Sukces 10 edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego

17 maja 2018by 3CARGO
Europejski-Kongres-Gospodarczy-1280x812.png
Wczoraj zakończył się jubileuszowy 10. Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach. Trwający 3 dni Kongres obfitował w interesujące dyskusje i ciekawe wydarzenia towarzyszące.

Europejski Kongres Gospodarczy (European Economic Congress – EEC) cieszy się opinią największej imprezy biznesowej w Europie Środkowej. Jest to wydarzenie, które co roku gromadzi setki prelegentów i tysiące uczestników, w tym także osobistości świata polityki, biznesu, nauki oraz ekonomii, którzy spotykają się, by nawiązywać kontakty biznesowe i prowadzić dialog na temat kształtu i przyszłości europejskiej gospodarki.

Spedycja Międzynarodowa
Fot. materiał prasowy EEC

W tym roku podczas wyjątkowej, bo jubileuszowej edycji Kongresu, do katowickiego Spodka oraz Międzynarodowego Centrum Kongresowego zawitało ponad 9000 gości. Wśród prelegentów znalazły się takie postacie, jak: prof. Jerzy Buzek, europejski komisarz ds. klimatu Miguel Arias Cañete, minister finansów Teresa Czerwińska, komisarz UE ds. handlu Cecilia Malmström, minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, minister środowiska Henryk Kowalczyk, a także liczni prezesi polskich spółek, dyrektorzy przedsiębiorstw, przedstawiciele międzynarodowych korporacji, izb gospodarczych, ambasadorowie.
Agenda Kongresu obejmowała całość kluczowych problemów gospodarczych i społecznych Europy w ich globalnym kontekście.

Sporo tematów poświęconych transportowi i logistyce

Ponad 150 sesji tematycznych Kongresu koncentrowało się wokół takich zagadnień, jak międzynarodowa współpraca gospodarcza, technologie i trendy, inwestycje, energetyka, klimat, finanse, społeczeństwo i gospodarka, praca, transport i logistyka oraz wiele innych.

Wśród paneli dyskusyjnych poświęconych branży TSL znalazły się:

1. Centralny Port Komunikacyjny.
Podczas sesji tematycznej poświęconej CPK rozmawiano m.in. na temat skali przedsięwzięcia, formuły inwestowania, kondycji i perspektywach lotnisk regionalnych w Polsce oraz potencjalnym wpływie, jaki wywrze na nie uruchomienie CPK. Rozważano także konsekwencje budowy CPK dla gospodarki, sektora logistycznego oraz pozycji Polski w Europie i na świecie. „Kiedy w 2027 roku otworzymy Centralny Port Komunikacyjny „Solidarność”, będzie to najnowocześniejsze i najsprawniej działające lotnisko hubowe na kontynencie” – podsumował debatę Rafał Milczarski, prezes LOT.

2. Transport multimodalny.
Drugiego dnia Kongresu, w trakcie sesji poświęconej transportowi multimodalnemu poszukiwano odpowiedzi na pytania o znaczenie intermodalności we współczesnej logistyce oraz infrastrukturę niezbędną dla optymalnego wykorzystania tej gałęzi transportu. Omawiano także współczesne trendy europejskie oraz umiejscowienie i dostępność polskiej infrastruktury intermodalnej.

3. Porty morskie.
Inwestycje logistyczne nad Polskim Bałtykiem oraz trwająca dobra passa polskich portów były głównymi tematami podczas panelu poświęconego portom morskim. Dyskutowano na temat konkurencyjności naszych rodzimych portów, ich znaczeniu dla rozwoju polskiego handlu zagranicznego oraz dalszych ambitnych planach inwestycyjnych.

4. Polska kolej w i po roku 2023.
Debata na temat polskiej kolei odbyła się z udziałem przedstawicieli resortu infrastruktury, CUPT, spółek kolejowych oraz Sejmu i koncentrowała się wokół takich zagadnień, jak przyszłość kolei, szanse wykorzystania unijnego wsparcia na modernizacje linii oraz perspektywy zwiększenia konkurencyjności transportu kolejowego wobec transportu drogowego. Moderujący debatę Jakub Majewski, prezes Fundacji ProKolej, zadawał pytania o efekty dotychczasowych inwestycji, perspektywę osiągnięcia przez polską kolej standardów europejskich, a także priorytety inwestycyjne, które są kluczowe z punktu widzenia gospodarki jako całości. Jak podkreślił podczas debaty prezes PKP SA Krzysztof Mamiński – kluczowe znaczenie dla najbliższych perspektyw kolei ma fakt, że wykorzystanie 66 mld zł przeznaczonych na inwestycje w Krajowym Programie Kolejowym jest już praktycznie zagwarantowane. W jego opinii lata 2020-21 będą wypełnione planami, projektami, być może także pierwszymi przetargami.

5. Nowy Jedwabny Szlak – dziś i jutro.
Sesja tematyczna poświęcona gigantycznemu projektowi chińskiemu, czyli Nowemu Jedwabnemu Szlakowi, miała na celu przede wszystkim przeanalizowanie perspektyw i korzyści, jakie zaangażowanie w ten projekt może przynieść polskiej gospodarce i polskim przedsiębiorcom. Omawiano różne oblicza inicjatywy, zarówno te, które wywołują największy entuzjazm, jak i te wiążące się z największymi obawami. Starano się także odpowiedzieć na pytanie o rolę kolei w projekcie oraz o jego przyszłe formy w kontekście zmieniającej się polityki gospodarczej Chin.

6. Szlaki wodne w Polsce i w Europie.
Stan aktualny oraz perspektywy transportu wodnego w Polsce i Europie – tak w jednym zdaniu można ująć tematykę panelu dyskusyjnego poświęconego szlakom wodnym, który odbył się w ostatnim dniu Kongresu. Uczestnicy debaty, wśród których znaleźli się m.in. przewodniczący Parlamentarnego Zespołu Rozwoju Dróg Wodnych Jerzy Wcisła oraz z-ca dyrektora Departamentu Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej Przemysław Żukowski, omawiali udział transportu śródlądowego w łącznych przewozach w UE, ich międzynarodowy charakter i tendencje rozwojowe, rozważali także szanse włączenia polskiej sieci dróg wodnych w unijne plany inwestycji. Dyskutowano na temat rządowego planu udrożnienia rzek dla transportu wodnego, ochrony przeciwpowodziowej i energetyki odnawialnej oraz kluczowych projektów inwestycyjnych w sieci szlaków wodnych do 2020 roku. Europa stawia na transport kolejowy i wodny, Polska ma iść w jej ślady, ale do tego potrzebne będą ogromne inwestycje. „Przez wiele lat budżet państwa zakładał tylko 20% środków potrzebnych na utrzymanie budowli wodnych, więc po latach wszystko jest zniszczone i zaniedbane. My rozpoczęliśmy już pierwsze inwestycje, ale na wszystko potrzeba czasu i pieniędzy” – powiedział Przemysław Daca, prezes PGW Wody Polskie.

Start-upy integrują się z korporacjami

Ważnym wydarzeniem towarzyszącym EKG była kolejna, trzecia już edycja European Start-up Days (ESD) – największego w Polsce wydarzenia poświęconego start-upom. Ideą organizatorów ESD jest integrowanie środowiska młodych przedsiębiorców z ekspertami oraz doświadczonymi i odnoszącymi sukcesy biznesmenami, którzy są obecni na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach. Ich zdaniem jest to doskonała okazja dla młodych ludzi o innowacyjnych pomysłach ku temu, by zasięgnąć wiedzy know-how, przedstawić swoje pomysły światu, zainteresować potencjalnych partnerów i inwestorów, zainspirować się doświadczeniami innych. Nowością European Start-up Days w tym roku były strefy wystawiennicze prezentujące ciekawe, innowacyjne i oryginalne produkty, którymi może się pochwalić polska gospodarka.

Gościem specjalnym tegorocznej edycji ESD był premier RP Mateusz Morawiecki, który w swoim wystąpieniu zapewnił uczestników konferencji o tym, że polski rząd podejmuje i będzie podejmować działania mające na celu wspieranie rozwoju sektora MŚP. „Tworzymy środowisko sprzyjające małym i średnim firmom” – podkreślił premier.

Opr. na podst. EEC


Siedziba firmy

ul. Świerkowicka 36
43-502 Czechowice-Dziedzice
POLSKA

+48 32 780 1111

+48 537 400 651

office@3cargo.com

Polityka prywatnościKlauzula informacyjna

Oddział firmy

Rokszyce II 10a
97-371 Piotrków Trybunalski
POLSKA

+48 793 657 676

w.maska@3cargo.com


Pozostańmy w kontakcie

Dołącz do środowiska ludzi z pasją! Śledź nasze kanały w mediach społecznościowych, dziel się swoimi opiniami i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami oraz ciekawostkami z branży TSL.



Copyright © 3 CARGO 2017 | Realizacja: Grabowski Sound & Image