firma transportowa
Ruszył kluczowy etap budowy terminala kontenerowego T3 Baltic Hub w Gdańsku. W dniu 5 czerwca wykonawca inwestycji – grupa Budimex – wmurował kamień węgielny pod trzecie nabrzeże głębokowodne. Dzięki rozbudowie gdański terminal stanie się jednym z największych w Europie.

Rozpoczęta w 2022 roku inwestycja, której szacunkowa wartość wynosi ponad miliard PLN, nie tylko zwiększy możliwości przeładunkowe Baltic Hub z 3 do 4,5 mln TEU rocznie, ale także wzmocni pozycję Polski jako istotnego węzła transportowego. T3 Baltic Hub, który ma zostać ukończony w III kwartale przyszłego roku, będzie jednym z największych obiektów tego typu w Europie (największym w rejonie Morza Bałtyckiego), z możliwością obsługi największych statków kontenerowych na świecie.

Poprawa strategicznego położenia Polski

Jak podkreślił prezes Budimeksu Artur Popko, T3 Baltic Hub to kluczowa inwestycja dla regionu i całego Morza Bałtyckiego, która poprawi strategiczne położenie Polski. Powiększy ona także możliwości rozładunkowe gdańskiego terminala, co zwiększy przychody państwa. Polska w 2022 roku uzyskała z polskich portów 58 mld zł z tytułu opłat, podatków, ceł i kwota ta znacząco wzrośnie. T3 będzie jedynym głębokowodnym portem morskim w krajach bałtyckich, co umożliwi uruchomienie bezpośrednich połączeń z kontynentem azjatyckim. To wpłynie pozytywnie na rozwój handlu na Bałtyku, a także rozwój gospodarczy Polski.

Na podst. wnp.pl

< Wróć do wpisów