Serbia – opóźnienia w odprawach celnych. Co dalej?

19 kwietnia 2019by 3CARGO
odprawy-celne-w-Serbii-1280x812.jpg
Narasta problem opóźnień w odprawach na terenie serbskich urzędów celnych, a co za tym idzie – rosną koszty. Podpowiadamy polskim eksporterom, co zrobić, by je zminimalizować.

 

Plomby i lokalizatory używane przez serbskie służby celne (fot. materiał od partnera serbskiego)Jak bumerang powraca temat elektronicznych lokalizatorów GPS, które stanowią nową broń  serbskiej służby celnej w walce z przemytem, przekraczaniem dopuszczalnego tonażu oraz z nielegalną migracją. Jak informowaliśmy już w marcu, rozwiązanie polega na umieszczaniu na pojazdach ciężarowych poruszających się na terytorium Serbii lokalizatorów GPS w celu kontrolowania trasy pojazdów. Lokalizatory umieszczane są przez celnika na samochodzie tuż obok plomby i uniemożliwiają otwarcie samochodu bez uruchomienia alarmu w centrali służb celnych nadzorującej cały ruch ciężarowy.

Już na etapie testowania nowego systemu, kiedy to lokalizatory umieszczane były tylko na losowo wybranych pojazdach, swoje wątpliwości zgłaszało środowisko przewoźników oraz pracownicy służb celnych. Obowiązkowe zamieszczanie lokalizatorów na pojazdach ciężarowych wjeżdżających do kraju, jak również na tych przemieszczających się pomiędzy urzędami celnymi na terenie Serbii oznacza spore opóźnienia w odprawach celnych, a co za tym idzie – zakłócenia w łańcuchach dostaw.

 

Zmiany szczególnie dotkliwie odczują małe firmy transportowe.

 

Serbska branża logistyczna bije na alarm – nowe regulacje mogą przyczynić się do upadku małych firm z sektora TSL, wzrostu cen frachtu, a w dłuższej perspektywie nawet do spowolnienia gospodarczego. Problem jest pilny, ponieważ liczba ciężarówek z lokalizatorami systematycznie wzrasta każdego dnia. Choć na chwilę obecną nie ma jeszcze oficjalnego potwierdzenia ze strony organów celnych odnośnie dnia, w którym lokalizatory staną się obowiązkowe dla każdego pojazdu ciężarowego, opóźnienia już teraz są dotkliwie odczuwane przez firmy logistyczne, a co za tym idzie – przez importerów i eksporterów. Zdaniem ekspertów większe firmy logistyczne z Serbii ostatecznie dopasują się do nowych rozwiązań, jednak bez wątpienia odbije się to na klientach, którzy będą musieli ponieść koszty w postaci rosnących cen za usługi transportowe.

 

Co to oznacza dla polskich firm?

 

Dla polskich eksporterów wysyłających swoje towary do Serbii oraz innych krajów bałkańskich (takich, jak Macedonia, Kosowo czy Albania) nowe regulacje oznaczają jedno – możliwe wydłużenie czasu tranzytu o 1-2 dni oraz prawdopodobny wzrost kosztów, związany z wydłużającym się postojem samochodów ciężarowych na oddziałach celnych.

 

Co można zrobić, by zminimalizować koszty?

 

Działając w interesie własnym, jak i swoich klientów, 3CARGO wspólnie ze swoim serbskim partnerem na bieżąco monitoruje sytuację i wprowadza w życie rozwiązania pozwalające na zminimalizowanie dodatkowych kosztów dla swoich klientów.

PROPONOWANE najlepsze ROZWIĄZANIE
W związku z zaistniałą sytuacją informujemy i zachęcamy do skorzystania z możliwości clenia towarów (dot. transportów drobnicowych) na terenie Belgradu.

KORZYŚĆ
Pozwoli to zaoszczędzić czas, jaki samochód musiałby spędzić na urzędzie celnym w oczekiwaniu na lokalizator oraz związane z tym koszty (które z reguły wahają się w granicach 150 EUR za dobę postoju).

ALTERNATYWA
Ponadto pragniemy poinformować, że alternatywnym rozwiązaniem w przypadku transportu do pozostałych krajów bałkańskich jest transport z pominięciem Serbii, jako kraju tranzytowego. To oczywiście także może się wiązać z wydłużeniem czasu tranzytu, ale zapewniamy, że nasi spedytorzy analizują skrupulatnie każde zlecenie w celu dobrania oferty, która będzie dla klienta najkorzystniejsza czasowo i cenowo.

 

Z kim się kontaktować w razie problemów?

 

lokalizatory serbia
Plomby i lokalizatory stosowane przez serbskie służby celne (fot. materiał od partnera serbskiego).

Ministerstwo Finansów Serbii informuje, że w razie potrzeby pomocy technicznej należy skontaktować się z:
Call Center:
Telefon: 064/97-98-913
E-mail: reklamacije.UCRS@govtax.eu
Nad prawidłowym montażem i demontażem, a także odczytem lokalizatorów elektronicznych, czuwa Centrum Dowodzenia Administracji Celnej.
Centrum dowodzenia:
Telefon: 011/20-15-800 wew. 11258
E-mail: ozsk_kc@carina.rs
W przypadku, gdy stwierdzono, że pojazd nie posiada lokalizatora lub gdy stwierdzono wadliwość założonego urządzenia należy niezwłocznie poinformować / skontaktować się z koordynatorem.
Koordynator – Ivan Pejović
Telefon: 064/858-26-10

Powyższa publikacja została stworzona w celu informacyjnym i dotyczy opisu obecnej sytuacji na terytorium Serbii, która ma bezpośredni negatywny wpływ na płynność i terminowość obsługi polskich eksportów do wspomnianych krajów bałkańskich. Firma 3CARGO proponuje proste rozwiązanie, które ma na celu zminimalizowanie dodatkowych kosztów związanych z zaistniałą niezależnie od branży TSL sytuacją.

Zachęcamy do współpracy.


Siedziba firmy

ul. Świerkowicka 36
43-502 Czechowice-Dziedzice
POLSKA

+48 32 780 1111

+48 537 400 651

office@3cargo.com

Polityka prywatnościKlauzula informacyjna

Oddział firmy

Rokszyce II 10a
97-371 Piotrków Trybunalski
POLSKA

+48 793 657 676

w.maska@3cargo.com


Pozostańmy w kontakcie

Dołącz do środowiska ludzi z pasją! Śledź nasze kanały w mediach społecznościowych, dziel się swoimi opiniami i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami oraz ciekawostkami z branży TSL.



Copyright © 3 CARGO 2017 | Realizacja: Grabowski Sound & Image