Przedsiębiorco, zaktualizuj upoważnienia do czynności celnych!

10 października 2018by 3CARGO
system-ais-import-powiązanie-podmiotu-z-reprezentantem-1280x812.jpg
Już niedługo obsługa zgłoszeń importowych dokonywana będzie wyłącznie w systemie AIS/IMPORT. Warto się do tego odpowiednio przygotować, by uniknąć niespodzianek.

 

W związku z planowanym na dzień 31 października 2018 roku wygaszeniem systemu CELINA i przejściem na pełną obsługę zgłoszeń celnych w systemie AIS/IMPORT, Departament Ceł przypomina o konieczności pilnego dokonania rejestracji lub aktualizacji powiązań podmiotu z reprezentantem.

Każdy podmiot, który zajmuje się importem, a czynności celne zleca np. agencji celnej, musi mieć zarejestrowaną w systemach celnych reprezentację – wyjaśnia Magdalena Dudek z Agencji Celnej 3CARGO. – Bez ważnego upoważnienia, którego oryginał lub potwierdzona notarialnie kopia muszą zostać wysłane wraz z wnioskiem rejestracyjnym do Centralnej Rejestracji w Poznaniu, agencja celna, która dotychczas odprawiała importowane przez klienta towary, nie będzie mogła kontynuować dla niego tej usługi.

Ważne zarejestrowane i aktualne pełnomocnictwo

Pełnomocnik, by móc skutecznie realizować zadania, do których został upoważniony, musi być w stanie wylegitymować się w każdym czasie i na każde żądanie organu (sądu, kontrahenta, itp.) dokumentem, który potwierdza zakres tego pełnomocnictwa. W przypadku, gdy pełnomocnik podczas dokonywania zgłoszeń celnych powoła się na dane rejestracyjne, które nie zostały zaktualizowane, będzie to skutkować negatywną walidacją i odrzuceniem zgłoszenia celnego.

Obecnie wszystkie czynności celne dokonują się w systemach elektronicznych i dokumenty, które do tych systemów nie zostaną wprowadzone, są dla nich niewidoczne – tłumaczy Magdalena Dudek. – Dlatego też musimy dostosować się do nowych wymogów. W  przeciwnym razie obsługa zgłoszeń celnych realizowana w imieniu klientów przez pełnomocników bez zarejestrowanej reprezentacji będzie niemożliwa. Czasu na dokonanie rejestracji bądź aktualizacji powiązania w systemach celnych pozostało coraz mniej, a czas obsługi wniosków przez organy celne wydłuża się znacznie w związku z ich masowym napływem. Wszyscy chcą zdążyć z załatwieniem tych formalności w terminie.

Szczegółowe informacje dotyczące rejestracji lub aktualizacji powiązań podmiotu z reprezentantem w usłudze e-Klient można znaleźć na stronie Platformy Usług Elektronicznych Służby Celnej. Klienci 3CARGO korzystający z usług Agencji Celnej 3CARGO mogą kontaktować się z pracownikami agencji w celu uzyskania dalszych informacji.

 


System AIS/IMPORT został uruchomiony w grudniu 2017 roku i jest systemem przeznaczonym do obsługi procesów biznesowych związanych z importem towarów. Jest on jednym z komponentów Programu e-Cło, tak więc jego założenia są zintegrowane ze środowiskiem SISC. System AIS/IMPORT umożliwia przesyłanie i obsługę zgłoszeń celnych (standardowych, uproszczonych i uzupełniających), powiadomień o przedstawieniu towaru przy wpisie do rejestru zgłaszającego (PWD) oraz deklaracji do czasowego składowania (DSK).


Siedziba firmy

ul. Świerkowicka 36
43-502 Czechowice-Dziedzice
POLSKA

+48 32 780 1111

+48 537 400 651

office@3cargo.com

Polityka prywatnościKlauzula informacyjna

Pozostańmy w kontakcie

Dołącz do środowiska ludzi z pasją! Śledź nasze kanały w mediach społecznościowych, dziel się swoimi opiniami i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami oraz ciekawostkami z branży TSL.Nasi partnerzy:  Pall-Ex . PTCOCRIG Katowice . ABITBalkan Express . Igoria Trade 

Copyright © 3 CARGO 2017 | Realizacja: Grabowski Sound & Image

Dołącz do subskrybentów! Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami i ofertami, otrzymuj wartościowe porady i zyskaj dostęp do korzystnych promocji!

*  *  *

Tak, chcę dołączyć do CARGOpoczty (możesz zrezygnować w dowolnej chwili).

FreshMail.pl