3CARGO – Twoje wsparcie logistyczne w eksporcie

30 października 2018by 3CARGO
polski-eksport-wzrost-3CARGO-1280x812.jpg
Według wstępnych danych GUS, w okresie od stycznia do sierpnia 2018 eksport towarów z Polski osiągnął poziom o 6,7% wyższy niż przed rokiem, mimo to wciąż odpowiada za niego stosunkowo niewielka grupa wiodących rodzimych firm. To dobry czas na zagraniczną ekspansję.

 

Sprzyjająca koniunktura gospodarcza oraz dobra kondycja polskich przedsiębiorstw stwarzają doskonałe warunki do rozwoju polskiego eksportu. Jak donosi Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, wśród polskich eksporterów dominują producenci:

 • pojazdów i część do nich,
 • mebli,
 • urządzeń cyfrowych,
 • żywności,
 • leków.

Tymczasem potencjał polskich firm jest znacznie większy i należy podjąć wszelkie środki, by zachęcać polskich przedsiębiorców do nawiązywania współpracy z zagranicznymi partnerami. Według raportu Deutsche Bank ponad połowa rodzimych firm nie prowadzi interesów poza Polską, a blisko jedna piąta działa jedynie w najbliższym otoczeniu (UE).

Forum PAIH EXPO

Jedną z doskonałych inicjatyw, które mają za zadanie zachęcić polskie firmy do zagranicznej ekspansji, jest Forum Wsparcia Polskiego Biznesu za Granicą PAIH EXPO, które 25-go października tego roku odbyło się po raz pierwszy. Forum cieszyło się sporym zainteresowaniem – stadion PGE Narodowy w Warszawie odwiedziło ponad 6 tys. przedsiębiorców z całej Polski. Polska Agencja Inwestycji i Handlu będąca organizatorem Forum zadbała o to, by uczestnicy mogli dogłębnie zapoznać się z biznesowymi perspektywami oraz ofertą wsparcia ich ekspansji na rynki całego świata.

Podczas swojego wystąpienia na Forum minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz zapewniała uczestników, że rząd i otoczenie instytucji publicznych pozostają do dyspozycji przedsiębiorców, którzy pragną wkroczyć ze swoimi produktami na rynki zagraniczne.

“Przygotowaliśmy instrumenty organizacyjne i finansowe po to, by biec wspólnie z Państwem, aby dotrzymać Wam kroku i zachęcić do ryzyka związanego z rozszerzaniem biznesu poza Polską. Polska gospodarka bardzo tego dzisiaj potrzebuje, a jednocześnie nigdy jeszcze nie było to tak komfortowe” – powiedziała minister Emilewicz.

Polski eksport w 2018 – dane GUS

Jak wynika ze wstępnych danych GUS, w okresie od stycznia do sierpnia 2018 roku Polska zanotowała wzrost eksportu do krajów UE o 7,1% (w tym do Niemiec o 9,3%, Czech o 6%, Francji o 7,4% oraz Niderlandów o 7,5%).

W przypadku aż 17 krajów zanotowano szybszy od przeciętnego wzrost sprzedaży polskich produktów. W rankingu królują:

 • Luksemburg (wzrost o 44%),
 • Irlandia (30,6%),
 • Słowenia (20,1%),
 • Chorwacja i Rumunia (po 17%).

W przypadku rynków pozaunijnych, polski eksport zwiększył się o:

5,8% do krajów rozwiniętych gospodarczo (w tym do Norwegii o 16,1%, do USA o 10,2% i do Izraela o 9,5%);

6,6% do krajów Wspólnoty Niepodległych Państw (w tym do Rosji o 8,7%, na Ukrainę o 5% i na Białoruś o 4%);

3,9% do krajów spoza WNP (w tym do Arabii Saudyjskiej o 18,6%, do Indii o 10,1%, do Brazylii o 10,6%, do Serbii o 6% oraz do Turcji o 2,6%).

Wśród towarów największy wzrost zanotowano w eksporcie:

 • produktów mineralnych (0 15,7%),
 • wyrobów przemysłu lekkiego (o 11,6%),
 • wyrobów przemysłu drzewno-papierniczego (o 10,5%),
 • wyrobów przemysłu elektromechanicznego (o 6,4%).
Ważne wsparcie logistyczne

Polscy przedsiębiorcy, szczególnie z sektora MŚP, coraz chętniej korzystają ze sprzyjających warunków gospodarczych oraz ze wsparcia, jakie oferują im liczne instytucje rządowe oraz pozarządowe, by rozejrzeć się za nowymi możliwościami rozwoju swoich firm.

W 3CARGO wpieramy polskie przedsiębiorstwa w rozwoju ich potencjału eksportowego dostarczając kompleksową i profesjonalną obsługę logistyczną wymiany handlowej z krajami unijnymi i pozaunijnymi. Zapoznaj się z naszymi możliwościami już dziś i przekonaj się, jak możemy pomóc Twojej firmie rozwinąć skrzydła.

Na podst. mpit.gov.pl


Siedziba firmy

ul. Świerkowicka 36
43-502 Czechowice-Dziedzice
POLSKA

+48 32 780 1111

+48 537 400 651

office@3cargo.com

Polityka prywatnościKlauzula informacyjna

Pozostańmy w kontakcie

Dołącz do środowiska ludzi z pasją! Śledź nasze kanały w mediach społecznościowych, dziel się swoimi opiniami i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami oraz ciekawostkami z branży TSL.Nasi partnerzy:  Pall-Ex . PTCOCRIG Katowice . ABITBalkan Express . Igoria Trade 

Copyright © 3 CARGO 2017 | Realizacja: Grabowski Sound & Image

Dołącz do subskrybentów! Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami i ofertami, otrzymuj wartościowe porady i zyskaj dostęp do korzystnych promocji!

*  *  *

Tak, chcę dołączyć do CARGOpoczty (możesz zrezygnować w dowolnej chwili).

FreshMail.pl