Rusza Protest69 – kierowcy ciężarówek odpowiadają na policyjną akcję „TIR”

17 sierpnia 2018by 3CARGO
protest69-1280x812.jpg
Na polskich drogach możemy dziś spodziewać się utrudnień. Kierowcy samochodów ciężarowych w odpowiedzi na policyjną akcję „TIR” organizują własny protest.

 

Trwająca od 3 sierpnia policyjna akcja „TIR”, polegająca na wzmożonych kontrolach samochodów ciężarowych, spotkała się z gorącą reakcją ze strony kierowców ciężarówek. Akcję, podczas której policjanci karzą kierowców „TIR-ów” mandatami m.in. za blokowanie ruchu przez bardzo długie wyprzedzanie, określono mianem nagonki.

Przypomnijmy, że już w pierwszych 5 dniach trwania akcji „TIR” policjanci w całym kraju przeprowadzili około 3880 kontroli i ujawnili ponad 600 wykroczeń. Jak podała Komenda Główna Policji – w 328 przypadkach kierowcy ciężarówek wyprzedzali mimo zakazu, a w 289 przypadkach utrudniali i tamowali ruch m.in. przez trwający bardzo długo manewr wyprzedzania.

Kierowcy ciężarówek uważają akcję „TIR” za zwyczajnie niesprawiedliwą. Kodeks nie definiuje precyzyjnie, kiedy wyprzedzanie jest wyprzedzaniem, a kiedy to wykroczenie pod pięknie brzmiącą nazwą ,,zbyt długie wyprzedzanie” to doprowadza do tego że funkcjonariusz sam ustala sobie swoje normy, może to być 40 sek ale może to być również i 30 jak i 20 sekund trwania manewru, co w konsekwencji wprowadza nie uregulowany prawnie zakaz wyprzedzania! – tłumaczą na swojej stronie www.protest69.pl organizatorzy protestu.

Jak będzie wyglądał strajk kierowców ciężarówek?
Spedycja Międzynarodowa i Krajowa
Logo protestu. Źródło: www.protest69.pl

Dzisiejszy protest ma swoją formułą przypominać strajk włoski. W godzinach od 7:00 do 20:00 samochody ciężarowe pojadą o 10 km wolniej niż maksymalna dopuszczalna prędkość na danej drodze. Założenie protestu to jazda z prędkością 69km/h autostradami, 60km/h poza nimi oraz 40km/h w terenie zabudowanym. Podobno zawsze pędzimy jak szaleni, pokażmy im jak by wyglądała codzienność z nadgorliwymi kierowcami ciężarówek – piszą organizatorzy przewidując jednocześnie, że wolniejsza jazda oraz wystrzeganie się wyprzedzania na drogach dwujezdniowych spowodują korki, szczególnie przy węzłach autostradowych dużych miast, bowiem osobówki nie będą mogły włączyć się do ruchu.

Uczestnicy protestu będą mieli na swoich pojazdach umieszczone logo akcji lub też kamizelkę odblaskową przywiązaną do klamki albo bocznego lusterka.


Jakie są postulaty kierowców?

Jak podkreślają organizatorzy Protest69 – akcja ma na celu dobro oraz interes wszystkich użytkowników dróg, nie tylko kierowców pojazdów ciężarowych.

Postulaty protestujących kierowców są następujące:

1. Uregulowanie prawne ,,zbyt długiego manewru wyprzedzania” na poziomie powyżej 50 sekund.

2. Zakończenie akcji „TIR” do czasu prac legislacyjnych nad postulatem z punktu 1.

3. Powtórna analiza częstotliwości i miejsc występowania zakazów wyprzedzania, gdyż jest ich w naszej ocenie zbyt dużo.

4. Zmiana obecnych zakazów wyprzedzania na autostradach, obwodnicach i drogach ekspresowych na zakazy godzinowe (obowiązujące w godzinach największego ruchu).

5. Włączenie do kodeksu ruchu drogowego przepisu karzącego za utrudnianie manewru wyprzedzania (poprzez przyspieszanie przez pojazd, który jest wyprzedzany lub utrzymywanie niezmiennej prędkości jeśli przeszkadza ona w płynnym zakończeniu manewru przez wyprzedzającego).

6. Włączenie w system szkoleń i uzyskiwania prawa jazdy kategorii C + E oraz kwalifikacji zawodowej edukacji z zakresu kultury na drodze w szczególności:
– nauki iż wymuszanie podczas manewru wyprzedzania (tzw. Wyjazd przed maskę) stwarza wyjątkowe zagrożenie w ruchu.
– nauki iż będąc wyprzedzanym mamy obowiązek zredukować prędkość o przynajmniej 3 km/h

7. Wprowadzenie kar za wjazd przed samochód ciężarowy i celowe gwałtowne wyhamowanie takiego zestawu (uznanie za dowód nagrania z rejestratora jazdy), z powodu niebezpieczeństwa, jakie powoduje ten manewr, postulujemy za jego wykonanie odebranie prawa do prowadzenia pojazdów na okres pół roczny.

8. Wprowadzenie do nauki prowadzenia pojazdów wszystkich kategorii uświadomienia, jak wygląda proces hamowania załadowanym zestawem (ciągnik+Naczepa/przyczepa), aby pokazać jak groźne może być nagłe wyhamowanie takiego pojazdu i jakie konsekwencje może nieść dla innych uczestników ruchu).


Akcja zatacza coraz szersze kręgi

Pokażmy że potrafimy się zjednoczyć, dziś by walczyć o zakazy, jutro by walczyć o lepsze warunki pracy!! (…) Zapraszajcie znajomych, oznaczajcie ich w poście, udostępniajcie wydarzenie. Pokażmy że nie tylko górnicy i lekarze potrafią walczyć o swoje !!! – nawołują organizatorzy Protest69. Jak się okazuje, ich zachęty są skuteczne.

Facebookowy funpage protestu w ciągu zaledwie kilku dni zyskał ponad 2 tyś polubień, powstała strona internetowa akcji, a o samym wydarzeniu zaczęły rozpisywać się media.

My także postanowiliśmy sprawdzić, czy kierowcy samochodów ciężarowych, którzy przyjeżdżają na załadunek lub rozładunek do Centrum Obsługi Towarów Celnych w Czechowicach-Dziedzicach wiedzą o proteście i czy zamierzają się do niego przyłączyć.

W ciągu ostatnich trzech dni zapytaliśmy o to 24 polskich kierowców. Wyniki tej mini sondy wskazują wyraźnie na to, że akcja cieszy się znaczną popularnością i wsparciem ze strony tej grupy zawodowej, a nas faktycznie czekają dzisiaj w wielu miejscach utrudnienia w ruchu i możliwe opóźnienia w dostawach.

 

Spedycja Międzynarodowa i Krajowa


Siedziba firmy

ul. Świerkowicka 36
43-502 Czechowice-Dziedzice
POLSKA

+48 32 780 1111

+48 537 400 651

office@3cargo.com

Polityka prywatnościKlauzula informacyjna

Oddział firmy

Rokszyce II 10a
97-371 Piotrków Trybunalski
POLSKA

+48 793 657 676

w.maska@3cargo.com


Pozostańmy w kontakcie

Dołącz do środowiska ludzi z pasją! Śledź nasze kanały w mediach społecznościowych, dziel się swoimi opiniami i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami oraz ciekawostkami z branży TSL.



Copyright © 3 CARGO 2017 | Realizacja: Grabowski Sound & Image