Rok 2020 kluczowym dla relacji UE – Bałkany Zachodnie

6 lutego 2020by 3CARGO
UE-Bałkany-Zachodnie-1280x812.jpg
W środę 5-go lutego KE przedstawiła propozycję przyspieszenia procesu akcesyjnego do Unii Europejskiej. Ma on być bardziej wiarygodny, dynamiczny i przewidywalny, z silniejszym ukierunkowaniem politycznym. To dobra wiadomość dla Bałkanów Zachodnich.

 

„Rozszerzenie Unii Europejskiej na Bałkany Zachodnie jest dla obecnej Komisji jednym z najważniejszych priorytetów. Pracujemy w trzech obszarach: Po pierwsze, proponujemy dzisiaj konkretne działania w kierunku udoskonalenia procesu przystąpienia. Wzmacniamy teraz i ulepszamy ten proces, celem nadal pozostaje jednak przystąpienie do UE i pełne członkostwo w UE. Po drugie, Komisja zdecydowanie popiera swoje zalecenie rozpoczęcia negocjacji w sprawie przystąpienia z Macedonią Północną i Albanią. Niebawem przedstawi aktualizację postępów poczynionych przez te dwa państwa. Po trzecie, w ramach przygotowywania szczytu UE i Bałkanów Zachodnich, który odbędzie się w Zagrzebiu w maju tego roku, Komisja przedstawi plan rozwoju gospodarczego i inwestycji w regionie” – podkreślił Olivér Várhelyi, Komisarz ds. sąsiedztwa i rozszerzenia.

Główne punkty propozycji KE:

  • Należy wzmocnić wiarygodność za pośrednictwem jeszcze uważniejszego skupienia się na zasadniczych reformach, rozpoczynając od rządów prawa, funkcjonowania demokratycznych instytucji oraz administracji publicznej w państwach kandydujących, a także na ich gospodarce.
  • Należy poszerzyć możliwości dialogu politycznego i strategicznego na wysokim szczeblu poprzez organizowanie regularnych szczytów UE i państw regionu Bałkanów Zachodnich oraz intensyfikację kontaktów na szczeblu ministerialnym.
  • Państwa członkowskie powinny bardziej systematycznie angażować się w monitorowanie i weryfikowanie procesu akcesyjnego.
  • Podzielenie rozdziałów negocjacyjnych na sześć grup tematycznych: reformy zasadnicze; rynek wewnętrzny; konkurencyjność i wzrost gospodarczy sprzyjający włączeniu społecznemu; zielona agenda i zrównoważona łączność; zasoby, rolnictwo i spójność; stosunki zewnętrzne.
  • Negocjacje dotyczące reform zasadniczych zostaną otwarte jako pierwsze i zamknięte jako ostatnie. Postępy w tym obszarze będą determinować ogólne tempo negocjacji. Ramy czasowe między otwarciem grupy tematycznej a zamykaniem poszczególnych rozdziałów powinny być ograniczone (najlepiej do jednego roku) w zależności od postępów reform.
  • Jaśniejszy sposób informowania o tym, czego UE oczekuje od kandydujących państw na poszczególnych etapach procesu. KE ma w przystępniejszy sposób wyjaśniać, z jakimi pozytywnymi skutkami wiążą się postępy w obszarze reform, oraz z jakie będą negatywne skutki w przypadku braku postępów.
  • Lepsze określenie warunków koniecznych do tego, aby kraje kandydujące czyniły postępy na drodze akcesyjnej.

Komisja ma nadzieję, że państwa członkowskie zatwierdzą wniosek równolegle z wyrażeniem zgody na otwarcie negocjacji w sprawie przystąpienia Macedonii Północnej i Albanii, przed szczytem UE i Bałkanów Zachodnich, który odbędzie się w Zagrzebiu w dniach 6–7 maja 2020. Komisja przygotuje na szczyt propozycję, w jaki sposób przyspieszyć inwestycje, integrację społeczno-ekonomiczną i poprawę w zakresie praworządności w regionie Bałkanów Zachodnich. Wszystko zatem wskazuje na to, że rok 2020 będzie kluczowym dla relacji na linii UE – Bałkany Zachodnie.


Podstawowe fakty:

  • Unijne firmy to najwięksi inwestorzy w krajach Bałkanów Zachodnich – wartość ich inwestycji w latach 2014 – 2018 wyniosła 12,7 mld EUR;
  • Bałkany Zachodnie to rynek liczący 18 milionów konsumentów;
  • W 2018 roku wartość wzajemnych obrotów handlowych pomiędzy UE a krajami Bałkanów Zachodnich wyniosła 54 mld EUR;
  • Dla każdego z państw Bałkanów Zachodnich (Serbia, Bośnia i Hercegowina, Albania, Macedonia Północna, Czarnogóra, Kosowo) Unia Europejska jest największym partnerem handlowym.

 

Na podst. materiałów prasowych KE


Siedziba firmy

ul. Świerkowicka 36
43-502 Czechowice-Dziedzice
POLSKA

+48 32 780 1111

+48 537 400 651

office@3cargo.com

Polityka prywatnościKlauzula informacyjna

Oddział firmy

Rokszyce II 10a
97-371 Piotrków Trybunalski
POLSKA

+48 793 657 676

w.maska@3cargo.com


Pozostańmy w kontakcie

Dołącz do środowiska ludzi z pasją! Śledź nasze kanały w mediach społecznościowych, dziel się swoimi opiniami i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami oraz ciekawostkami z branży TSL.



Copyright © 3 CARGO 2017 | Realizacja: Grabowski Sound & Image