EKSPERT RADZI – Demurrage i Detention w transporcie morskim

29 listopada 2021by 3CARGO
ekspert-3CARGO-radzi-demurrage-i-detention-1280x812.jpg
Seria publikacji EKSPERT 3CARGO RADZI to cykl autorski, oparty o wiedzę osób bezpośrednio związanych z nami – zachęcamy do lektury. Pytania tematyczne można przesyłać na ekspert@3cargo.com

transport morski

Spis treści:


DEMURRAGE I DETENTION W TRANSPORCIE MORSKIM

Każdy przedsiębiorca korzystający z usług armatora morskiego spotkał się z anglojęzycznymi terminami demurrage i detention. O tym, co dokładnie oznaczają i czym się różnią, rozmawiamy z Aleksandrem Fajferem, spedytorem międzynarodowym oraz specjalistą ds. transportu intermodalnego  w 3CARGO.

3CARGO: Panie Aleksandrze, zanim przejdziemy do szczegółów, proszę nam w skrócie wyjaśnić, co oznaczają terminy demurrage i detention.

Aleksander Fajfer: W dużym skrócie są to opłaty związane z korzystaniem z kontenetów i naliczane, gdy spóźniamy się z dostarczeniem lub odbiorem kontenera, czyli przekraczamy okres, w którym korzystanie z kontenera jest wolne od dodatkowych opłat. Jeszcze dekadę temu opłaty te stosowano stosunkowo rzadko, obecnie są powszechne i dość wysokie, mogą z łatwością przekroczyć 100 USD za kontener dziennie. Ich głównym celem jest zrekompensowanie przewoźnikowi kontenerowemu użyczającemu kontener kosztów, które ponosi w przypadku, gdy odbiorca spóźnia się z odbiorem kontenera z portu lub też z dostarczeniem go z powrotem po rozładowaniu zawartości.

Demurrage i detention na tapet

3C: Temat opłat demurrage i detention to jeden z tematów, które w ostatnim czasie znajdują się w centrum branżowej debaty. Dlaczego?

AF: Przede wszystkim dlatego, że ostatnie dwa lata to bezprecedensowy czas dla żeglugi morskiej. Globalny lockdown oraz następujący po nim nagły wzrost popytu na towary sprawiły, że od jakiegoś czasu doświadczamy braku kontenerów, gwałtownego wzrostu cen za fracht, a wiele portów na świecie w ostatnich miesiącach przeżywało oblężenie, co prowadziło do blokad, zastojów i opóźnień w transporcie. Branża logistyczna boryka się z wieloma problemami, a znaczny wzrost kosztów demurrage i detention, który obserwujemy, to dodatkowe obciążenie.

3C: Mówi Pan o znacznym wzroście kosztów. Czy jest Pan w stanie podać dokładniejsze dane?

AF: Analizy przeprowadzone przez autorów raportu „Demurrage & Detention Benchmark 2021” wskazują, że koszty opłat demurrage i detention w 2021 roku wzrosły średnio o 104 proc. w stosunku do roku 2020. Największe podwyżki zanotowano w portach chińskich, gdzie koszty te wzrosły średnio o 126 proc. Gdybyśmy rozważali jedynie standardowe kontenery i średni koszt demurrage i detention w największych światowych portach po dwóch tygodniach, to mówimy o aktualnych kwotach rzędu 720 USD za kontener.

Przyczyna podwyżek

3C: Skąd takie podwyżki?

AF: Wynikają one przede wszystkim z braków kontenerów, które branża w ostatnim czasie odczuwa wyjątkowo dotkliwie. Te braki powodują, że armatorom zależy na jak najszybszym zwolnieniu wynajmowanych kontenerów. Podwyżki cen mają zniechęcić importerów, eksporterów i spedytorów do przetrzymywania kontenerów dłużej, niż jest to absolutnie konieczne.

3C: W jaki sposób naliczane są opłaty demurrage i detention?

AF: Analizując koszty demurrage i detention należy pamiętać, że ponosimy je dopiero po przekroczeniu ustalonej z góry liczby dni wolnych od opłat. Ilość dni wolnych od opłat waha się od 4 do 11 dni w zależności od portu i armatora. Warto porównywać oferty, bowiem może się okazać, że najtańsza oferta transportowa jednego armatora może się okazać najdroższa pod względem opłat demurrage i detention. Opłaty za demurage są uzależnione od wielkości i rodzaju kontenera. Inne maja zastosowanie za kontener 20’ a inne przy 40’. Aby uniknąć dodatkowych kosztów, należy dokładnie sprawdzić datę przybycia kontenera do portu. Lub w drugą stronę, czyli czas powrotu kontenera do portu. Informacje o ilość dni wolnych od opłat otrzymujemy w momencie awizacji kontenera. Przy awizacji pobrana instrukcja zawiera informacje o ilości dni wolnych od opłat.

3C: Z czego najczęściej wynikają opłaty demurrage i detention?

AF: Wśród najczęstszych przyczyn opóźnień, które w efekcie prowadzą do naliczania opłat demurrage i detention, wymienić należy problemy z odprawą celną, np. niedostarczenie dokumentów niezbędnych do odprawy celnej na czas, lub dostarczenie dokumentacji, która jest nieprawidłowa lub niepełna, jak również niezgodność ładunku z pozycjami na fakturze. Kary mogą zostać naliczone także w związku z różnego rodzaju opóźnieniami i nieprzewidzianymi okolicznościami, jak np. strajk w porcie, brak dostępnych kierowców lub sprzętu, zatory w porcie czy chociażby zła pogoda.

Demurrage I detention, a spedycja międzynarodowa

3C: Co zatem mogą zrobić przedsiębiorcy i spedytorzy, by zmniejszyć ryzyko opłat za demurrage i detention?

AF: Ponieważ opłaty demurrage i detention stały się trwałym elementem logistycznej rzeczywistości, zarówno klienci, jak i spedycje międzynarodowe, zmuszone są zaakceptować ten fakt i podejmować wszelkie działania zmierzające do zminimalizowania kosztów z nimi związanych. Nie jesteśmy w tym zakresie całkowicie bezradni i zdani na los, wręcz przeciwnie – możemy zabezpieczać nasze interesy na kilka sposobów. Przede wszystkim porównujmy oferty i sprawdzajmy koszty demurrage i detention w różnych portach oraz u różnych armatorów. Jak już wspominałem, nie zawsze najtańsza oferta okaże się najatrakcyjniejsza, gdy dojdzie do nieprzewidzianych przestojów i w grę wejdą opłaty demurrage i detention. Po drugie, starajmy się uważnie czytać kontrakty i umowy. Informacje o potencjalnych opłatach demurrage i detention oraz ich wysokości powinny być w nich jasno uwzględnione i przejrzyste. Warunki umowy można również negocjować, i lepiej zrobić to zanim kontener wypłynie w morze. Starajmy się zlecać transport i wysyłać nasze towary z odpowiednim wyprzedzeniem, bowiem zapas czasu daje nam większe możliwości działania w przypadku nieprzewidzianych okoliczności. Bądźmy dobrze przygotowani do odprawy celnej. Upewnijmy się, że mamy na czas wszelką niezbędną i prawidłowo uzupełnioną dokumentację. Zapoznajmy się także ze specyfiką i wymaganiami danego portu oraz kraju. No i na koniec warto wspomnieć o planie awaryjnym. Posiadając alternatywne rozwiązania transportowe oraz magazynowe, będziemy mogli działać sprawniej i szybciej, by uniknąć horrendalnych kosztów w sytuacji, gdy dojdzie do nieprzewidzianych przeszkód.

3C: Zakładam, że znaczenie ma także to, którą spedycję wybierzemy do obsługi naszego transportu?

AF: Tak, jak najbardziej. W naszym interesie jest upewnienie się, że powierzamy nasze sprawy i nasz towar w ręce specjalistów – najlepiej takich, którzy mają już doświadczenie w obsłudze danego kierunku oraz połapane kontakty wśród firm transportowych, armatorów i agencji celnych, co w sposób znaczny usprawnia proces transportowy, jednocześnie minimalizując ryzyko opóźnień i niepowodzeń. Nasz dział transportów kombinowanych obsługuje transporty morskie, dlatego też zachęcam do kontaktu. Doradzimy, wycenimy i zaopiekujemy się transportem kompleksowo.

Dziękuję za poświęcony czas.

 


Słowniczek
Demurrage

W eksporcie demurrage oznacza opłatę naliczaną od momentu dowiezienia kontenera i wyładowania go w porcie do czasu załadowania go na statek, z kolei w imporcie – od momentu wyładowania kontenera ze statku do czasu, gdy zostanie on odebrany przez przewoźnika bądź klienta. Opłata demurrage naliczana jest w stawkach dziennych, określonych w taryfach armatora, które określają również jaka ilość dni jest wolna od opłat.

Detention

Opłata detention jest z kolei opłatą związaną z przekroczeniem czasu, w którym „wypożyczony” kontener znajduje się poza portem. W eksporcie czas ten nalicza się od momentu podjęcia pustego kontenera z portu, do momentu zwrócenia go załadowanego towarem. W imporcie natomiast detention rozpoczyna się w momencie odbioru pełnego kontenera z portu, do czasu zwrócenia rozładowanego. Tak, jak w przypadku demurrage, opłata detention jest określona taryfą armatora, podobnie jak ilość dni wolnych od opłaty.

 

Firma transportowa 3CARGO zachęca do zapoznania się z innymi artykułami. Spedycja międzynarodowa – odkryj jej tajniki!

Siedziba firmy

ul. Świerkowicka 36
43-502 Czechowice-Dziedzice
POLSKA

+48 32 780 1111

+48 537 400 651

office@3cargo.com

Polityka prywatnościKlauzula informacyjna

Oddział firmy

Rokszyce II 10a
97-371 Piotrków Trybunalski
POLSKA

+48 793 657 676

w.maska@3cargo.com


Pozostańmy w kontakcie

Dołącz do środowiska ludzi z pasją! Śledź nasze kanały w mediach społecznościowych, dziel się swoimi opiniami i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami oraz ciekawostkami z branży TSL.



Copyright © 3 CARGO 2017 | Realizacja: Grabowski Sound & Image