Dookoła świata z Logistics Concierge: Wielka Brytania

10 maja 2022by 3CARGO
uk-1280x993.png
Polscy przedsiębiorcy to zdobywcy. Są ambitni i odważni w swoich planach biznesowych. Chcą docierać do najdalszych zakątków świata, by wysyłać tam swoje towary, lub sprowadzać wyjątkowe i niespotykane produkty. Jesteśmy tu, by im pomóc. Zapraszamy na nową serię artykułów „Dookoła świata z Logistics Concierge”.

 

W 2021 roku poszerzyliśmy działalność spedycyjną o transporty morskie, lotnicze oraz kolejowe, docierając tym samym na wszystkie kontynenty świata! Podążając za potrzebami naszych klientów wprowadziliśmy także nowe stanowisko – Logistics Concierge, której zadaniem jest analiza pomysłu klienta na import lub eksport pod kątem logistycznym, oraz doradzanie mu odnośnie najlepszych i najkorzystniejszych rozwiązań logistycznych. Wszystko to w oparciu o jego priorytety i dobro biznesu.

Zapraszamy na nową serię artykułów „Dookoła świata z Logistics Concierge”, w których nasza Logistics Concierge opowiada o najciekawszych i najbardziej wymagających projektach logistycznych, które zrealizowała dla klientów 3CARGO.

Dzisiaj – WIELKA BRYTANIA!


 

Wszyscy pamiętamy nasze reakcje, kiedy po raz pierwszy usłyszeliśmy „Brexit”. Na początku nikt w to nie wierzył, z czasem wyjście Wielkiej Brytanii ze struktur UE stawało się coraz bardziej prawdopodobne, aż w końcu Brexit stał się faktem. Zdezorientowanie w środowisku firm współpracujących z brytyjskimi partnerami, niepewność w branży transportowej, chaos, brak przygotowania oraz wsparcia ze strony Brytyjskiej – wszyscy odczuliśmy to na własnej skórze. Przedsiębiorcy zaczęli kalkulować opłacalność swoich biznesów, ponieważ nagle doszły koszty cła, odpraw celnych, szereg dodatkowych obowiązków. A przecież koszty transportu na kierunku brytyjskim już poszły w górę po tym, jak główne porty przepraw we francuskim Calais i Dunkierce zostały oblężone przez uchodźców. Wiele towarów zostało przekierowanych na przeprawę do holenderskiego Hoek i naturalnym również tutaj było podniesienie kosztów przepraw promowych przez Holendrów. Z roku na rok Wielka Brytania stawała się coraz trudniejszym kierunkiem. Jednak, jak mówi przysłowie, „dla chcącego nic trudnego”. Rynek się przesortował, niektórzy odpadli z gry, inni do niej weszli. Sytuacja powoli się unormowała.

Za nami pierwszy rok współpracy biznesowej z Wielką Brytanią po jej wyjściu z Unii Europejskiej. Dla wielu firm był to trudny okres, w tym także, a może nawet przede wszystkim dla firm brytyjskich. Powrót do odpraw celnych towarów w wymianie z krajami unijnymi po tak długim czasie wiązał się z koniecznością uruchomieniem wszystkich procedur od początku. O ile dla firm współpracujących regularnie z krajami trzecimi, od strony handlowej nie było to niczym nowym, to dla branży transportowej okazało się to nie lada wyzwaniem i to po obu stronach. Wiele polskich i europejskich przewoźników zrezygnowało całkowicie z obsługi transportu na kierunku brytyjskim.

Wielka Brytania jako jedyny kraj wprowadziła dodatkowe systemy rejestracji pojazdów przekraczających granice GB. Przewoźnicy chcący obsługiwać zatem kierunek Brytyjski zobowiązani są do rejestracji w systemie GVMS ( Goods vehicle movement service). W serwisie należy zarejestrować numery samochodu oraz towary, jakie będzie on przewoził. Towary rejestrowane są na podstawie dokumentu C88. Jest to potwierdzenie otwarcia odprawy importowej dla towarów importowanych przez UK. C88 jest wystawiany bezpośrednio przez odbiorcę towaru w UK. Aby mógł on wystawić ów dokument najpierw towar musi być odprawiony eksportowo w kraju nadania. Po przesłaniu do Brytyjczyków komunikatów IE529 potwierdzającego otwarcie eksportu można wygenerować C88. Po zarejestrowaniu samochodu system GVMS generuje kod kreskowy GMR (goods movement reference). Kod skanowany jest przy wjeździe na prom. Jest to moment, w którym system może nakazać zjechać na kontrolę celną towarów. W większości przypadków samochody wjeżdżają od razu na prom bez konieczności rewizji.

W 3CARGO lubimy mierzyć się z nowymi wyzwaniami. Kiedy inni rezygnowali, my uczyliśmy się nowych przepisów i uruchomiliśmy linię na UK. Z każdym kolejnym wyjazdem zdobywaliśmy nowe doświadczenie, nasi kierowcy przeszli odpowiednie szkolenia oraz zostali pouczeni na co zwracać szczególną uwagę. Jak wspomniałam na początku, dla Brytyjczyków początki też były trudne. Dlatego to nasi kierowcy odpowiedzialni są za dopilnowanie wszystkich dokumentów i do dzisiaj zdarza się, że zwracają uwagę na błędy lub brak jakiegoś dokumentu przy odprawie celnej w UK.
W imporcie z Wielkiej Brytanii monitorujemy transport oraz przepływ dokumentów od momentu załadunku towaru. Im szybciej uda się wychwycić błędy, tym mniejsze ryzyko przestoju samochodu na punktach celnych. Nasze transporty do i z UK przebiegają bardzo płynnie, a w najbliższym czasie planujemy zwiększenie ilości wysyłanych aut, uruchamiamy magazyn w UK i na miejscu dystrybucję po Wielkiej Brytanii już mniejszymi samochodami.

W ostatnim czasie realizowaliśmy także transporty na dłuższym dystansie UK – Turcja. To dowód, że nie ma dla nas nic zaskakującego we współpracy z „pobrexitową „ Wielką Brytanią. Posiadamy różne rozwiązania i możliwości, które dostosowujemy do potrzeb naszych klientów. Transport całopojazdowy, doładunki, busy dedykowane, drobnicę. Przeprawiamy się w każdym z portów, a w razie potrzeby szybszego przejazdu korzystamy z Eurotunelu. Na Wyspach zakontraktowaliśmy naszego agenta celnego, co również znacząco usprawniło odprawy celne w UK i podniosło poziom obsługi naszych klientów. Wielu z nich potrzebuje i nierzadko oczekuje wręcz obsługi kompleksowej. Transportu, odprawy celnej, sprawdzania dokumentów, kontaktu ze stroną brytyjską. Przyznam, że jest to opcja nie tylko wygodna dla klienta, ale i dla nas. Posiadając całkowitą kontrolę nad przepływem dokumentacji, transportem i odprawami mamy pewność, że wszystko przebiegnie prawidłowo.

Myślę, że najciekawszym przypadkiem, jaki mogę opisać przy okazji omawiania transportu do Wielkiej Brytanii, jest transport, który realizowaliśmy dla naszego klienta z branży automotive. Jest to nasz stały klient dostarczający części do samochodów klasy VIP. Załadunek odbył się w Skoczowie z dostawą do Liverpoolu. Jechaliśmy zgodnie z planem, a po przeprawieniu się do UK nasz samochód zatrzymał się na pauzę nocną. O 20:00 zadzwonił nasz klient z informacją o sytuacji kryzysowej u jego odbiorcy. Części były potrzebne na już, z racji tego, że zwiększono produkcję. Nie ukrywam, że bardzo dobrze zrozumiałam temat oraz problem odbiorcy. Kilkanaście lat pracowałam w branży autotmotive i miałam w przeszłości do czynienia z podobnymi sytuacjami. Było jasne, że trzeba działać szybko. Przy pomocy naszych kontaktów w UK znaleźliśmy busa, który podjechał na parking, gdzie pauzował nasz liniowy samochód. Kierowca musiał odnaleźć na naczepie towar, który był potrzebny, rozpaletyzować go i przeładować na busa. I tu ciekawostka! Jak kierowca busa znajdzie tę właściwą naczepę na parkingu, na którym pauzuje kilkadziesiąt ciężarówek? Polski kierowca nie do końca rozumiał brytyjski akcent przez telefon. Zatem z mojej bazy dowodzenia w fotelu zdzwaniam się z obojgiem kierowców i przekazuję naszemu, aby włączył światła awaryjne. Dzięki temu odnaleźli się bez trudu ? Cztery godziny później komponenty trafiły już na linię produkcyjną końcowego odbiorcy. Oj dzieje się, dzieje w tym transporcie !

Logistics Concierge w 3CARGO

 

 


WIELKA BRYTANIA – informacje

Wielka Brytania należy do największych światowych potęg przemysłowych i finansowych. Pod względem wartości PKB w 2021 roku Wielka Brytania zajmowała 2. miejsce w Europie (tuż za Niemcami) oraz 5. miejsce w rankingu światowym (dane Międzynarodowego Funduszu Walutowego).

Choć większość złóż surowców naturalnych Wielkiej Brytanii została już wyeksploatowana, to na niewielką skalę nadal wydobywane są rudy żelaza oraz węgiel kamienny. Duże znaczenie zyskały natomiast złoża ropy naftowej i gazu ziemnego odkryte po II wojnie światowej na Morzy Północnym. Wśród największych producentów ropy naftowej na świecie w 2021 roku Wielka Brytania znalazła się na 20. miejscu (2. miejsce w Europie po Norwegii). W przemyśle przetwórczym tradycyjne gałęzie brytyjskiego przemysłu, takie jak przemysł włókienniczy, hutniczy czy skórzany, zostały wyparte przez nowe. Wśród tych najprężniej rozwijających się gałęzi wymienić należy: przemysł maszynowy, elektromaszynowy i metalowy, chemiczny i spożywczy.

W pierwszej dziesiątce grup towarów eksportowych Wielkiej Brytanii w 2021 roku znalazły się: maszyny, w tym komputery (67,6 mld USD – 14,7% całkowitego eksportu), kamienie i metale szlachetne (65,7 mld USD – 14,3%), pojazdy (40,1 mld USD – 8,7%), paliwa mineralne, w tym ropa naftowa (33,7 mld USD – 7,3%), maszyny i urządzenia elektryczne (26,4 mld USD – 5,7%), farmaceutyki (23,3 miliarda dolarów – 5,1%), aparatura optyczna, techniczna, medyczna (20,4 mld USD – 4,4%), samoloty, statki kosmiczne (13,9 mld USD – 3%), tworzywa sztuczne, artykuły z tworzyw sztucznych (12,3 mld USD – 2,7%), chemikalia organiczne (11 mld USD – 2,4%). Wymienione grupy produktów stanowiły ponad dwie trzecie (68,4%) całkowitej wartości globalnych eksportów Wielkiej Brytanii w 2021 roku.

Wartość importów Wielkiej Brytanii w 2021 r. wyniosła 505 mld GBP i wzrosła ona o 8,6 mld GBP (1,7%) w porównaniu z danymi za rok 2020. Wielka Brytania w 2021 roku importowała towary o łącznej wartości przekraczającej wartość eksportów aż o 165 mld GBP. Jak podkreśla brytyjskie HM Revenue & Customs, w analizach handlowych obejmujących ostatnie 3 lata należy brać pod uwagę czynniki dodatkowe, takie jak: połączone skutki koronawirusa (COVID-19) – w tym krajowe i międzynarodowe ograniczenia i blokady, wyjście z UE, globalna recesja i zakłócenie łańcucha dostaw. Do najważniejszych towarów importowych Wielkiej Brytanii w 2021 roku należały: metale szlachetne (59,9 mld GBP), urządzenia mechaniczne (58,1 mld GBP), paliwa mineralne (51,1 mld GBP), pojazdy silnikowe (46,6 mld GBP), sprzęt elektroniczny (45,1 mld GBP), produkty farmaceutyczne (19,6 mld GBP), tworzywa sztuczne i wyroby z tworzyw sztucznych (15,5 mld GBP), urządzenia pomiarowe i mierniki (13,6 mld GBP), meble i oprawy oświetleniowe (10,4 mld GBP), różne produkty chemiczne (9,6 mld GBP).

W raporcie Banku Światowego Doing Business 2020 oceniającym warunki prowadzenia działalności gospodarczej w poszczególnych krajach, Wielka Brytania zajęła wysoką 8. pozycję wśród 190 ujętych w rankingu gospodarek świata.

Wymiana handlowa z Polską

W 2021 roku wartość polskiego eksportu do Wielkiej Brytanii wyniosła 66,35 mld PLN (wzrost o 9,3% w stosunku do danych z 2020 roku), co ulokowało Wielką Brytanię na wysokim 4. miejscu wśród najważniejszych odbiorców polskiego eksportu na świecie. Do towarów najczęściej eksportowanych przez polskich przedsiębiorców do Wielkiej Brytanii w tym okresie należały: telewizory (689,6 mln PLN), procesory cyfrowe (607 mln PLN), części i akcesoria do samochodów (456 mln PLN), drewno i artykuły z drewna (424,6 mln PLN) oraz mięso i podroby z drobiu (345,8 mln PLN).

W polskim imporcie z Wielkiej Brytanii przodują oleje ropy naftowej (244 mln PLN). Wśród towarów, które importowane są przez polskich przedsiębiorców w większych ilościach, wymienić należy także kamienie pokruszone lub rozłupane (106,7 mln PLN), nawozy (78 mln PLN) oraz pojazdy nieszynowe i akcesoria (62,9 mln PLN). Polscy przedsiębiorcy w sumie w 2021 roku sprowadzili z Wielkiej Brytanii towary o łącznej wartości 20,94 mld PLN.

Wielka Brytania w 2019 i 2020 roku zajmowała 3. miejsce wśród najważniejszych odbiorców polskiego eksportu na świecie. W roku 2021 spadła na miejsce 4., co było efektem m.in. wyjścia Wielkiej Brytanii ze struktur unijnych. Przedsiębiorcy po obu stronach kanału La Manche musieli dostosować się do nowych realiów wymiany handlowej pomiędzy Wielką Brytanią a krajami UE. Nowe obowiązki i regulacje odcisnęły swoje piętno na wolumenie wymiany handlowej, i choć w 2021 roku polski eksport do Wielkiej Brytanii ostatecznie zanotował wzrost o 9,3%, to można przypuszczać, że nie osiągnął swojego pełnego potencjału.

Wszystkie towary przekraczające granicę w obrocie handlowym UK-UE podlegają obecnie kontrolom celnym. Ich transport musi zostać zarejestrowany w systemie GVMS – bez tego przekroczenie granicy między Wielką Brytanią a Unią Europejską, wstęp na pokład promu lub pociągu wahadłowego w porcie stosującym GVMS czy dokonanie odprawy celnej nie są możliwe. Od stycznia 2022 roku brytyjscy importerzy zobowiązani są do wcześniejszego zgłaszania ładunków z produktami roślinnymi oraz produktami pochodzenia zwierzęcego. Istotnym jest również wymóg posiadania dostępu do systemu GB Safety & Security – jest on obowiązkowy dla wszystkich firm transportowych realizujących obrót z Wielką Brytanią. Zgłoszeniu w systemie podlegają m.in.: numer pojazdu, ERN lub MRN oraz dane dotyczące przejazdu. Po ich podaniu system generuje numer GMR, który jest niezbędny w czasie transportu.

W kolejnych miesiącach 2022 roku zaczną obowiązywać kolejne zmiany w obrocie produktami spożywczymi z Wielką Brytanią, o których należy pamiętać, w tym przede wszystkim wymóg eksportowych świadectw zdrowia. Brytyjczycy będą ich wymagać w związku z eksportem z UE do Wielkiej Brytanii produktów pochodzenia zwierzęcego (POAO), żywności wysokiego ryzyka niepochodzącej od zwierząt (HRFNAO) i niektórych produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego (ABPs). Przedsiębiorca unijny będzie zobowiązany dostarczyć kopię świadectwa zdrowia do brytyjskiego importera. Wymagane będą także certyfikaty fitosanitarne dla przesyłek z roślinami i produktami pochodzenia roślinnego. Przesyłki te będą kontrolowane w brytyjskich punktach kontroli granicznej.

Nowe realia współpracy handlowej z Wielką Brytanią doprowadziły do przetasowania na rynku. Część firm, w tym zarówno producentów, jak i operatorów logistycznych, zrezygnowała z tego kierunku, część wręcz przeciwnie – dostrzegła w nim szansę na dalszy rozwój. Kluczem do sukcesu jest dobra znajomość przepisów oraz powierzenie obsługi transportów doświadczonym firmom.


Siedziba firmy

ul. Świerkowicka 36
43-502 Czechowice-Dziedzice
POLSKA

+48 32 780 1111

+48 537 400 651

office@3cargo.com

Polityka prywatnościKlauzula informacyjna

Oddział firmy

Rokszyce II 10a
97-371 Piotrków Trybunalski
POLSKA

+48 793 657 676

w.maska@3cargo.com


Pozostańmy w kontakcie

Dołącz do środowiska ludzi z pasją! Śledź nasze kanały w mediach społecznościowych, dziel się swoimi opiniami i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami oraz ciekawostkami z branży TSL.



Copyright © 3 CARGO 2017 | Realizacja: Grabowski Sound & Image