Piąty dzień protestów „żółtych kamizelek” we Francji

21 listopada 2018by 3CARGO
protest-żółtych-kamizelek-we-Francji-1280x812.jpg
W środę rano w wielu miejscach na francuskich drogach ponownie utworzone zostały blokady drogowe w ramach protestu „żółtych kamizelek” przeciwko podniesieniu podatków od paliw.

 

Napięta sytuacja we Francji utrzymuje się od soboty, kiedy to na ulice wyszło blisko 300 tysięcy protestujących, i choć ich liczba systematycznie maleje (we wtorek liczbę protestujących w kraju szacowano na około 20 tysięcy), nadal dochodzi do niebezpiecznych sytuacji. Potwierdzono drugi wypadek śmiertelny związany z blokadami na drogach. W departamencie Drôme, w wyniku zderzenia z ciężarówką zginął 27-letni motocyklista. Od początku protestów rannych zostało ponad 530 osób, w tym 17 ciężko.

Choć głównym motorem napięć było wprowadzenie przez rząd francuski podwyżek podatku od paliwa, protestujący podkreślają, że akcja „żółtych kamizelek” to coś znacznie więcej – to sprzeciw przeciwko wielu aspektom polityki prezydenta Macrona. Sondaże wskazują na wysokie poparcie społeczeństwa dla protestujących, spośród których jak na razie nie wyłonił się wyraźny lider i przedstawiciel.

We wtorek francuska policja otrzymała rozkaz usunięcia blokad z dróg. Jak donoszą przedstawiciele francuskiego rządu, policjantom udało się zlikwidować 30 barykad, w tym także kilka blokad na stacjach benzynowych. W środę rano pojawiły się doniesienia o 10 blokadach na drogach, w tym w Dordogne, na obwodnicy w Bergerac i rondach w Sarlat. Firma Vinci Autoroutes, która zarządza częścią francuskiej sieci autostrad, zgłosiła 62 punkty protestu na autostradach lub w ich pobliżu, przy czym najbardziej dotknięte zostały A7, A9 i A64. Aktualną mapę utrudnień na francuskich drogach można znaleźć tutaj.

Ze względu na podwyżki cen paliw, nastroje społeczne uległy pogorszeniu także w Niemczech. Na portalach społecznościowych pojawiły się nawoływania do protestu w dniu 26 listopada. Nie wiadomo jeszcze, czy zorganizowana akcja protestacyjna dojdzie do skutku.


Siedziba firmy

ul. Świerkowicka 36
43-502 Czechowice-Dziedzice
POLSKA

+48 32 780 1111

+48 537 400 651

office@3cargo.com

Polityka prywatnościKlauzula informacyjna

Pozostańmy w kontakcie

Dołącz do środowiska ludzi z pasją! Śledź nasze kanały w mediach społecznościowych, dziel się swoimi opiniami i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami oraz ciekawostkami z branży TSL.Nasi partnerzy:  Pall-Ex . PTCOCRIG Katowice . ABITBalkan Express . Igoria Trade 

Copyright © 3 CARGO 2017 | Realizacja: Grabowski Sound & Image

Dołącz do subskrybentów! Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami i ofertami, otrzymuj wartościowe porady i zyskaj dostęp do korzystnych promocji!

*  *  *

Tak, chcę dołączyć do CARGOpoczty (możesz zrezygnować w dowolnej chwili).