Eksport do Wielkiej Brytanii – jest już ostateczna wersja Border Target Operating Model

22 stycznia 2024by 3CARGO
customs-clearance-1280x812.jpg
Brytyjski rząd opublikował ostateczną wersję Border Target Operating Model. Dokument ten szczegółowo omawia zasady importu do Zjednoczonego Królestwa towarów pochodzących z innych krajów, w tym z Unii Europejskiej.

 

W nowym podejściu przyjętym w ramach tego modelu, zwrócono uwagę na kontrolę bezpieczeństwa (dotyczącą całego importu) oraz kontrole sanitarno-fitosanitarne (dotyczące importu żywych zwierząt, zarodków, produktów pochodzenia zwierzęcego, roślin i produktów roślinnych). Te kontrole opierają się na nowym brytyjskim cyfrowym Single Trade Window oraz przypisaniu produktów do kategorii ryzyka.

Najważniejsze etapy harmonogramu:

31 stycznia 2024 r. – Wprowadzenie świadectw zdrowia (Export Health Certificate – EHC) dla importowanych z UE produktów zwierzęcych, roślin, produktów roślinnych średniego ryzyka, a także żywności i pasz o wysokim ryzyku. Zniesienie wymogów wstępnego powiadamiania dla roślin i produktów roślinnych niskiego ryzyka z UE.

30 kwietnia 2024 r. – Wprowadzenie identyfikacyjnych i fizycznych kontroli opartych na dokumentacji i ryzyku dla produktów zwierzęcych, roślin, produktów roślinnych średniego ryzyka oraz żywności i pasz o wysokim ryzyku importowanych z UE. Kontrole produktów roślin/roślin wysokiego ryzyka z UE przeniosą się z miejsca przeznaczenia do punktów kontroli granicznej. Uproszczony zostanie również import z krajów spoza UE, obejmując zniesienie świadectw zdrowia i rutynowych kontroli produktów zwierzęcych, roślin i produktów roślinnych niskiego ryzyka z krajów spoza UE, a także zmniejszenie poziomu kontroli fizycznych i identyfikacyjnych produktów zwierzęcych średniego ryzyka z krajów spoza UE.

31 października 2024 r. – Wprowadzenie wymogu składania deklaracji bezpieczeństwa i ochrony (Safety and Security declarations) w przypadku importu do Wielkiej Brytanii z UE lub z innych terytoriów, na których obowiązuje zwolnienie. To zmiana będzie obowiązywać od 31 października 2024 r. zgodnie z pierwotną wersją Target Operating Model. Wraz z tym wprowadzone zostaną ograniczenia dotyczące zbierania danych na potrzeby importu, a korzystanie z brytyjskiego Single Trade Window usunie redundancję różnych danych, takich jak wstępnie złożone deklaracje celne.

Obecnie przy imporcie objętych środkami bezpieczeństwa produktów pochodzenia zwierzęcego wymagane jest świadectwo weterynaryjne. Importer musi także dokonywać wcześniejszego zgłoszenia przewozu ładunków za pomocą systemu IPAFFS oraz do przekazać eksporterowi wygenerowany w systemie numer. Zgłoszeniu podlegają m.in. żywe zwierzęta, produkty pochodzenia zwierzęcego, produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego, ale też złożone produkty spożywcze, rośliny i produkty roślinne. Procedury przewozu towarów skomplikowały się znacznie po brexicie, dlatego należy na bieżąco śledzić wszelkie zmiany w brytyjskim prawie, które mają wpływ na unijnych przewoźników.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronach rządu brytyjskiego.
Celem zdobycia pełniejszej wiedzy brytyjska administracja oferuje bezpłatne webinaria.

Źródło: www.gov.pl 


Siedziba firmy

ul. Świerkowicka 36
43-502 Czechowice-Dziedzice
POLSKA

+48 32 780 1111

+48 537 400 651

office@3cargo.com

Polityka prywatnościKlauzula informacyjna

Oddział firmy

Rokszyce II 10a
97-371 Piotrków Trybunalski
POLSKA

+48 793 657 676

w.maska@3cargo.com


Pozostańmy w kontakcie

Dołącz do środowiska ludzi z pasją! Śledź nasze kanały w mediach społecznościowych, dziel się swoimi opiniami i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami oraz ciekawostkami z branży TSL.



Copyright © 3 CARGO 2017 | Realizacja: Grabowski Sound & Image