Co to jest transport nienormatywny i jakie towary obejmuje?

Transport nienormatywny dotyczy przewozu ładunków, które powodują przekroczenie standardowych wymiarów i masy, których wartości dopuszczalne regulowane są przepisami drogowymi. W uproszczeniu, w Polsce dozwolone wymiary i masa ciągnika siodłowego z naczepą wynoszą: 16,50 m (długość) x 2,55 m (szerokość) x 4,0 m (wysokość) oraz 40 t. Przekroczenie któregokolwiek z parametrów skutkować będzie koniecznością posiadania przez przewoźnika zezwolenia na przejazd.

Przykładem towarów najczęściej wymagających organizacji transportu nienormatywnego są maszyny i urządzenia, pojazdy specjalne (np. specjalistyczne wozy strażackie), konstrukcje, rury, profile stalowe, zbiorniki oraz turbiny wiatrowe (śmigła, gondole, segmenty wieży). 

Pojazdy do przewozu ładunków nienormatywnych należą do najbardziej zaawansowanych technicznie, a naczepy produkowane są w limitowanych ilościach, czasem wg konkretnego zamówienia firmy transportowej. W celu optymalizacji efektywności, kosztów, bezpieczeństwa i czasu transportu, warto zaufać osobie doświadczonej w branży transportów nienormatywnych, która bazując na znajomości dostępnego sprzętu, uwarunkowań prawnych związanych z transportem w poszczególnych krajach na trasie przejazdu, dobierze optymalny sprzęt dla transportowanego ładunku.

Jakie wymagania muszą być spełnione, aby zrealizować transport nienormatywny?

Transport nienormatywny wymaga specjalnych pozwoleń, odpowiednio przystosowanych pojazdów oraz szczegółowego planowania trasy. Od 13 marca 2021, w Polsce wyróżnia się 5 kategorii zezwoleń, których wydanie uzależnione jest m.in. od całkowitej wagi pojazdu, nacisku na poszczególne osie, szerokości, długości oraz wysokości pojazdu wraz z ładunkiem. Bez pozwolenia transport towarów wielkogabarytowych na drogach publicznych nie jest możliwy.

Jakie usługi oferuje 3CARGO w zakresie transportu nienormatywnego?

3CARGO oferuje kompleksowe usługi transportu nienormatywnego, w tym doradztwo, planowanie trasy, uzyskiwanie zezwoleń oraz koordynację całego procesu transportu. Dzięki naszym doświadczeniom i zaangażowaniu zapewniamy bezproblemowy przewóz nawet najbardziej wymagających ładunków.

Rolą dyspozytora jest wyznaczenie trasy przejazdu (jeśli nie została narzucona odgórnie w zezwoleniu), uzyskanie stosownych zezwoleń, zorganizowanie pilotażu cywilnego, a w razie potrzeby także policyjnego, dokonanie objazdu i pomiaru trasy przejazdu, ekspertyz mostowych, a nawet demontażu i ponownego montażu elementów infrastruktury drogowej. Nasza firma dysponuje bazą danych środków transportowych dostosowanych nawet do najmniej standardowych potrzeb, a nasz specjalista posiada kilkunastoletnie doświadczenie w organizacji przewozów nienormatywnych. Z dumą realizowaliśmy kompleksową budowę linii transportowej z kopalni do elektrociepłowni ELEM, BITOLA w Macedonii, dostawy wyposażenia Elektrowni Yenikoy w Turcji oraz zorganizowaliśmy skomplikowany pod kątem celnym i logistycznym transport kompletnej linii produkcyjnej z miejscowości Svilajnac w Serbii.