EKSPERT RADZI – Nowe udogodnienia w transporcie z i do Turcji

23 kwietnia 2020by 3CARGO
ekspert-nowe-udogodnienia-1280x812.jpg
Seria publikacji EKSPERT 3CARGO RADZI to cykl autorski, oparty o wiedzę osób bezpośrednio związanych z nami – zachęcamy do lektury. Pytania tematyczne można przesyłać na ekspert@3cargo.com

 

NOWE UDOGODNIENIA W TRANSPORCIE Z I DO TURCJI

W dobie pandemii wszelkie inicjatywy usprawniające logistyczną obsługę wymiany handlowej są na wagę złota. O współpracy polsko – tureckiej i płynących z niej nowych możliwościach optymalizujących transport na linii Polska – Turcja rozmawiamy z Halilem Billerlioglu, Operation Senior Specialist w firmie Mars Logistics oraz Damianem Chromikiem, Traffic Managerem sekcji importowej działu tureckiego w 3CARGO.

 

 

 

Spis treści:

Halil, na początku chciałabym, abyś opowiedział nam trochę o firmie Mars Logistics i jej pozycji na tureckim rynku usług logistycznych. Co Was wyróżnia?

HB: Mars Logistics jest w Turcji logistycznym liderem i bardzo niewiele firm może konkurować z nami jakością czy zakresem oferowanych usług. O tej mocnej pozycji decyduje wiele czynników, według mnie najważniejsze z nich to doświadczenie, międzynarodowy charakter firmy oraz jej załoga. Mars Logistics działa na rynku międzynarodowych usług logistycznych już 30 lat – to bardzo długi czas, który pozwolił nam na wypracowanie procedur, stworzenie szerokiej sieci partnerów oraz oddziałów firmy (zarówno krajowych jak i zagranicznych), uzyskanie certyfikatów jakości, a przede wszystkim – nabycie doświadczenia, które jest teraz jednym z naszych największych atutów. To przekłada się na zespół, który od lat tworzy solidne fundamenty firmy. Nasza pozycja na rynku pozwala nam zatrudniać 1500 ekspertów z branży, ludzi doświadczonych i zaangażowanych w budowanie jakości, która nas wyróżnia. W 2013 roku Mars Logistics został członkiem Hitachi Transport System Group, co ugruntowało naszą pozycję firmy z solidnym kapitałem, o międzynarodowym zasięgu i globalnych możliwościach logistycznych.

Imponujące. Damian, jak wygląda współpraca z takim partnerem zagranicznym? Przypuszczam, że stworzyła ona dla 3CARGO i jej klientów szereg nowych możliwości?

DC: Dokładnie. Nasza współpraca z Mars Logistics rozpoczęła się w kwietniu 2019 roku i mogę śmiało stwierdzić, że zapoczątkowała ona nowy etap w rozwoju działu tureckiego. Nowy partner pozwolił nam w pełni wykorzystać nasz potencjał i moce przerobowe. Co więcej, współpraca ta jest owocna nie tylko logistycznie i biznesowo. To partnerstwo, które wchodzi na wyższy poziom relacji. Nasze firmy łączą wspólne idee, wartości i priorytety, kultura organizacyjna, odpowiedzialność względem środowiska, etyka biznesu. To doskonała baza, na której udało się nam rozwinąć bardzo satysfakcjonujące relacje partnerskie i przyjaźnie, także na gruncie prywatnym. Beneficjentami takiej współpracy są przede wszystkim nasi klienci, którzy otrzymują kompleksową obsługę na najwyższym poziomie, zarówno po stronie polskiej, jak i tureckiej. Pracujemy nieustannie nad tym, by wspólnie poszerzać zakres oferowanych naszym klientom rozwiązań, a działając z pozycji liderów na swoich rynkach mamy ku temu szeroki wachlarz możliwości.

No właśnie, porozmawiajmy zatem o jednej z nich. Halil, Mars Logistics rozbudowuje swoją sieć biur i magazynów na terenie Turcji. Możesz nam opowiedzieć coś więcej na ten temat?

HB: Oczywiście. Mars Logistics zadbał o to, by mieć swoje biura i magazyny w najważniejszych z logistycznego punktu widzenia miastach Turcji – w tym w Stambule, Ankarze, Izmirze, Adanie i Bursie. W ostatnim czasie otworzyliśmy także centrum dystrybucyjne w Eskisehir. To rozwiązanie ma na celu optymalizację krajowej sieci dystrybucyjnej, a co za tym idzie, jeszcze szybsze i sprawniejsze dostarczanie i odbieranie towaru na terenie całego kraju przy jednoczesnym zmniejszeniu liczby potrzebnych do tego samochodów. Stała i regularna trasa na linii Stambuł – Ankara to oszczędność czasu i pieniędzy naszych klientów oraz rozwiązanie z realną korzyścią dla środowiska.

DC: Chciałbym zaznaczyć, że te korzyści odczują także nasi klienci w Polsce. Rozwiązania wprowadzane przez Mars Logistics na terenie Turcji oznaczają niższe koszty usług oraz szybszy czas realizacji zleceń. Pokusiłbym się nawet o stwierdzenie, że sieć, którą tworzy Mars Logistics na terenie Turcji, połączona z siecią 3CARGO – Pall-Ex na terenie Polski tworzy razem system na miarę światowych liderów z branży kurierskiej. Z tą przewagą, że my jesteśmy w stanie obsłużyć praktycznie każdy ładunek, w tym także te niestandardowe.

To rzeczywiście ogromny atut. I jak słyszałam, na tym nie koniec. W trakcie realizacji są już kolejne projekty, w tym także te związane z odprawami celnymi.

HB: Tak, z przyjemnością informuję, że nasza firma otrzymała status autoryzowanego nadawcy. Oznacza to znacznie szybsze przekraczanie granicy w Kapikule bez konieczności oczekiwania w długiej kolejce. Istnieje niewiele firm logistycznych, które mogą korzystać z tego rozwiązania w Turcji, i zwykle wiążą się z tym pewne ograniczenia. Nasze ciężarówki i ciężarówki naszych partnerów będą mogły korzystać z tego statusu bez ograniczeń. Ponadto możemy teraz dokonywać odprawy celne bezpośrednio z naszego magazynu w Stambule, bez konieczności wysyłania ciężarówek do urzędu celnego.

To fantastyczna wiadomość. Damian, spodziewam się, że polscy przedsiębiorcy współpracujący z 3CARGO bardzo skorzystają na takim rozwiązaniu?

DC: Zdecydowanie tak, ponieważ pozwoli nam to maksymalnie skrócić czas dostawy. Czas, który kierowcy obecnie tracą, aby dotrzeć na teren urzędu celnego, to w praktyce kilka bądź nawet kilkanaście godzin. Dodatkowo oczekiwanie na przejściu granicznym nieraz wiąże się z postojem trwającym od 10 godzin do dwóch dni! Eliminując te dwa czynniki, możemy realizować zamówienia naszych klientów szybciej i przy niższych kosztach. Osobiście jestem podekscytowany tym projektem, ponieważ jako pracownik operacyjny widzę już wszystkie korzyści i możliwości, jakie on przynosi.

Muszę przyznać, że Twoje podekscytowanie jest zaraźliwe. Ale zmieniając temat. Obecnie dużo mówi się o skutkach epidemii koronawirusa dla transportu. Opóźnienia w produkcji i w transporcie z Chin były mocno odczuwalne dla europejskich przedsiębiorstw, które intensywnie poszukują alternatywnych dostawców. Czy jest to odczuwalne w Turcji?

HB: Tak, wzrost wolumenu eksportów jest odczuwalny bardzo wyraźnie, co więcej jest on bardzo dynamiczny. My widzimy w tym ogromną szansę dla naszych rodzimych producentów i jesteśmy przygotowani na to, by wesprzeć ich logistycznie tak, aby mogli tą szansę w pełni wykorzystać. Współpracujemy z wieloma znaczącymi firmami z branży tekstylnej oraz Automotive, liczba ich eksportów poszybowała w górę, a my zapewniamy szybką i sprawną dostawę ich towarów do odbiorców w krajach europejskich, w tym – dzięki skutecznej współpracy z 3CARGO – do Polski.

DC: Potwierdzam, notujemy obecnie znaczący wzrost importów z Turcji. Jest to kierunek, na który swoją uwagę w ostatnim czasie skierowało bardzo wielu polskich przedsiębiorców, a problemy z terminowym dostarczeniem towarów z Chin z pewnością odegrały w tym znaczącą rolę. Naszą przewagą jest dodatkowo fakt, że mając 11-letnie doświadczenie w obsłudze kierunku tureckiego i będąc członkiem Polsko-Tureckiej Izby Gospodarczej możemy wesprzeć naszych klientów w sposób pełny, kompleksowy – począwszy od wsparcia w poszukiwaniu sprawdzonego kontrahenta w Turcji, poprzez zorganizowanie odbioru, formalności celne, po dostawę do odbiorcy ostatecznego.

Dziękuję za poświęcony czas i życzę dalszych sukcesów we wzajemnej współpracy.

 

Firma transportowa 3CARGO zachęca do zapoznania się z innymi artykułami z serii EKSPERT RADZI

Rozmawiała Ewelina Kłoda


Siedziba firmy

ul. Świerkowicka 36
43-502 Czechowice-Dziedzice
POLSKA

+48 32 780 1111

+48 537 400 651

office@3cargo.com

Polityka prywatnościKlauzula informacyjna

Oddział firmy

Rokszyce II 10a
97-371 Piotrków Trybunalski
POLSKA

+48 793 657 676

w.maska@3cargo.com


Pozostańmy w kontakcie

Dołącz do środowiska ludzi z pasją! Śledź nasze kanały w mediach społecznościowych, dziel się swoimi opiniami i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami oraz ciekawostkami z branży TSL.Copyright © 3 CARGO 2017 | Realizacja: Grabowski Sound & Image