Nowe oznaczenia paliw już w tym roku!

4 lipca 2018by 3CARGO
nowe-etykiety-paliwowe-1280x812.jpg
Od października 2018 r. w Europie pojawią się nowe, specjalne i ujednolicone etykiety paliwowe. To jeden z elementów unijnej Dyrektywy z 2014 r. w sprawie rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych.

Choć informacje pozwalające kierowcom dobrać odpowiednie paliwo do swojego samochodu są już dostępne we wszystkich instrukcjach obsługi pojazdów, a także przy korkach i klapkach wlewu paliwa, to dotychczas nie były one ujednolicone dla całego obszaru UE.

Dyrektywa z 2014 roku narzuca na producentów i dostawców obowiązek wprowadzenia jednoznacznych i zharmonizowanych etykiet paliwowych na nowych pojazdach po raz pierwszy wprowadzonych na rynek lub zarejestrowanych od 12 października 2018 r.

Od tej daty nowe etykiety pojawić mają się także na wszystkich ogólnodostępnych stacjach paliw w Unii Europejskiej. Przepisy nakazują umieszczenie ich w sposób wyraźny i widoczny dla konsumentów na dystrybutorach i pistoletach do benzyny, oleju napędowego, wodoru (H2), sprężonego gazu ziemnego (CNG), skroplonego gazu ziemnego (LNG) oraz gazu płynnego (LPG). Etykiety w punktach tankowania paliwa mogą zawierać dodatkowe informacje, zgodnie z wymogami krajowymi oraz w miejscowym języku.

Jak mają wyglądać nowe etykiety paliwowe?

MagazynNad wzorami i formatem nowych etykiet pracował specjalny zespół zadaniowy, w którym znaleźli się unijni eksperci z branży samochodowej i paliwowej, przedstawiciele organizacji pozarządowych reprezentujących konsumentów, krajowych organów normalizacyjnych, rządów państw UE oraz Komisji Europejskiej.
Nowa etykieta paliwowa składa się ze specjalnego znaku identyfikacyjnego dla danego rodzaju paliwa (kółko dla benzyny, kwadrat dla oleju napędowego i XTL, romb dla paliw gazowych) oraz informacji wewnątrz znaku identyfikacyjnego o maksymalnej zawartości biokomponentów w danym paliwie.

Benzyna

Informacja wewnątrz koła dotycząca zawartości biokomponentów w benzynie oznaczona jest jako “Exx”. “E” oznacza ‘etanol’, zaś “xx” to maksymalna ilość etanolu zalecana do użycia w danym pojeździe. Przykładowo “E5” oznacza, że w pojeździe można stosować benzynę zawierającą do 5% etanolu, zaś “E10” oznacza, że w pojeździe można stosować benzynę zawierającą do 10% etanolu.

Olej napędowy

Informacja wewnątrz kwadratu dotycząca zawartości biokomponentów w oleju napędowym oznaczona jest jako “Bxx”. “B” oznacza biodiesel, natomiast “xx” to maksymalna ilość biodiesla dopuszczalna do użycia w danym pojeździe. tPrzykładowo “B7” oznacza, że w pojeździe można stosować olej napędowy zawierający do 7% biodiesla, a “B10” oznacza, że w pojeździe można stosować olej napędowy zawierający do 10% biodiesla.

Paliwa gazowe

Informacja wewnątrz rombu określa, czy pojazd może być napełniony wodorem (“H2”), sprężonym gazem ziemnym (“CNG”), skroplonym gazem ziemnym (“LNG”) lub gazem płynnym (“LPG”).

Nowe etykiety pojawią się we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej, krajach EOG (t.j. Islandii, Liechtensteinie i Norwegii), jak również w krajach należących do Europejskiego Komitetu Normalizacyjnego (CEN) i stosujących normy CEN: Macedonii, Serbii, Szwajcarii i Turcji.

Więcej informacji dla producentów i konsumentów można uzyskać pod adresem: http://www.fuel-identifiers.eu/

Magazyn


Siedziba firmy

ul. Świerkowicka 36
43-502 Czechowice-Dziedzice
POLSKA

+48 32 780 1111

+48 537 400 651

office@3cargo.com

Polityka prywatnościKlauzula informacyjna

Oddział firmy

Rokszyce II 10a
97-371 Piotrków Trybunalski
POLSKA

+48 793 657 676

w.maska@3cargo.com


Pozostańmy w kontakcie

Dołącz do środowiska ludzi z pasją! Śledź nasze kanały w mediach społecznościowych, dziel się swoimi opiniami i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami oraz ciekawostkami z branży TSL.



Copyright © 3 CARGO 2017 | Realizacja: Grabowski Sound & Image