trafiła w punkt 🙂
< Wróć do wpisów