Turcja – importujemy więcej, wysyłamy mniej

17 września 2019by 3CARGO
import-turcja-1280x812.jpg
Dane statystyczne za pierwsze półrocze 2019 roku potwierdzają trend niekorzystny dla polskich eksporterów – rosnący polski deficyt w wymianie handlowej z Turcją i spadek polskiego eksportu.

 

Nieco ponad 973 mln EUR – to wartość towarów eksportowanych z Polski do Turcji w okresie od stycznia do czerwca 2019. W porównaniu z analogicznym okresem 2018 roku polski eksport zanotował znaczący spadek – o 34,4% (z blisko 1,5 mld EUR). To niezbyt dobra wiadomość dla polskich eksporterów niewspółpracujących z partnerami Tureckimi.

Zgoła odmiennie wygląda sytuacja w przypadku importu z Turcji. W pierwszych 6 miesiącach tego roku polscy przedsiębiorcy sprowadzili z tego kraju do Polski towary o łącznej wartości nieco ponad 2 mld EUR, co oznacza wzrost o 8,6% w stosunku do pierwszego półrocza 2018 roku.

Dane te wskazują na zahamowanie wzrostowego trendu we wzajemnych obrotach, który można było obserwować w latach poprzednich, przy jednoczesnym wzroście polskiego deficytu. Ma to związek z trudnościami, z którymi turecka gospodarka zmagała się w zeszłym roku. Istotne osłabienie wartości liry tureckiej z jednej strony wpłynęło na wzrost atrakcyjności cenowej towarów tureckich, co wraz z coraz lepszą znajomością rynku pobudza polski import, z drugiej zaś osłabiło siłę nabywczą tureckiej waluty, co dla polskich eksporterów oznacza jedno – spadek liczby zamówień i negocjacje cenowe.

Jest jednak szansa na odwrócenie tego trendu w związku ze wzmacnianiem się liry tureckiej w stosunku do euro, które można było zaobserwować w ostatnich miesiącach. Zdaniem specjalistów turecka gospodarka najgorsze ma już za sobą i wkracza obecnie w fazę stabilizacji.

Więcej na ten temat w naszym wywiadzie z prezesem Polsko-Tureckiej Izby Gospodarczej, panem Markiem Nowakowskim – POLSKO-TURECKA WSPÓŁPRACA GOSPODARCZA – PERSPEKTYWY DLA POLSKICH FIRM W 2019 ROKU.

Na podst. PTCOC, GUS


Siedziba firmy

ul. Świerkowicka 36
43-502 Czechowice-Dziedzice
POLSKA

+48 32 780 1111

+48 537 400 651

office@3cargo.com

Polityka prywatnościKlauzula informacyjna

Oddział firmy

Rokszyce II 10a
97-371 Piotrków Trybunalski
POLSKA

+48 793 657 676

w.maska@3cargo.com


Pozostańmy w kontakcie

Dołącz do środowiska ludzi z pasją! Śledź nasze kanały w mediach społecznościowych, dziel się swoimi opiniami i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami oraz ciekawostkami z branży TSL.Copyright © 3 CARGO 2017 | Realizacja: Grabowski Sound & Image