Brytyjczycy oficjalnie poinformowali UE, że nie zamierzają starać się o przedłużenie okresu przejściowego. Kontrole graniczne dla unijnych towarów importowanych do Wielkiej Brytanii zostaną wprowadzone etapami, aby dać przedsiębiorstwom dotkniętym przez pandemię więcej czasu na przygotowania.
Spis treści:
Nie będzie przedłużenia okresu przejściowego Brexitu poza datę 31 grudnia 2020 r., co oznacza, że Unia Europejska i Wielka Brytania mają zaledwie 6 miesięcy na to, by wynegocjować warunki i zawrzeć umowę regulującą m.in. kwestie wzajemnej wymiany handlowej, by uniknąć bezumownego wyjścia Wielkiej Brytanii ze struktur unijnych. Rząd brytyjski, uznając negatywny wpływ koronawirusa na zdolność przedsiębiorstw do przygotowania się na nadchodzące zmiany, podjął decyzję o wprowadzeniu nowych kontroli granicznych w trzech etapach:
Przedsiębiorcy importujący towary standardowe będą musieli przygotować się na podstawowe wymagania celne i będą mieli sześć miesięcy na złożenie zgłoszeń celnych do HMRC. Taryfy celne i związane z nimi opłaty celne będą obowiązywać we wszystkich importach od 1 stycznia 2021, ale przewidziana jest możliwość odroczenia płatności do momentu złożenia zgłoszenia celnego. Deklaracje bezpieczeństwa i ochrony nie będą wymagane przez sześć miesięcy dla wszystkich towarów. Przedsiębiorcy będą jednak musieli rozważyć inne kwestie, jak chociażby sposób rozliczania podatku VAT od importu.
Przedsiębiorcy sprowadzający do Wielkiej Brytanii towary objęte kontrolą, takie jak tytoń i toksyczne chemikalia, będą musieli wypełnić pełne zgłoszenie celne, zgodnie z wymogami dotyczącymi towarów przemieszczanych do Wielkiej Brytanii z zagranicy. To samo dotyczy importu żywych zwierząt oraz roślin i produktów roślinnych wysokiego ryzyka – importerzy będą zobowiązani posiadać uprzednie zgłoszenie i dokumentację zdrowotną. Import produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego wysokiego ryzyka (ABP) będzie również wymagał uprzedniego powiadomienia. Kontrole dokumentów będą przeprowadzane zdalnie, a kontrole fizyczne towarów wysokiego ryzyka będą odbywać się w miejscu przeznaczenia lub w innych autoryzowanych obiektach.
Wszystkie importy produktów pochodzenia zwierzęcego (POAO) – na przykład mięsa, karmy dla zwierząt domowych, miodu, mleka lub produktów jajecznych – oraz roślin i produktów roślinnych podlegających regulacjom, również będą wymagały uprzedniego zgłoszenia i odpowiedniej dokumentacji zdrowotnej.
Obowiązek składania pełnych deklaracji i uiszczenia opłaty celnej zgodnie z obowiązującą taryfą będzie dotyczyć wszystkich importów. Zostaną wprowadzone pełne deklaracje bezpieczeństwa i ochrony, a w przypadku towarów objętych SPS nastąpi zwiększenie liczby kontroli fizycznych i pobierania próbek: kontrole zwierząt, roślin i ich produktów będą odbywać się w punktach kontroli granicznej.
Rząd brytyjski zapowiada także nowy pakiet wsparcia w wysokości 50 milionów funtów, który ma za zadanie zwiększyć możliwości sektora pośredników celnych – w tym brokerów celnych, spedytorów i operatorów paczek ekspresowych – zapewniając przedsiębiorstwom pomoc w adaptowaniu się do nowych wymogów, które wejdą w życie w lipcu 2021 roku. Środki te mają wesprzeć sektor pośredników w procesach rekrutacji, szkoleń i dostarczania sprzętu informatycznego do obsługi zgłoszeń celnych.
Zapowiadana jest także budowa nowych obiektów granicznych w Wielkiej Brytanii, by umożliwić sprawne przeprowadzanie wymaganych kontroli celnych, sanitarnych i fitosanitarnych, oraz ukierunkowane wsparcie dla portów celem budowy nowej infrastruktury. Tam, gdzie w portach nie ma miejsca na nową infrastrukturę, rząd zapowiada budowę nowych terenów śródlądowych, w których będą przeprowadzane kontrole i inne działania. Wszystko to w konsultacji z brytyjskimi portami, by ustalić, jaka infrastruktura jest wymagana.
Graniczny model operacyjny zostanie opublikowany w lipcu 2020 roku.
Na podst. gov.uk
Firma transportowa 3CARGO zachęca do zapoznania się z innymi artykułami. Spedycja międzynarodowa – odkryj jej tajniki!
- EKSPERT RADZI – Nowe udogodnienia w transporcie z i do Turcji
- EKSPERT RADZI – transport międzynarodowy w czasach pandemii
- EKSPERT RADZI – Oferta transportowa