Biała lista podatników VAT już od września!

30 sierpnia 2019by 3CARGO
biała-lista-podatników-VAT-1280x812.jpg
1-go września 2019 fiscus opublikuje tzw. białą listę podatników VAT, czyli nowy elektroniczny wykaz informacji o podatnikach podatku VAT. Co to oznacza dla firm?

Spis treści:

Jak informuje rządowy serwis informacyjny Biznes.gov.pl, biała lista ma przede wszystkim służyć firmom w celu szybszego i skuteczniejszego weryfikowania kontrahentów. Przepisy wprowadzające białą listę (DzU z 2019 r., poz. 1018) mają także za zadanie uszczelnić system podatkowy i zminimalizować ryzyko nieświadomego udziału podatników w karuzelach VAT.

W nowym wykazie będzie można sprawdzić:

  • czy kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT,
  • podstawę prawną decyzji o odmowie rejestracji, wykreślenia lub przywrócenia do rejestru
  • numer rachunku bankowego, na jaki należy zapłacić swojemu kontrahentowi.
Rachunki firmowe na białej liście podatników VAT

 

Z punktu widzenia przedsiębiorcy, najistotniejsze jest umieszczenie na liście numerów firmowych rachunków bankowych, które zostaną pobrane z bazy danych KAS, wykaz bowiem nie uwzględni prywatnych rachunków bankowych, tzw. ROR-ów.

Co to oznacza dla przedsiębiorców?

Jak informuje ministerstwo, każdy przedsiębiorca, który począwszy od 1 stycznia 2020 przeleje swojemu kontrahentowi kwotę powyżej 15 tyś zł na konto inne, niż to widniejące w białej liście podatników VAT:

  • nie będzie mieć możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu kwoty w tej części, w jakiej płatność przekroczy 15 tys. zł, bez względu na to, czy należną kwotę za jedną fakturę podzieli na kilka mniejszych przelewów,
  • będzie ponosić ryzyko odpowiedzialności solidarnej ze swoim kontrahentem za zaległości podatkowe, jeśli nie zapłaci on należnego podatku VAT od transakcji.

Zdaniem specjalisty dziennika Rzeczpospolita, nowe regulacje uderzą przede wszystkim w małych przedsiębiorców, zmuszając ich do zakładania firmowych kont, co zwiększy koszty prowadzenia działalności.

 

O czym należy pamiętać po 1 września?

 

Po wejściu w życie nowych regulacji i opublikowaniu białej listy należy pamiętać przede wszystkim o:

  • sprawdzaniu, czy kontrahent widnieje na białej liście jako czynny podatnik VAT (szczególnie dotyczy to firm, z którymi współpracę podejmuje się po raz pierwszy),
  • sprawdzeniu, czy numer rachunku bankowego podany na fakturze jest taki sam jak numer rachunku na białej liście podatników VAT – najlepiej zrobić to w dniu planowanej płatności, bowiem dane podatników mają być aktualizowane raz dziennie, w każdy dzień roboczy (w razie rozbieżności należy je wyjaśnić ze swoim kontrahentem),
  • sprawdzeniu poprawności własnych danych w nowym rejestrze, przede wszystkim numeru konta bankowego, zwłaszcza jeśli kwoty wpływające od kontrahentów przekraczają 15 tyś zł. Począwszy od stycznia 2020 roku błędne dane narażą kontrahentów na sankcje.

Biała lista podatników VAT będzie prowadzona przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) i dostępna na stronie WWW Ministerstwa Finansów oraz w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Ma ona zastąpić dotychczas funkcjonujące listy podatników.

Więcej szczegółów na www.biznes.gov.pl

 

Firma transportowa 3CARGO zachęca do zapoznania się z innymi artykułami. Spedycja międzynarodowa – odkryj jej tajniki!

Siedziba firmy

ul. Świerkowicka 36
43-502 Czechowice-Dziedzice
POLSKA

+48 32 780 1111

+48 537 400 651

office@3cargo.com

Polityka prywatnościKlauzula informacyjna

Oddział firmy

Rokszyce II 10a
97-371 Piotrków Trybunalski
POLSKA

+48 793 657 676

w.maska@3cargo.com


Pozostańmy w kontakcie

Dołącz do środowiska ludzi z pasją! Śledź nasze kanały w mediach społecznościowych, dziel się swoimi opiniami i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami oraz ciekawostkami z branży TSL.Copyright © 3 CARGO 2017 | Realizacja: Grabowski Sound & Image