Agencja Bloomerg opublikowała listę najatrakcyjniejszych rynków wschodzących 2018 roku. W pierwszej czwórce znalazły się Polska i Turcja.

W badaniu specjaliści z Bloomerg wzięli pod uwagę 20 krajów, których gospodarki wciąż się rozwijają i charakteryzują się przy tym szybkim tempem wzrostu. Analiza opierała się na szeregu wskaźników, takich jak wzrost gospodarczy, rentowność obligacji, wycena rynkowa aktywów czy pozycja w ratingach wypłacalności.

Wnioski z analiz wskazują jednoznacznie, że w roku 2018 najatrakcyjniejszymi rynkami wschodzącymi są Meksyk i Turcja, które zajęły odpowiednio pierwsze i drugie miejsce w rankingu. Oba kraje zawdzięczają swoją pozycję m.in. wysokim stopom procentowym, atrakcyjnym z punktu widzenia inwestorów. Ponadto efektywne kursy walutowe Meksyku i Turcji są bardziej konkurencyjne niż średnia z ostatnich 10 lat. Jak podkreślają specjaliści – dla tych, którzy poszukują szans na dobrze rokujące inwestycje, Meksyk i Turcja to doskonała okazja, ponieważ oba kraje są stosunkowo tanie, a jednocześnie mają solidne podstawy i dają szansę na wysoki zysk. Pięcioletnie obligacje rządowe Turcji dają rentowność na poziomie 13%, Meksyku – 7,5%. Dla porównania rentowność obligacji chińskich wynosi około 3,9%.

Polska w rankingu Bloomerg ulokowała się na wysokiej 4 pozycji tuż za Czechami (poz. 3) i przed takimi gospodarkami, jak Malezja (poz. 5), Korea (poz. 6) czy Węgry (poz. 7). Ostatnie miejsca w rankingu przypadły krajom azjatyckim. Indie zajęły ostatnią 20 pozycję, a przed nimi znalazły się Chiny (poz. 19), Indonezja (poz. 18), Filipiny (poz. 17) oraz Tajlandia (poz. 16). Zdaniem ekspertów kraje azjatyckie wypadają dość drogo na tle pozostałych gospodarek. Szacunki sugerują, że ich dalszy wzrost gospodarczy nie będzie tak szybki, jak w ostatniej dekadzie, ale waluty i aktywa azjatyckie prawdopodobnie pozostaną stabilne.

Badaniami objętych zostało 20 z 24 gospodarek znajdujących się na liście rynków wschodzących MSCI (MSCI Emerging-Market Index). Grecja została wykluczona ze względu na swoją obecność w strefie Euro, natomiast Egipt, Katar i Pakistan ze względu na ograniczony dostęp do danych.

Na podst. Bloomerg

< Wróć do wpisów